A A+ A++

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirus z Wuhan (2019-CoV). Wcześniej choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu „choroba wywołana przez koronawirus” lub „zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan”. Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie.

Objawy to ból mięśni, ból głowy, ból gardła, produktywny (czyli „mokry”) kaszel, krwioplucie. Początkowo objawy są łagodne, ich nasilenie narasta w czasie.

Przebieg zakażeń COVID-19 jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową.

Około 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama. 1 na 6 osób ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.

Różnica między koronawirusem a COVID-19 jest taka, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.

Do 31 marca 2020 roku odnotowano 853 200 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19 (zakażenie koronawirusem 2019-nCoV). 41 887 osób zmarło. Wirus z Azji dotarł do Europy, a także do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki.

Polski Rząd jako jeden z pierwszych zdecydował się na wprowadzenie radykalnych kroków. Nie jest to jednak atak na nasze swobody obywatelskie, lecz jedyny sposób walki o życie i zdrowie wszystkich Polaków.

Od momentu pojawienia się informacji o zagrożeniu COVID-19, (informacji z dnia 04 marca br. Premiera Mateusza Morawieckiego o pojawiającym się zagrożeniu wystąpienia epidemii w Polsce) , Powiat Opoczyński przygotowywał się do działań w zakresie zwalczania tego światowego zagrożenia.

Tego samego dnia ( 04 marca br. ) odbyło się wspólne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, jaka działa przy Staroście Opoczyńskim. Marianna Rożej- Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego w Opocznie omówiła sytuacje i zbliżające się zagrożenie, przypomniała zasady postępowania „krok po kroku”, oraz przeanalizowała typowe objawy zarażenia wirusem. Podczas tego posiedzenia został przedstawiony i omówiony Wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii na terenie województwa łódzkiego 2020, w którym m. in. przedstawione są zasady postępowania w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zakażenia choroby zakaźnej oraz w przypadku stwierdzenia zgonu, podział zadań i kompetencji.

Na dzień 4 marca br. na terenie Powiatu Opoczyńskiego nie było osób zarażonych COVID-19. Sytuacja miała się jednak zmienić w ciągu zaledwie kilku dni.

W dniu 10 marca br. odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w rozszerzonym składzie – z udziałem włodarzy gmin z terenu Powiatu. Posiedzenie to było poświęcone wyłącznie zbliżającej się epidemii COVID-19.

Ostateczne decyzje i dalsze kroki podejmowane są od tego momentu odpowiednio przez Dyrekcję Służb Sanitarnych, Szpitala, Komendanta Policji Powiatowej w Opocznie, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Starostę Opoczyńskiego. Jednak z uwagi na to jak sytuacja jest dynamiczna i skomplikowana, wszystkie decyzje są szeroko dyskutowane przez wszystkich uczestników Sztabu Kryzysowego. Wszystkie strony zasięgają opinii od siebie wzajemnie by ta ostateczna decyzja, była jak najbardziej precyzyjna i uwzględniała wszelkie aspekty i potrzeby.

Taki system pracy dał nam szanse na skuteczne działania profilaktyczne i przygotowanie się do mających nadejść zaleceń służb sanitarnych oraz Ministerstwa Zdrowia.

kluczowa w egzekwowaniu i nadzorowaniu zaleceń służb sanitarnych jest Komenda Powiatowa Policji w Opocznie, która w tym szczególnym czasie jest gwarancją poczucia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu. Dziękujemy Komendantowi Kondratowi Kobierskiemu za nieprzerwaną pracę i poświecenie wszystkich jego podwładnych– zaznacza Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

To niepodważalny fakt. Nasi policjanci pracują teraz w ścisłym kontakcie z Powiatowa Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Do ich zadań należy kontrola 257 osób przebywających na kwarantannie granicznej domowej lub zbiorowej, oraz kontakt z 57 osobami w kwarantannie administracyjnej (nałożonej przez służby sanitarne ze względu na stan zdrowia danej osoby).

Codziennie policjanci są również w 24 godzinnym kontakcie z mieszkańcami, głównie w związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi wprowadzenia nowych zasad bezpieczeństwa. Policja podkreśla, że wszelkie zmiany jakie zostały wprowadzone podyktowane są bezpieczeństwem nas wszystkich, dbałością o nasze wspólne zdrowie i życie. Dlatego tak wielki nacisk nakładany jest na przestrzeganie tych właśnie zmian, które dotknęły wielu elementów życia społecznego.

Policjanci oraz wszystkie służby, podkreślają, że cały czas działa kolej, komunikacja miejska, drogi nie są zamknięte. Każdy z nas ma prawo do przemieszczania się do pracy, apteki czy sklepu. Jednak dla własnego bezpieczeństwa powinien te czynności ograniczyć do minimum.

W innych miejscach tego wielkiego frontu walk o nasze życie, jest nasz powiatowy personel medyczny.

Szpital w Opocznie funkcjonuje i obecnie udziela świadczeń zdrowotnych na Oddziale Dziecięcym ,Oddziale Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowym, SOR, oraz NPL. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki działaniom Dyrektor Placówki :

W celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia Koronawirusa wprowadziliśmy szereg nadzwyczajnych rozwiązań, które mają zapewnić poczucie bezpieczeństwa zarówno dla personelu medycznego i pomocniczego, jak również pacjentów -podkreśla Dyrektor Szpitala i. E. Biernackiego w Opocznie Dagmara Junknikiel-Rosiak.

Od 13 marca 2020 r. zaczęliśmy przyjmować wyłącznie pacjentów do diagnostyki i leczenia w stanach nagłych i zagrażających życiu. Ograniczyliśmy ilość otwartych wejść do Budynku Szpitala. Wejście Główne jest zamknięte na klucz i nadzorowane przez portiera – dodaje dyrektor palcówki.

Szpital uruchomił dodatkowe numery telefonów Pacjent zgłaszający się na SOR/NPL

Nr tel: 885 458 458

W pozostałych sprawach: Nr tel: 505 024 609

Od 16 marca 2020 r. do odwołania wprowadzone zostały nadzwyczajne rozwiązania dotyczące przyjęć pacjentów w POZ oraz Poradniach Specjalistycznych. Szpital Uruchomił TELEPORADY w godzinach pracy Poradni/Przychodni. Rejestracja pacjentów i wypisywanie recept odbywa się wyłącznie telefonicznie.

Wykaz Telefonów umieszczone są na drzwiach Głównych Wejściowych do Szpitala, w każdej Przychodni, Poradni oraz na stronie internetowej i Facebooku.

Dyrekcja i personel przypomina, że do Przychodni/Poradni zgłaszać się powinny wyłącznie osoby wymagające pilnego i bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Od dnia 16 marca 2020 r. czasowo zawieszono udzielanie świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej przy ul. Szpitalnej 1 w Opocznie.

Od dnia 18 marca 2020 r. w związku z potwierdzeniem u pracowników medycznych zakażenia koronawirusem zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych na Bloku Operacyjnym oraz Oddziale Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Od dnia 25 marca 2020 r. czasowo zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych na Oddziale Wewnętrznym.

Od dnia 27 marca 2020 r czasowo zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych w Poradni „D” przy ul. Partyzantów 30.

Funkcjonowanie Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej ma zostać wznowione 06 kwietnia 2020 r.

Wszystkie decyzje dotyczące zawieszania oraz wznowienia funkcjonowania Oddziałów podejmuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie.– podkreśla Dagmara Junknikiel-Rosiak.

W dniu 22 marca 2020 r. w trosce o zdrowie zarówno personelu medycznego i pacjentów Szpitala przed Szpitalem stanął, dzięki współpracy OSP Sławno, OSP Żarnów i Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, zapobiegawczy namiot, w którym dokonywana jest wstępna weryfikacja zdrowotna pacjentów.

Każdy pacjent zgłaszający się do naszej placówki zobowiązany jest do przejścia przez Namiot Nr A, w którym wypełnia dwie ankiety dotyczące wstępnego wywiadu epidemiologicznego, na podstawie których podejmowana jest decyzja co do dalszego badania pacjenta.

Pomimo, że Szpital nie został przekształcony czasowo w Szpital Zakaźny to ze względu na obowiązujący reżim sanitarny w związku z epidemią Koronawirusa SARS-COv-2 potrzeby placówki są każdego dnia coraz większe.

