A A+ A++

O 152 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę rano. Zmarło siedem kolejnych osób. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce potwierdzono 5000 zakażeń, nie żyje 136 osób. Dane w artykule są na bieżąco aktualizowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W środę rano podano informację o śmierci kolejnych siedmiu osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące. W Kędzierzynie-Koźlu zmarł też 57-letni mężczyzna bez obciążenia innymi chorobami. 

Ministerstwo Zdrowia informuje też, że w związku z pandemią COVID-19: – 2425 osób jest hospitalizowanych; – 153 390 osób jest objętych kwarantanną; – 33 273 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym; – 222 osoby wyzdrowiały po zakażeniu SARS-CoV-2.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W Polsce potwierdzono do tej pory 5000 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 136 pacjentów nie żyje.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskie – 539 przypadków, w tym 12 potwierdzonych w środę, 15 osób zakażonych w tym województwie zmarło, o śmierci jednej z nich poinformowano w środę; kujawsko-pomorskie – 277 przypadków, w tym 13, o których poinformowano w środę, jedna zakażona osoba w tym województwie zmarła; lubelskie – 199 przypadków, w tym siedem potwierdzonych w środę, osiem osób zakażonych w tym województwie zmarło; o śmierci jednej z osób poinformowano w środę; lubuskie – 62 przypadki; łódzkie – 358 przypadków, pięć osób zakażonych w tym województwie zmarło; małopolskie – 380 przypadków, w tym dziewięć potwierdzonych w środę, osiem osób zakażonych w tym województwie zmarło; mazowieckie – 1247 przypadków, 25 osób zakażonych w tym województwie zmarło; opolskie – 113 przypadków, w tym sześć potwierdzonych w środę, pięć osób zakażonych w tym województwie zmarło, o śmierci dwóch z nich poinformowano w środę; podkarpackie – 170 przypadków, w tym dwa potwierdzone w środę; dziewięć osób zakażonych w tym województwie zmarło; o śmierci dwóch osób poinformowano w środę; podlaskie – 131 przypadków; z czego cztery potwierdzone w środę; jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła; pomorskie – 142 przypadki, w tym siedem potwierdzonych w środę; śląskie – 629 przypadków, w tym 28 potwierdzonych w środę; 33 osoby zakażone w tym województwie zmarły; śmierć jednej z nich potwierdzono w środę; świętokrzyskie – 123 przypadki, w tym trzy potwierdzono w środę; jedna osoba zakażona w tym województwie zmarła;  warmińsko-mazurskie – 92 przypadki, w tym pięć potwierdzonych w środę; jedna osoba zakażonych zmarła; wielkopolskie – 378 przypadków, w tym 29 potwierdzonych w środę; 22 osoby zakażone w tym województwie zmarły;  zachodniopomorskie – 160 przypadków, z czego 27 potwierdzono w środę, dwie osoby zakażone w tym województwie zmarły

ZOBACZ >> Ksiądz, kierowca autobusu, przedszkolanka. Co wiemy, o zakażonych koronawirusem?

Nowe obostrzenia od 1 kwietnia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 31 marca o wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. To między innymi zachowanie dwumetrowego dystansu w przestrzeni publicznej, limity w sklepach, zamknięte zakłady fryzjerskie, obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

ZOBACZ >> Limit osób w sklepie, ograniczenia w dostępie do parków. Premier ogłosił nowe obostrzenia

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. – Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny – tłumaczył. Dodał, że tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Przywrócono też pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami – Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

24 marca rząd poinformował o wprowadzeniu kolejnych decyzji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Wszystkie te obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia (Wielka Sobota) włącznie.

ja, akw,mro//pm, now, ral

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW województwie (także w Wieluniu!) pojawiły się kolejne zespoły wymazowe
Następny artykułTarcza Antykryzysowa. Potrzebny spójny program powrotu do pracy