A A+ A++

Ochrona zdrowia publicznego to jedno z zadań i kompetencji gminy. Czy organizowanie powszechnych wyborów w czasie pandemii nie będzie oznaczało, że władze samorządowe zlekceważyły swój obowiązek w tym zakresie? Wybory mają się odbyć co prawda 10 maja, jednak sporo wcześniej trzeba skompletować komisje, szkolić ich członków. A nikt nie ma teraz dobrego sposobu, by uchronić w 100 proc. spore grupy osób przed zakażeniem koronawirusem. Stąd naczelne hasło obecnych dni brzmi: “Zostań w domu”.

W dodatku wirusolodzy przestrzegają: najgorsze dopiero przed nami! Można z dużą dozą pewności założyć, że w maju, nawet jeśli epidemia będzie już wygasać, wciąż nie będzie bezpiecznie.

Trudna sytuacja

– Mam świadomość, że zagrożenie jest duże i w mojej ocenie te wybory nie powinny się odbyć – mówi Andrzej Nowakowski. – Jeśli ostatecznie zapadnie taka decyzja, to będzie ona niezrozumiała, nieodpowiedzialna. Zmiana w kodeksie wyborczym, jaką koalicja rządząca wprowadziła w nocy z piątku na sobotę, jest po prostu haniebna.

Ale, jak mówi prezydent, komisarz wyborczy przysłał już parę pism, z których jasno wynika, że samorząd ma prowadzić przygotowania do zorganizowania elekcji prezydenta RP. Czy prezydent mógłby odmówić, powołując się na ustawowy obowiązek zapewnienia zdrowia swoim mieszkańcom?

– Na pewno ta decyzja jest jeszcze przede mną – odpowiada Nowakowski. – Na razie prowadzimy tylko działania formalne. Dotyczą określenia obwodów, komisji.

Chętni do zasiadania w komisjach już mogą swoje kandydatury wrzucać do urny przy wejściu do ratusza. Czy nie należałoby do tych osób, ale także wyborców z Płocka wystosować uczciwą informację, że jakąkolwiek podejmą decyzję, zrobią to na własną odpowiedzialność? Bo miasto zwyczajnie nie jest w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa i nie może wykluczyć tego, że ktoś zakazi się SARS-CoV-2? Po prostu zwyczajnie ostrzec ludzi?

– Pewnie można tak zrobić… – zastanowił się prezydent Nowakowski. – I na ten moment jest to kusząca propozycja, jak najbardziej uzasadniona.

Wybory to niejedyny kłopot samorządu

Prezydent przyznaje, że martwi się o przebieg już bliskich egzaminów ósmoklasistów. A zaraz potem – o matury.

– To są sytuacje adekwatne do tej związanej z wyborami – zwraca uwagę Andrzej Nowakowski. – To też będzie igranie z życiem i zdrowiem młodych ludzi, nauczycieli, pracowników szkół. Tymczasem z rządu płyną komunikaty, że te egzaminy mają się odbyć.

Może wyjściem byłoby rozdzielenie uczniów i maturzystów, usadzenie ich po kilkoro w dużych odstępach we wszystkich klasach? Choć trudno sobie wyobrazić, że wszyscy oni oprą się pokusie dzielenia się emocjami i wynikami przed oraz po egzaminach.

– Trzeba też brać pod uwagę, że każda z tych grup musi mieć swoją komisję i w tej sytuacji zwyczajnie zabraknie nauczycieli – zwraca uwagę prezydent.

Przypomnijmy – ósmoklasiści i maturzyści też są zdania, że utrzymanie terminów egzaminów jest złą decyzją. Chcą być bezpieczni. Wystosowali w tej sprawie petycję do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. Podpisują się pod nią także młodzi ludzie z Płocka.

Kaczyński skuteczniejszy niż komuna

Nowakowski dostrzega całą masę absurdów oraz sprzeczności w przepisach i restrykcjach nałożonych na ludzi z powodu epidemii koronawirusa.

Gorzko zauważa na przykład: – Prezesowi Kaczyńskiemu udało się coś, co się nie udało nawet komunie – ludzie przestali chodzić do kościołów, pewnie nie będzie też Wielkanocy.

Rzeczywiście, rząd ograniczył liczbę biorących udział w uroczystościach religijnych do pięciu osób plus kapłani. Biskupi, w tym także płocki Piotr Libera, stosując się do obostrzeń, odwołali procesje, święcenie pokarmów itp.

– Tymczasem w jednym autobusie, o wiele mniejszym niż kościół, może przebywać jednocześnie nawet kilkadziesiąt osób – wskazuje prezydent.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska: 19 ofiar śmiertelnych koronawirusa
Następny artykułPierwsze maseczki zaraz trafia do mieszkańców