Mieszkańcy powiatu opoczyńskiego i przedsiębiorcy dzielą się z nami swoim wielkim sercem i chęcią pomocy przekazując każdego dnia naszemu Szpitalowi środki ochrony personelu medycznego i pacjentów tj. maseczki ochronne, maseczki z filtrem FFP3,kombinezony ochronne, końcówki do masek drukowane 3D, płyny do dezynfekcji, przyłbice, jednorazowe rękawiczki, flizelinowe fartuchy, gogle ochronne, ochraniacze na obuwie oraz artykuły spożywcze : kawę, herbatę, wodę, soki, cukier, słodkie przekąski.– podkreśla dyrekcja placówki.

Szpitalowi pomogli miedzy innymi : Kibice Widzewa Opoczno, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Nowakowski”, Ceramika Paradyż, Mosquito z Tomaszowa Maz. , Krwiodawcy.Eop, Pani H. Dąbrowska właściciel sklepu monopolowego „Ćwiarteczka” Państwo Mariola i Andrzej Fugas wraz z synami, Pan Andrzej Kowalski z Petrykóz, Burmistrz Opoczna, Pan Janusz Ciesielski Dyrektor KOWR i Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Robert Telus Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Skoczylas Dyrektor Biura Poselskiego, członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, firma DMTEX, Optex S.A. PKP Intercity „ Remtrak”, oraz Harcerze Hufiec ZHP Opoczno. 

Harcerze Hufiec ZHP Opoczno wraz ze swoimi rodzinami oraz osobami niezrzeszonymi: pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownikami Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunicach szyją własnoręczni maseczki ochronne. Szpital Otrzymał od nich pierwszą partię – aż 1300 szt.

Poza tym od początku tygodnia Kibice Widzewa Czerwone Opoczno gotują i dostarczają ciepłe posiłki dla Ratownictwa Medycznego oraz Transportu Sanitarnego.

Na co dzień Szpitalowi pomaga Powiat Opoczyński przekazując środki ochrony osobistej oraz sprzętu niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu.

10 marca br. Marianna Rożej Inspektor Sanitarna omówiła sytuację epidemiczną na terenie Powiatu i przedstawiła zasady postępowania podczas epidemii. Omówiła również z włodarzami gmin, wszystkie działania jakie są niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom.

To było ostatnie posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w kontakcie bezpośrednim.

Od tego dnia Sztab Kryzysowy spotyka się on-line, korzystając z dostępnych środków komunikacji elektronicznej. Codziennie, a nawet gdy jest taka konieczność kilka razy dziennie, odbywają się posiedzenia on-line z udziałem służb, inspekcji i straży oraz członków Zarządu Powiatu– podkreśla Starosta Marcin Baranowski

Kontakt telefoniczny Starosty, wicestarosty, sekretarza powiatu i służb jest kilka razy dziennie, rozmawiamy ze sobą na bieżąco. Każda ze służb, inspekcji lub straży może być inicjatorem posiedzenia Sztabu Kryzysowego on-line, gdy jest taka potrzeba – dodaje Wicestarosta Maria Barbara Chomicz

By działać sprawnie i szybko, rozwiązywać wszystkie problemy jakie się non stop pojawiają, z wszystkimi służbami, Zarządem Powiatu, włodarzami gmin, założyliśmy kilka grup branżowych (tematycznych) na komunikatorze Messenger do bieżących kontaktów.

Grupa: Zarząd Powiatu Opoczyńskiego, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, grupa: starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu, burmistrzowie, wójtowie, wice-wójtowie, grupa: starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu, dyrektor Szpitala, komendant KPP, komendant PSP, PISE, grupa: starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, grupa: starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu, dyrektor szpitala.

Założyliśmy z wójtami i burmistrzami grupę na koncie Komunikatora Microsoft Teams. Służy ona do kontaktu w sprawach nadzwyczajnych.

Do bieżącego kontaktu służy grupa na komunikatorze Messenger. Wymiana informacji trwa tam 24h na dobę.

W imieniu Starosty Marcina Baranowskiemu dziękujemy włodarzom gmin za wspaniała postawę i szybkie wprowadzanie procedur zalecanych przez służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia.

Mamy już deklaracje pomocy naszemu Szpitalowi – Gmina Paradyż przekaże na walkę z Koronawirusem 15 tys. zł. Tyle samo wpłaci Gmina Poświętne. Gmina Drzewica natomiast wpłaci na rzecz naszego szpitala 20 tys. zł. Wcześniej włodarze Drzewicy przekazali taką samą kwotę na pomoc dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą.

