A A+ A++

Tegoroczny sezon turystyczny podsumowany. Spójrzmy na dane o frekwencji w instytucjach, które z racji odgórnych decyzji musiały albo pozostać zamknięte, albo ograniczyć liczbę odwiedzających (w 2019 i 2020 r. stan na koniec września).

Informacja turystyczna

  • 2019 r. – 6 918
  • 2020 r. – 4 100 (spadek o 2 818)

Płocka Galeria Sztuki

  • 2019 r. – 11 436
  • 2020 r. – 2 551 (spadek o 8 885)

Małachowianka

  • 2019 r. – 2 576
  • 2020 r. – 956 (spadek o 1 620)

Bez największych festiwali

Koronawirus spustoszył harmonogram miejskich imprez. Odwołane zostały kolejne edycje największych festiwal: Audioriver, Polish Hip-Hop Festival, Summer Fall, a np. Półmaraton Dwóch Mostów odbył się w zmienionej formule. Noc Muzeów obchodziliśmy skromnie i wyłącznie wirtualnie, wirus pokrzyżował plany związane z Piknikiem Europejskim czy z szykowanym pierwszy raz w Płocku Pucharem Polski w lotach balonowych.

– Wiosną pandemia COVID-19 wpłynęła na całkowite zatrzymanie ruchu turystycznego w naszym mieście. Drastycznie spadła liczba organizowanych wycieczek – czytamy w informacji dla płockich radnych. – W 2020 r. Płocka LOT organizowała ich 13, natomiast w 2019 – aż 129. W zeszłym roku PLOT zaprosila na 27 wycieczek wyjazdowych, w bieżącym nie odbyła się ani jedna.

Turyści byli, ale…

PLOT odwołała nie tylko cieszącą się sporą popularnością Noc Muzeów. Podobny los spotkał wielkanocną akcję z ustawianiem wielkich pisanek przed ratuszem i samo otwarcie sezonu turystycznego. Odwołano organizowany od 10 lat projekt „Płock na szóstkę”, w którym co roku uczestniczyło 500 uczniów z klas czwartych szkół podstawowych. Nie szkolono nowych przewodników turystycznych.

Nie powiodło się również z drugą edycją projektu „Jazda na Płock”, skierowanego do uczniów ze szkół podstawowych z miejscowości w pobliżu Płocka.

Do pełnej, aktywnej pracy PLOT wróciła w czerwcu. W trzech rajdach rowerowych uczestniczyło 180 osób, w każdy czwartek na starówce rozbrzmiewała muzyka. Do odwiedzenia Płocka zachęcały w TVP „Pytanie na śniadanie” i „Zakochaj się w Polsce”. Program „Niejednym śladem” pokazała TVP3.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników spacerów PLOT z paszportami starano się ograniczać wejścia do budynków, angażować większą liczbę przewodników, wprowadzono obowiązek wypełnienia formularza o stanie zdrowia. Pomimo wielu starań frekwencja spadła o 50 proc. – w spacerach uczestniczyło przeszło tysiąc osób. Ustalono (na podstawie danych z formularza o stanie zdrowia), że oprócz płocczan w spacerach wzięli udział turyści z takich miast i miejscowości, jak Gdynia, Warszawa, Sierpc, Łódź, Kutno, Zielona, Budy Lucieńskie, Ligowo, Brańszczyk, Żyrardów, Reda, Ciechanów, Kościuszków, Częstochowa, Szczecin, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Koluszki czy Gdańsk.

Nie wszystko stracone z powodu koronawirusa

Kilka imprez udało się zorganizować w zoo – tradycyjnie 1 stycznia zwierzęta występowały w roli modelek i modeli dla fotografów, były też ferie w zoo, sierpniowy II Nocny Bieg po głównych alejkach ogrodu – razem 4 km.

Z danych przedstawionych przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wynika, że w XXVIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Orlen Arenie uczestniczyło ok. 1,3 tys. osób, natomiast 800 wybrało Płockie Kolędowanie w katedrze. Koncertom – w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego – przysłuchiwało się każdorazowo od 60 do 130 osób.

Wiele spotkań firmowanych przez Książnicę Płocką było w tym roku transmitowanych na Facebooku (np. wspólne czytanie “Balladyny”, spotkanie z Marcelem Woźniakiem w ramach Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych), popularnością cieszyło się także spotkanie na żywo z pisarzem Jackiem Ostrowskim. Gości z Włocławka, Łodzi czy Sopotu sprowadziło do Płocka otwarcie wystawy „Jeziorowscy. Historią naznaczeni”.

2020 to rok wyjątkowy ze względu na 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Koronawirus utrudnił akcentowanie ważnej rocznicy, chociaż akurat w tym przypadku wiele się udało, jak chociażby prezentacja filmu „Wiktoria 1920” z wykorzystaniem technologii VR 360 stopni 3D w rozstawionej na starówce kopule sferycznej. Zorganizowano pokaz konny, widowisko historyczno-muzyczne, a ulicami Płocka przejechali kolarze w ramach Tour Bitwa Warszawska 1920.

Chociaż ze zmienioną datą, ale wciąż wyciskający z zawodników mnóstwo wysiłku, odbył się Garmin Iron Triathlon. W wydarzeniu wzięło udział 750 osób. Nieco więcej, bo 800, było 4 października na Święcie latawca na lotnisku. Podobnie jak w poprzednich latach, można było załapać się na zniżki w 98 punktach w ramach akcji „Płock za pół ceny”. Ocenia się, że z tegorocznej edycji skorzystało 18 tys. osób.

Pomimo pandemii nie zrezygnowano z planów wydawniczych. Miasto wsparło takie pozycje jak „Reszta ciała” Rafała Kowalskiego, „#Przystanek Płock” wydany przez Stowarzyszenie Starówka Płocka, „Płockie sierpnie 1920-1980-2020” Jerzego Brukwickiego, jubileuszowy album „840 lat Małachowianki” Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego i przewodnik „Płock miasto wielu kultur’ Fundacji Nobiscum. Jeszcze w tym roku powinien ukazać się III tom „Dziejów Płocka” Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUWAGA! Zaginął Piotr Kopański z Zahutynia. Trwają poszukiwania
Następny artykułTragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, najnowsze informacje ws. rannej 11-latki