A A+ A++

To będzie inna niż zwykle sesja Rady Miasta Lublin. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego urząd miasta specjalnie przygotowuje się na najbliższe posiedzenie rady.

Sesja rady miasta. Na sali ograniczona do minimum liczba osób

Sesja ma się odbyć w czwartek, 26 marca. Pierwotnie ratusz planował, że nie weźmie w nich udziału publiczność oraz goście. Po kilku dniach koncepcja się jednak zmieniła. – Nie planujemy wyłączenia udziału publiczności co do zasady, choć takie ograniczenia były w Polsce już stosowane. Uwzględniając ograniczenia rządowe zgromadzeń do 50 osób, w sali posiedzeń Rady Miasta Lublin będzie mogła znajdować się tylko taka liczba osób. Ograniczymy do minimum osoby z obsługi, dyrektorzy i kierownicy jednostek będą proszeni stosownie do potrzeb, ale będą oczekiwać w innych pomieszczeniach ratusza i tylko na czas ewentualnych wystąpień proszeni pojedynczo do sali obrad. Podobnie publiczność, która nie zmieści się w tym „limicie” w sali obrad. Osoby, które będą chciały zabrać głos i zgodnie ze statutem miasta rada miasta wyrazi na to zgodę, będą mogły w danym punkcie wejść do sali obrad – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Jak dodaje, zarówno radni, jak i pozostałe zaproszone osoby będą mogli zająć takie miejsce, aby zachować od siebie odpowiednią odległość. Na sali obrad znajdą się też środki dezynfekujące oraz jednorazowe rękawiczki. Przed obradami sala zostanie poddana ozonowaniu. Prezydent Krzysztof Żuk zapowiada też, że zarówno on, jak i przewodniczący rady poproszą radnych o ograniczenie swoich wypowiedzi do minimum, tak aby obrady nie trwały długo.

Zmiany w budżecie, miasto wypuści obligacje o wartości 100 mln zł

Czy w czasie zagrożenia epidemicznego nie należałoby jednak odwołać najbliższej sesji? Prezydent przekonuje, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Właśnie przedstawił propozycję zmian w budżecie miasta. Chodzi o przesunięcie środków na realizację projektów unijnych czy dołożenie dodatkowych pieniędzy do odbudowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. To nie wszystko. Na najbliższej sesji radni mają zagłosować nad wypuszczeniem obligacji przychodowych w wysokości 100 mln zł. Środki będą przeznaczone na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie i Zespołu Szkół nr 12 na Sławinie oraz budowę nowego gmachu urzędu miasta przy ul. Leszczyńskiego. Obligacje mają być wykupione z opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania. Nastąpi to przed końcem 2035 roku.

– Z uwagi na Święta Wielkanocne, gdyby nie było sesji w marcu, kolejna musiałaby odbyć się w terminie sesji kwietniowej. Wiele spraw, w tym zmiany w budżecie związane m.in. z zagrożeniem epidemicznym czy też z planowaną emisją obligacji, powinny być rozpatrzone obecnie. Trudno też przewidzieć, jak sytuacja będzie rozwijać się w kolejnych tygodniach – przekonuje Katarzyna Duma.

Urzędnicy sprawdzali też, czy byłaby możliwość odbycia sesji rady miasta on-line. Na to nie pozwalają radnym ani ogólne przepisy, ani statut miasta. Muszą oni fizycznie znajdować się na sali. Co innego z dyrektorami urzędu, kierownikami jednostek organizacyjnych i członkami zarządów spółek miejskich. – Oni będą proszeni do sali obrad w razie ewentualnych pytań – tłumaczy Katarzyna Duma.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus na Zamojszczyźnie. Burmistrz Hrubieszowa wprowadza “Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców”
Następny artykułKomórki iPS pozyskane od 114-latki pomogą odkryć tajemnice długiego i zdrowego życia