- W województwie mazowieckim tylko w czwartek odnotowano 142 zarażenia COVID-19. Łącznie to już 754 przypadki w regionie
- Zmarły kolejne trzy zakażone osoby: to 77-letnia kobieta i 83-letni mężczyzna, którzy przebywali w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz 77-letni mężczyzna, który zmarł w Szpitalu MSWIA w Warszawie
- Wszyscy byli w ciężkim stanie, mieli choroby współistniejące
- W związku z zagrożeniem koronawirusem na Mazowszu zamknięto parki, bulwary, plaże i lasy, a w tym Kampinoski Park Narodowy. Do odwołania obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania ze wszystkich szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych
- W komunikacji miejskiej obowiązują ograniczenia związane z zaleceniem rządu, by do pojazdu wchodziło dwa razy mniej pasażerów niż jest miejsc siedzących
- Z powodu zagrożenia koronawirusem na bulwarach wiślanych w Warszawie wprowadzony został zakaz spożywania alkoholu
Według najnowszych danych, podanych przez Ministerstwo Zdrowia, w województwie mazowieckim stwierdzono już łącznie 754 przypadki zarażenia koronawirusem.
Koronawirus w Warszawie. Kolejne ofiary śmiertelne
W województwie tylko w czwartek odnotowano 142 nowe zakażenia. Niestety, są też trzy nowe ofiary śmiertelne – poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. – Dwa są z powiatu radomskiego – to 77-letnia kobieta i 83-letni mężczyzna. Oboje mieli chorobę współistniejącą i przebywali w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Trzecia ofiara śmiertelne to 77-letni mężczyzna z powiatu m.st. Warszawa. Również miał chorobę współistniejącą, zmarł w Szpitalu MSWIA w Warszawie – informuje Joanna Narożniak, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
Sanepid poinformował w tym tygodniu także o siedmiu przypadkach ozdrowieńców. Wykazały one zostały przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Kozienicach i w Mińsku oraz w Warszawie.
Obecnie na Mazowszu nadzorem epidemiologicznym objętych jest ponad osiem tys. osób. Kwarantannę domową, na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, odbywa blisko 19 tys. osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19, w szpitalach przebywa obecnie około 800 osób.
Koronawirus. Mazowsze: wśród zarażonych są dzieci
– Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to osób obu płci, w tym: dwoje dzieci w wieku poniżej 3 lat oraz ośmioro dzieci i młodzież w wieku 4-17 lat. Osoby znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalach w Warszawie, Radomiu, Puławach, Kozienicach, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Grójcu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach – informuje Joanna Narożniak, rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.
– Część chorych ze względu na stan zdrowia znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalach. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest monitorowany przez lekarzy i służby sanitarne. Potwierdzone przypadki zachorowań są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych – dodaje Joanna Narożniak.
Koronawirus w Warszawie. Zamknięte parki, bulwary, plaże i lasy
Zagrożenie koronawirusem powoduje kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia, do odwołania, Warszawa zamyka ogrodzone tereny zieleni, a także parki, bulwary wiślane i plaże. Związane to jest z nowymi obostrzeniami, wprowadzonymi przez rząd. Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, władze stolicy apelują do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych.
W związku z rządowymi obostrzeniami, dotyczącymi stanu epidemii, mieszkańców obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zieleni, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. Wszystkie takie miejsca w Warszawie są od dziś niedostępne.
– W trosce o zdrowie, mieszkańcy nie powinni także korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Miejskie lasy pozostają otwarte, natomiast spacerujący powinni stosować się do zaleceń zachowania dwóch metrów odstępu między osobami – podkreśla Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.
Parki, zieleńce, ogrody działkowe i obszary łęgów zajmują aż 11,2 proc. powierzchni Warszawy. Z kolei 15,5 proc. to lasy miejskie. W stolicy znajduje się aż 88 parków oraz 258 skwerów i zieleńców, z czego 1022 hektarów należy do miasta.
Zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy, 1 kwietnia, zamknięte zostaną tereny ogrodzone o łącznej powierzchni 9,42 ha. W pozostałych miejscach, również na plażach i bulwarach, pojawią się plakaty o obowiązującym zakazie wstępu. Tereny zieleni, tak jak dotychczas, będzie kontrolować straż miejska.
Koronawirus. Mazowsze: zamknięty Kampinoski Park Narodowy
Z dniem 26 marca 2020 roku cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego został zamknięty dla turystów, osób uprawiających rekreację, dla celów edukacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania a także w celach zarobkowych – poinformowała jego dyrekcja.
Tym samym do odwołania obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania ze wszystkich szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych. – Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu. Niestety obserwujemy bardzo dużą koncentrację ludzi na terenie parku, co sprzyja rozprzestrzenianiu się epidemii, której zasięg musimy ograniczyć. Wirusa możemy pokonać tylko razem! W tych trudnych czasach “razem” oznacza jednak właśnie “osobno” – tłumaczy dyrekcja KPN.
Koronawirus. Mazowsze: służby szukają pasażerów zmarłego kierowcy autobusu
Kilka dni temu w szpitalu w Radomiu zmarł 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Radomiu jako pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem COVID -19. To 43-letni mieszkaniec gminy Radzanów (pow. białobrzeski), kierowca z PKS w Grójcu. Pacjent przebywał początkowo na Oddziale Obserwacyjno–Zakaźnym szpitala przy ul. Tochtermana, a następnie, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM.
Służby pilnie szukają osób, które jechały z nim w autobusie. Chodzi o pasażerów 13 połączeń z Białobrzegów do Warszawy, Goszczyna, Grójca i Starej Błotnicy; z Warszawy do Grójca, z Grójca do Radomia, Białobrzegów, Zbroszy oraz Goszczyna do Białobrzegów i ze Zbroszy do Grojca, które odbyły się w dniach 9-11 marca.
Koronawirus. Warszawa: kolejne zmiany w komunikacji
Od poniedziałku, 23 marca, w Warszawie wprowadzono w życie zmiany w komunikacji miejskiej, w związku z dużo mniejszą niż zwykle (ok. 30 proc,) liczbą pasażerów w autobusach, tramwajach i w metrze. Rozkłady z dnia powszedniego zostały zastąpione sobotnimi.
Jednak po protestach pasażerów, własnych obserwacjach – prowadzonych przez ZTM oraz w związku z nowym rozporządzeniem rządu w sprawie zmniejszenia liczby osób w komunikacji miejskiej, w Warszawie wycofano się z tych zmian i na większości linii przywrócono rozkłady z dnia powszedniego. – Cały czas reagujemy na bieżąco, by uelastycznić rozkład i tam, gdzie jest potrzeba, wysyłamy dodatkowe pojazdy – podkreśla stołeczny Ratusz.
Zobacz też: Problemy w komunikacji miejskiej po zmianie rozkładów. Pasażerowie: to kpiny!
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu, wprowadzonym w związku z zagrożeniem koronawirusem, liczba pasażerów w komunikacji publicznej nie może przekraczać połowy liczby miejsc siedzących w pojeździe. Chodzi o to, by osoby poruszające się autobusami, tramwajami i pociągami, zachowały odpowiednią odległość od siebie. Co drugie miejsce w pojeździe ma być więc wolne.
Koronawirus. Warszawa: urzędy czynne krócej
Od dziś, w poniedziałki, stołeczne urzędy miejskiej czynne będą do godz. 16. Ograniczenie będzie obowiązywało do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, które dotychczas w poniedziałki obsługiwały mieszkańców do godz. 18, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO).
Informacje o tym, jak załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu można znaleźć w informacjach poniżej:
um.warszawa.pl/aktualnosci/za-atw-spraw-w-urz-dzie-bez-wychodzenia-z-domu
um.warszawa.pl/aktualnosci/ogranicz-wizyty-w-urz-dach-z-wniosek-elektronicznie
Koronawirus w Warszawie. Zamknięte Łazienki Królewskie
W związku z epidemią koronawirusa Muzeum Łazienki Królewskie zawiesiło d … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS