A A+ A++

Urząd Stanu Cywilnego jako jednostka organizacyjna urzędu miasta zajmuje się rejestracją zdarzeń dotyczących urodzeń, zawieranych związków małżeńskich i zgonów. Z zebranych przez instytucję danych wynika, że w 2019 urodziło się w naszym mieście 3356 dzieci (1644 dziewczynki i 1712 chłopców). Natomiast w 2020 dzieci urodziło się mniej, bo 2910 (1427 dziewczynek i 1483 chłopców).

W porównaniu do roku 2019 mniej popularne stały się imiona Majka, Jan i Szymon. Jak informuje UM, zdarzały się też imiona naprawdę wyjątkowe, jak Ewan, Solomia, Ismael, Aurora, Zoya i Shanaya. Jako ciekawostkę ratusz podaje, że w 2019 roku do grupy wyjątkowych imion zaliczył takie, jak Ina, Samson, Gleb, Goran, Niko, Aryan czy Hipolit.

Spada liczba małżeństw

Ratusz informuje też o tym, że w porównaniu z 2019 rokiem zanotowano także więcej zgonów, bo 2232 do 2503 w 2020 roku. 

– Ponieważ COVID-19 nie ułatwiał organizacji wesel, odnotowano 111 zawartych małżeństw mniej (447 do 558 w 2019 roku) – czytamy na miejskiej stronie czasnaopole.pl

W efekcie liczba zawartych w ubiegłym roku małżeństw spadła o ok. 20 proc., pogłębiając spadek w tym zakresie (w 2018 roku w Opolu zawarto ich 621).

W minionym roku złą sławą owiane były zwłaszcza wesela. Według ekspertów do przenoszenia koronawirusa bardzo często dochodzi bowiem w czasie imprez rodzinnych. W efekcie wielu młodych zrezygnowało ze ślubu, gdy nie mogło urządzić wesela.

– Zawierano głównie małżeństwa cywilne, w tym powtórne, bo w ich przypadku słabsze jest przywiązanie do uroczystości. Urządza się zazwyczaj skromne spotkanie na kilkanaście osób, a taką imprezę można zrobić w domu – mówił prof. Piotr Szukalski, kierownik Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej na Uniwersytecie Łódzkim, dodając: – Wesele w dużym mieście i wesele na wsi to dwie różne imprezy. W mieście małe ujdzie, ale na wsi i w małych miastach takie małe wesele jest dla większości ludzi nie do pomyślenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBaj Pomorski zaprasza online
Następny artykułRok 2021 w powiecie kłodzkim rokiem Ignacego Reimanna