A A+ A++
  • Wśród zarażonych osób jest pięć w stanie ciężkim, przebywają w szpitalach
  • W szpitala w Radomiu zmarł 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem
  • W związku z sytuacją kryzysową, od poniedziałku pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego kursują według rozkładu sobotniego
  • Także od dziś stołeczne urzędy, które były wcześniej czynne do godz. 18, teraz będą pracować krócej o dwie godziny
  • W związku z epidemią koronawirusa Muzeum Łazienki Królewskie zawiesiło działalność do 25 marca. Do tego czasu zamknięte będą wszystkie obiekty muzeum oraz ogrody
  • Do odwołania wszystkie pociągi SKM linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL kursują w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec. Zmiany spowodowane są uruchomieniem specjalnych pociągów z Lotniska Chopina w ramach operacji #LOTdoDomu
  • Z powodu zagrożenia koronawirusem na bulwarach wiślanych w Warszawie wprowadzony został zakaz spożywania alkoholu

Według najnowszych danych, podanych przez Ministerstwo Zdrowia, w województwie mazowieckim stwierdzono już łącznie 175 przypadków zarażenia koronawirusem (w tym jeden śmiertelny). Nadzorem epidemiologicznym objęto prawie dziewięć tys. osób. Kwarantannę domową, na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, odbywa ponad sześć tys. osób. Z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19, w szpitalach przebywa obecnie blisko 400 osób.

Koronawirus. Mazowsze: pięć osób w stanie ciężkim

– Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to 169 osób dorosłych obu płci w wieku 18-85 lat oraz dwójka dzieci w wieku poniżej 3 lat i czwórka dzieci w wieku 6-14 lat. Osoby te znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalach w Warszawie, Radomiu, Puławach, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Grójcu – informuje Joanna Narożniak, rzeczniczka Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

– Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach. Pięć osób hospitalizowanych jest w stanie ciężkim. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest nieustanie monitorowany. Potwierdzone przypadki są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych – dodaje Joanna Narożniak.

Koronawirus. Mazowsze: służby szukają pasażerów zmarłego kierowcy autobusu

– W szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Radomiu na początku ubiegłego tygodnia jako pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem COVID -19. To 43-letni mieszkaniec gminy Radzanów (pow. białobrzeski), kierowca z PKS w Grójcu. Pacjent przebywał początkowo na Oddziale Obserwacyjno–Zakaźnym szpitala przy ul. Tochtermana, a następnie, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM.

Służby pilnie szukają osób, które jechały z nim w autobusie. Chodzi o pasażerów 13 połączeń z Białobrzegów do Warszawy, Goszczyna, Grójca i Starej Błotnicy; z Warszawy do Grójca, z Grójca do Radomia, Białobrzegów, Zbroszy oraz Goszczyna do Białobrzegów i ze Zbroszy do Grojca, które odbyły się w dniach 9-11 marca.

Koronawirus. Warszawa: komunikacja miejska jak w sobotę

Od poniedziałku, 23 marca, wchodzą w życie zmiany w komunikacji miejskiej. – Cały czas prowadzimy obserwację ruchu na ulicach miasta i liczby pasażerów transportu publicznego. Obłożenie komunikacji miejskiej to w tej chwili w około 30 proc., dlatego podjąłem decyzję, że od poniedziałku, 23 marca, przechodzimy na sobotni rozkład jazdy – mówi Rafał Trzaskowski. – W dalszym ciągu będziemy prowadzić analizy. Zależy nam przede wszystkim na tym by w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mogli zachować odpowiednio odstępy – dodaje prezydent.

Co ważne, mimo sobotniego rozkładu, transport publiczny będą zasilać dodatkowe pojazdy. W godzinach komunikacyjnego szczytu, na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe autobusy. Te linie to: 2, 24, 26, 31, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739. Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414.

Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, również z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu.

Koronawirus. Warszawa: urzędy czynne krócej

Od dziś, w poniedziałki, stołeczne urzędy miejskiej czynne będą do godz. 16. Ograniczenie będzie obowiązywało do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, które dotychczas w poniedziałki obsługiwały mieszkańców do godz. 18, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO).

Informacje o tym, jak załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu można znaleźć w informacjach poniżej:

um.warszawa.pl/aktualnosci/za-atw-spraw-w-urz-dzie-bez-wychodzenia-z-domu

um.warszawa.pl/aktualnosci/ogranicz-wizyty-w-urz-dach-z-wniosek-elektronicznie

Koronawirus w Warszawie. Zamknięte Łazienki Królewskie

W związku z epidemią koronawirusa Muzeum Łazienki Królewskie zawiesiło działalność do 25 marca. Do tego czasu zamknięte będą wszystkie obiekty muzeum oraz ogrody. Zaplanowane do 25 marca wydarzenia, w tym koncerty i wykłady, zostały odwołane.

“W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o podjęciu działań mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 Muzeum Łazienki Królewskie zawiesza działalność” – podano w oficjalnym komunikacie.

Nie odbędą się również zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, organizowane przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – poinformowano na stronie muzeum.

Jednocześnie muzeum zachęca do oglądania kolekcji online i odwiedzenia e-biblioteki. Na czas zawieszonej działalności placówka przygotowała również materiały do pracy zdalnej dla nauczycieli i uczniów. Można je znaleźć tutaj.

Koronawirus w Warszawie. Pociągi SKM i KM nie jeżdżą na Lotnisko Chopina

Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania wszystkie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec. Zmiany spowodowane są uruchomieniem specjalnych pociągów ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina w ramach operacji #LOTdoDomu – informuje stołeczny Ratusz.

Na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Lotnisko Chopina będą jeździły autobusy zastępcze, kursujące trasą: Lotnisko Chopina – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – PKP Służewiec (przystanek zlokalizowany na wiadukcie nad linią kolejową).

Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów KM-ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Wschodnia. Dodatkowo bilety KM ważne są w autobusach linii 175 na odcinku Lotnisko Chopina – Centrum, linii 188 na odcinku Lotnisko Chopina – Metro Politechnika oraz w zastępczej linii autobusowej na całej trasie.

Koronawirus w Warszawie. Zakaz picia alkoholu nad Wisłą

Mimo że sanepid i inne służby zalecają pozostanie w domach i nie spotykanie się w większych grupach, nad Wisłą w ostatnich dniach gromadziły się grupki młodych ludzi, nic sobie nie robiąc z zagrożenia koronawirusem. Dlatego podczas sesji w dniu 19 marca warszawscy radni, z powodu zagrożenia epidemicznego, uchwalili tymczasowy zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka. Będzie obowiązywał do odwołania.

– Apeluję do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem. Wspólne spotkania nad Wisłą, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane. Podczas spacerów prosimy mieszkańców o zachowanie odstępów, niewitanie się, nietworzenie zbędnego tłoku, w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. To czas wspólnej odpowiedzialności w trosce o zdrowie nas wszystkich. – mówi Rafał Trzaskowski.

Warto przypomnieć, że od 13 marca obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym w całym kraju wprowadzone zostało, do odwołania, ograniczenie prowadzenia działalności rozrywkowej, rekreacyjnej i związanej ze sportem. Przy plenerowych siłowniach i placach zabaw w stolicy pojawiają się apele o niekorzystanie z obiektów.

Koronawirus w Warszawie. Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców

W stolicy jest blisko 8,6 tys. lokali użytkowych, wynajmowane przez różne firmy i podmioty. … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Sosnowiec: Środki ochrony osobistej trafiają do policjantów
Następny artykułPolicja Mińsk Maz.: Czyja to własność? Rozpoznajesz – zadzwoń!