Dziękujemy tez Służbom Wojewody Łódzkiego – który przekazał nam niezbędny sprzęt ochronny. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc. W dobie Pandemii ten gest ma wielka wagę – zaznacza Starosta Marcin Baranowski.

System współpracy zdalnej jest przejrzysty i szybki: na bieżąco zbierane są informacje, analizowana jest sytuacja na podstawie danych, informacje te przekazywane są włodarzom gmin. Dzięki temu działania Zarządu Powiatu jak i Starosty Opoczyńskiego są adekwatne do potrzeb. Osoby decyzyjne w Starostwie – starosta, wicestarosta, sekretarz powiatu pracują normalnie, ale 24 godziny na dobę są w kontakcie on-line lub telefonicznym i podejmują decyzje w zależności od problemu jaki się w danej chwili pojawi. Spotkania on-line odbywają się w różnych terminach, niezależnie od pory dnia i nocy.

Podczas spotkań on-line ze służbami, Zarządem Powiatu, włodarzami gmin omawiana jest sytuacja epidemiczna, ilość osób zakażonych i ich stan zdrowia, ilość osób przebywających w kwarantannie skierowanych decyzją Służb Sanitarnych, ilość osób przebywających w kwarantannie granicznej, z podziałem na kwarantannę domową i grupową, informacje o różnych problemach jakie występują w związku z dużym obciążeniem służb, inspekcji i straży. Starosta, cyklicznie, przez ostatni miesiąc , wydaje komunikaty, mające na celu informowanie mieszkańców o aktualnej sytuacji, ale również mające na celu uspokoić mieszkańców i przypomnieć o zasadach postępowania. To dzięki tym działaniom w naszym Powiecie Odnotowano na razie stosunkowo niewielka ilość zakażeń wirusem.

Od samego początku wybuchu Pandemii, całodobowo, działa Sztab Kryzysowy. Podczas posiedzeń Sztabu Kryzysowego, cyklicznie, w zależności od sytuacji, określane są potrzeby służb, które są na pierwszej linii walki z COVID-19. Są nimi nieprzerwalnie: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, SP ZOZ Szpital Powiatowy, Policja i Straż Pożarna. Środki ochrony, które kupuje Powiat są dedykowane dla tych właśnie służb. Są niezbędne dla ich bezpieczeństwa, dla ludzi walczących co dzień o nasze zdrowie i życie.

Do 31 marca 2020 roku przekazaliśmy z środków na zarządzanie kryzysowe ponad 50 tys. zł na walkę z COVID-19, by zapewnić bezpieczne warunki pracy naszym służbom, inspekcji sanitarnej a przede wszystkim, naszym służbom medycznym. Potrzeby są jednak znacznie większe .

Kupiliśmy m. in. 70 szt. kombinezonów ochronnych typu Tyvek, półmaski typu FFP2/FFP3 w ilości 400 szt., maski ochronne w ilości 1.400 szt., maty dezynfekujące w ilości 6 szt., płyn do dezynfekcji w ilości 150 l, rękawice ochronne w ilości 2.500 szt., fartuchy flizelinowe w ilości 10 szt., przyłbice ochronne w ilości 100 szt., papier do drukarek i tonery dla inspekcji sanitarnej. To kropla w morzu potrzeb.

Nasi mieszkańcy nie zostali bez opieki specialistów.

Wszyscy mają do dyspozycji Zespół Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specialistycznego przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie:

Od poniedziałku do piątku specialiści są do Państwa dyspozycji w godzinach 16-22, oraz w soboty pomiedzy 14 a 22, pod numerami telefonów : 

786 042 269

786 042 268

Z myślą o wparciu nas wszystkich, w tym czasie, działa również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opocznie, która uruchomiła  numery telefonów: 

Opoczno- 44 741 64 62

Filia w Drzewicy- 44 741 65 54

Aktywny jest również dodatkowy nr telefonu : 786 048 738

Pod tym właśnie numer mogą dzwonić rodzice i nauczyciele zainteresowani pomocą psychologa.

Wspólnymi siłami ludzi dobrych serc, zorganizowane zostały dwa wielkie przedsięwzięcia. Jednym z nich jest akcja Powiatu Opoczyńskiego oraz Fundacji ‘’ Dar dla Potrzebujących’’ – gorący posiłek dla służb sanitarnych i personelu medycznego.

Akcja trwa nadal, a my wszyscy możemy płacąc darowizny na posiłek na następująco konto :

38 8992 0000 0033 1553 2000 0010 z dopiskiem “Przygotuj posilek”

Drugi do wspólna akcja Powiatu oraz Caritas Diecezji Radomskiej- zbiórka na nowy respirator dla Szpitala Im. E. Biernackiego w Opocznie. Obydwie akcje cieszą się wielkim sukcesem. Wydaliśmy już ponad 250 posiłków a na respirator darczyńcy uzbierali wymagane 105 tys. zł w niecałe 24h.

Wiele działań jest jeszcze zaplanowanych i będą one podejmowane w zależności od bieżącej sytuacji w Powiecie. Planujemy uruchomienie kolejnych środków finansowych i zakup kolejnych, niezbędnych, środków ochrony. O dalszych działaniach będziemy informować w późniejszym terminie – podkreśla Starosta Marcin Baranowski.

Starosta oraz Wicestarosta są ponadto w codziennym kontakcie z dyrektorami naszych jednostek – domami opieki społecznej, urzędem pracy, dyrektorami szkół i placówek wychowawczych.

W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem COVID-19 oraz kolejnymi przypadkami zachorowań, kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne oraz zabezpieczenie funkcjonowania administracji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo mieszkańców. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych oraz Ministra Zdrowia jest rekomendacja pozostania w domach i ograniczenia spotkań oraz unikanie dużych skupisk ludzi – zaznacza Wicestarosta Maria Barbara Chomicz

Dlatego też, Starosta Opoczyński podjął decyzję, że od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania zostaje zamknięta bezpośrednia obsługa klientów w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Zostały wydane polecenia, by jednostki organizacyjne powiatu również wdrożyły zasady bezpieczeństwa funkcjonowania jednostki, w zależności od jej specyfiki funkcjonowania.

Do odwołania Starostwo Powiatowe w Opocznie i jednostki organizacyjne powiatu nie przyjmują klientów, z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych umówionych wcześniej telefonicznie. Wizyty umówione wcześniej i wezwania do osobistego stawiennictwa w Starostwie zostały anulowane. Do odwołania zawieszona jest obsługa kasowa w Starostwie. Urzędnicy nie przerywają pracy, pracują zdalnie a część pracuje normalnie wymieniając się zmianowo, po jednej osobie w pokoju. Sprawy są załatwiane drogą telefoniczną, elektroniczną lub pocztową. Korespondencja jest przyjmowana jedynie drogą pocztową i mailową, a wyjątkowo bezpośrednio w Starostwie, w wystawionych pudelkach przy wejściu do Urzędu. Korespondencja przekazywana bezpośrednio, wrzucona do wystawionych pudełek, jest odbierana po upływie min. 24 godz. Wykaz telefonów kontaktowych do Urzędu jest na stronie internetowej www.opocznopowiat.pl .

Korespondencja mailowa, telefoniczna lub listowna będzie w najbliższym czasie najbezpieczniejszą formą kontaktu z pracownikami Urzędu.

Przepraszamy za niedogodności i liczymy na Państwa zrozumienie. Zadbajmy wspólnie o zdrowie swoje i naszych bliskich. O wszelkich zmianach będziemy informować za pośrednictwem naszej strony www.opocznopowiat.pl i na profilu FB.

Od dnia 16 marca br. do odwołania w Starostwie Powiatowym w Opocznie czynne jest tylko jedno wejście główne od strony ul. Inowłodzkiej.

Nasza wspólna walka o zdrowie i życie trwa. Jesteśmy razem w tym trudnym czasie.

Dziękujemy bardzo naszym mieszkańcom za mobilizację, słuchanie zaleceń, komunikatów i w trosce o nasze wspólne zdrowie, stosowanie się do nich.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za poświecenie i udział w naszych akcjach .

Dziękujemy bardzo, szczególnie tym osobom, które pracują pomimo pandemii, sprzedawcom, służbom medycznym, sanitarnym, funkcjonariuszom policji, straży, wojska, kierowcom i wielu innym osobom wykonującą swoje obowiązki w wyjątkowo niebezpiecznym okresie.

Jesteście naszymi bohaterami !

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInfekcja koronawirusem może dawać powikłania w mózgu
Następny artykułPolska Izba Handlu apeluje o zwolnienie z VAT produktów podarowanych na walkę z epidemią