Powstała specjalna platforma do wymiany informacji i ofert dotyczących walki z koronawirusem. Mogą z niej korzystać szpitale, uczelnie, centra R&D i startupy. Inicjator platformy, organizacja EIT Health, kojarzy je z partnerami z całej Europy. W ciągu kilku na platformę trafiło ponad 150 wniosków.
Cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Naukowcy poszukują szczepionki i leku przeciwko COVID-19. Firmy pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Z kolei szpitale poszukują potrzebnego sprzętu.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek
W Europie powstała właśnie platforma mająca łączyć szpitale, uczelnie, centra badań i rozwoju (R&D) oraz startupy. Jej celem jest szybkie tworzenie ponadregionalnych partnerstw do walki z pandemią. Podmioty udostępniają informacje o tym, czego potrzebują (np. informacji, zasobów) i jednocześnie same informują, jak mogą wesprzeć innych.
Platforma kojarzy partnerów
Uczestnicy platformy mogą publikować oferty i zapytania, a twórca platformy, EIT Health, kojarzy je z partnerami z całej Europy.
CZYTAJ TAKŻE: Postojowe razy trzy i szersze zwolnienia ze składek ZUS
Po starcie platformy tylko w ciągu kilku dni złożono ponad 150 wniosków. Dotyczą one np. dostępu do sprzętu do utylizacji biologicznej odpadów, aplikacji do monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa czy też gotowości do testowania szczepionki na COVID-19. EIT Health spodziewa się, że wiele ważnych projektów pojawi się również w Polsce.
– To czas, w którym musimy działać razem. Wykorzystujemy siłę sieci EIT Health, żeby stworzyć nowe partnerstwa do walki z wirusem – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Środkowej, Wschodniej i Południowej Europie.
– Wybrane inicjatywy możemy dodatkowo wspomóc finansowo i mentoringowo. Monitorujemy każde „zapytanie” i staramy się znaleźć dla niego odpowiednich partnerów nie tylko w sieci EIT Health, ale także poza nią – podkreśla Mikołaj Gurdała.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa
EIT Health to organizacja non-for-profit, działająca z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. Jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Skupia ponad 150 firm, uczelni i centrów badawczo-rozwojowych. W Polsce ma czterech partnerów. Są to Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi oraz Celon Pharma i Comarch.
Jakie są efekty nowej inicjatywy w Europie
Są już pierwsze efekty nowej inicjatywy. Za jej pośrednictwem Startup Oxipit z Litwy zaoferował szpitalom, które borykają się z niedoborem radiologów, specjalne oprogramowanie do diagnostyki rentgenowskiej klatki piersiowej. Oprogramowanie działa w oparciu o AI, która wspiera diagnostykę.
Z kolei we Włoszech firma PatchAI stworzyła aplikację do ochrony i monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa. Inna włoska firma, Takis, szuka wsparcia przy opracowaniu czterech szczepionek.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy
Natomiast czeski inkubator DEX Innovation Centre, zaprasza partnerów do wspólnej pracy nad respiratorem, który można by montować z części wyprodukowanych przez drukarki 3D. A firma Sanofi podjęła współpracę z AP-HP w Paryżu w celu przyspieszania prac and lekiem na COVID-19.
Jakie są działania w Polsce przeciwko COVID-19 w ramach EIT Health
Firma Celon Pharma zainicjowała program dotyczący COVID-19. Jego celem jest opracowanie leku, który pomoże w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-CoV-2 i innych koronawirusów.
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi otworzył, we współpracy z innymi podmiotami, laboratorium diagnostyczne SARS-CoV-2 w łódzkim Centralnym Szpitalu Klinicznym
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników
Zaś Comarch przygotow … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS