W piątek (22 września) na drodze ekspresowej S3 doszło do dwóch, na szczęście niegroźnych, zdarzeń drogowych. – W ich następstwie, na wysokości powiatu zielonogórskiego, powstał korek i duże utrudnienia dla kierowców. Ci jednak zachowali się wzorowo, tworząc korytarz życia dla służb ratunkowych i Policji, dzięki czemu pojazdy te szybko dojechały na miejsce zdarzenia i przystąpiły do działania – informuje policja.
Warto przypomnieć, że już w 2019 roku wprowadzono nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym, która nakłada na kierujących obowiązek utworzenia tak zwanego „korytarza życia”. Ułatwienie przejazdu pojazdowi służb ratowniczych czyli pojazdowi uprzywilejowanemu poprzez jak najszybsze usunięcie się z drogi, zwiększa szansę poszkodowanych na przeżycie. Zasada jest bardzo prosta. Pojazdy stojące na lewym pasie zjeżdżają maksymalnie do lewej krawędzi jezdni, natomiast te na prawym pasie do prawej krawędzi. Gdy pasów jest więcej, pojazdy po lewej zjeżdżają na lewo, natomiast kierujący na wszystkich pozostałych pasach zjeżdżają na prawą stronę.
O korytarzu ratunkowym najlepiej pomyśleć od razu przy zbliżaniu się do korka. Należy pamiętać, że korytarz życia tworzymy już wtedy, gdy jeszcze nie ma służb ratowniczych. Dzięki temu, że jest utworzony, służby ratunkowe mogą natychmiast, bez straty cennych sekund na czekanie, dojechać do miejsca zdarzenia. Jeśli zrobimy to zbyt późno, ratownicy tracą czas na czekanie, aż kierowcy zjadą z drogi. Pamiętajmy także, aby nie wracać na poprzednie miejsce, gdy służby ratunkowe już przejadą, a to niestety się zdarza. Zgodnie z zasadami nowej ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z korytarza życia mogą korzystać tylko pojazdy uprzywilejowane i – jako wyjątki – pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorące udział w akcji ratowniczej. W przypadku innych pojazdów ruch korytarzem życia jest zabroniony.
Zauważalne jest, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest przestrzeganie przepisów w tym zakresie i wie jak to zrobić. Kierowcy doskonale wiedzą jak utworzyć korytarz życia czego przykładem są relacje służb ratunkowych, które bez przeszkód i bardzo szybko mogą dotrzeć w miejsca zdarzeń drogowych, aby udzielić pomocy.
Źródło: Lubuska Policja
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS