Rozprzestrzeniająca coraz bardziej epidemia koronawirusa powoduje konieczność wprowadzania przez władze coraz to nowszych i surowszych restrykcji mających na celu zatrzymanie obywateli w domach. Za opuszczenie domu grozi kara administracyjna rzędu nawet 30.000 zł. Zanim zrealizujemy pomysł, aby wybrać się na wiosenny spacer, warto zastanowić się czy taka postawa się opłaca.
Koronawirus a prawo administracyjne – czyli gdy za opuszczenie domu grozi kara administracyjna rzędu nawet 30.000 zł
Rozpoczął się miesiąc kwiecień – czas coraz dłuższych i cieplejszych dni sprzyjających licznym spacerom czy wszelakim aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu. Rozprzestrzeniająca się jednak coraz bardziej epidemia, powoduje konieczność wprowadzania przez władze coraz to nowszych i surowszych restrykcji mających na celu zatrzymać obywateli w domach. Mimo to i tak znajdzie się kilku śmiałków, którzy podejmują ryzyko i opuszczają swoje domy. Czy jednak warto? Jakie sankcję grożą za takie zachowanie?
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
W dniu 31 marca 2020 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone na jej podstawie restrykcje jeszcze bardziej ograniczyły wolność swobodnego poruszania się, a za przypadki naruszenia tych ograniczeń wprowadzono surowe kary administracyjne, sięgające rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Zobacz również:
Naruszenie zasad kwarantanny
I tak w przypadku naruszenia zasad kwarantanny, zgodnie z art. 15zzzn. ust. 1 ww. ustawy wskazuje się, iż: w razie stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada na osobę naruszającą taki obowiązek, w drodze decyzji, administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30.000 zł.
Zobacz również:
Naruszenie zakazu przemieszczania się
Również zaostrzono restrykcje w przypadku naruszenia zakazu przemieszczania się. Jak wiadomo został on wprowadzony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku. Obecnie zakaz ten obejmuje przemieszczanie się (pieszo czy samochodem), z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, wykonywania czynności zawodowych, wolontariatu w ramach przeciwdziałania koronawirusowi.
Z dniem 1 kwietnia 2020 roku został on znacząco zaostrzony. Od tego dnia zamkniętych zostało wiele terenów rekreacyjnych, w tym parki, ogrody botaniczne, bulwary, plaże, zamknięte zostały także miejskie siłownie na powietrzu.
Przemieszczanie się możliwe będzie w pojedynkę, z zachowaniem co najmniej 2 metrowego dystansu od innych osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS