Państwa w Azji Południowo-Wschodniej wciąż walczą z epidemią koronawirusa. Jednak – podobnie jak w Polsce – zaczynają stopniowo łagodzić restrykcje. Powrót do “normalności” następuje m.in. w Malezji, która krok po kroku ożywia gospodarkę. Dlatego od 4 maja w niektórych częściach tego kraju ponownie otworzyło się wiele sektorów biznesu, w tym galerie handlowe.
Niektórzy najemcy bądź właściciele sklepów, którzy przez ostatnie tygodnie nie zaglądali do swoich lokali, mogli przeżyć szok widząc, w jakim stanie są znajdujące się w nich produkty czy nawet meble. Buty, paski, torebki, portfele i obicia kanap pokryły się pleśnią. Taka sytuacja miała miejsce w Pulau Tikus w malezyjskim mieście George Town.
Przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie. W kwietniu było sporo deszczowych dni, a temperatury sięgały nawet 30 st. C. To spowodowało, że w Malezji było w ostatnim czasie, a w zasadzie wciąż jest, ciepło i parno. Jednak galerie handlowe czy teatry posiadające odpowiednią klimatyzację i wentylację, nie muszą się obawiać, że wnętrza zawilgotnieją. Sęk w tym, że wielu przedsiębiorców chciało zaoszczędzić i wyłączyło sprzęt umożliwiający zachowanie odpowiedniej temperatury i świeżego przepływu powietrza. Jakie są tego efekty – widać na zdjęciach.
Jak podają agencje informacyjne, w tym “Associated Press”, władze Malezji starają się zachować równowagę między ograniczaniem wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 a ożywieniem dotkniętej kryzysem gospodarki. Spora grupa mieszkańców obawia się, że przez wznowienie działalności gospodarczej wirus wywoła nową falę infekcji. Dlatego opinia publiczna w tym kraju jest bardzo podzielona.
W Malezji dotychczas odnotowano ok. 6,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 100 pacjentów zmarło. Liczba osób dotkniętych COVID-19 gwałtownie spadła w ostatnich tygodniach. Wciąż obowiązuje zakaz masowych zgromadzeń i podróży między stanami.
Źródło: Associated Press
Zobacz też: Groźne pleśnie w orzechach. Chwila nieuwagi może wiele kosztować
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS