W poniedziałek, 11 stycznia br., odbyły się konferencje prasowe, podczas których przedstawiciele rządu przedstawiali informacje i plany związane z pandemią koronawirusa i aktualną sytuacją w kraju.
Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji Przemysław Czarnek, zapowiedziane zostało utrzymanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Dotychczas obowiązujące ograniczenia przedłużone zostały do końca stycznia.
Jedyną zmianą w obostrzeniach jest powrót do nauki stacjonarnej najmłodszych roczników, czyli uczniów klas I-III szkół podstawowych. Pozostałe roczniki uczniów naukę po feriach odbywać będą w trybie zdalnym. Nauka w szkołach odbywać się będzie z zachowaniem rygorów sanitarnych, które zostały przestawione w przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji, wspólnie z GIS oraz Ministerstwem Zdrowia, wytycznych dla szkół, zawierających rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia. Wytyczne opublikowane są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Minister Czarnek poinformował podczas konferencji, iż od dziś rozpoczęły się przeznaczone dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników administracji szkół, przesiewowe testy na na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Z kolei podczas wcześniejszej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk przedstawił plan szczepień dla seniorów, których realizacja ma się rozpocząć 15 stycznia br. Zgodnie z założeniami od 15 stycznia ma zostać uruchomiona centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Od 18 stycznia br. mają rozpocząć się szczepienia mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Rozpoczęcie umawiania terminów szczepień dla osób powyżej 70 roku życia planowane jest na 22 stycznia, a same szczepienia dla seniorów 70+ mają się rozpocząć 25 stycznia. Przy realizacji szczepień, a w szczególności organizacji transportu osób do punktów szczepień, rząd liczy na pomoc samorządów. Według wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera transport osób może być również realizowany ze wsparciem jednostek organizacyjnych straży pożarnej.
Zgodnie z założeniami programu szczepień do końca I kwartału 2021 roku podwójną dawką szczepionki ma zostać zaszczepionych 3 mln osób. Minister Dworczyk podczas konferencji przekazał również informację, że do Polski dostarczonych zostało dotychczas 1 mln 51 tys. dawek szczepionek.
red. (fot. KPRM)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS