Szukając źródła dochodu w dobie pandemii warto rozważyć samozatrudnienie. Elastyczność, brak hierarchii służbowej oraz ulgi finansowe to tylko część korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Umowa o współpracy, samozatrudnienie, B2B (ang. business-to-business) – istnieje szereg określeń na pracę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to relacja między dwoma przedsiębiorcami. Jednym z nich jest osoba fizyczna (posiadająca status przedsiębiorcy i niezatrudniająca pracowników), która wykonuje usługi na rzecz innego podmiotu gospodarczego.
Czytaj także: Samozatrudnienie: nie będzie testu przedsiębiorcy, korzystna interpretacja skarbówki
Postawą prawną takiej współpracy jest kodeks cywilny. Nie znajdziemy w nim jednak przepisów, które wprost regulują zawieranie tego typu umów. Nie oznacza to, że są one nielegalne. Funkcjonują w obrocie w ramach tzw. swobody kontraktowej – jednej z podstawowych zasad prawa cywilnego. Strony mogą ułożyć łączącą je relację według swojego uznania, byle tylko jej treść (cechy) lub cel nie były sprzeczne z właściwością stosunku prawnego, innymi przepisami oraz zasadami współżycia społecznego (art. 3531 k.c.)….
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS