A A+ A++
  • Sytuacja w Wielkopolsce i w Poznaniu w sobotę: do tej pory potwierdzono w regionie siedem przypadków zakażenia koronawirusem, jeden z pacjentów zmarł, pięciu jest hospitalizowanych
  • O najnowszym przypadku poinformowano w sobotę po godzinie 13
  • To kobieta w średnim wieku, do soboty przebywała w kwarantannie – dzisiaj została przetransportowana do szpitala
  • Wszystkie restauracje i bary są zamknięte – taką decyzję podjął rząd. Realizowane są zamówienia na wynos
  • Nowe rozwiązania w komunikacji miejskiej wprowadziło w piątek MPK – chodzi o strefy buforowe
  • Od poniedziałku zmieniony będzie rozkład jazdy tramwajów i autobusów – będą rzadziej kursowały

O siódmym przypadku koronawirusa poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w sobotę po godzinie 13. – Potwierdzony został kolejny przypadek zarażenia koronawirusem u mieszkanki powiatu poznańskiego. Kobieta w średnim wieku przebywała w kwarantannie. Dziś trafiła do szpitala w Poznaniu po dodatnim wyniku badań próbek w laboratorium – informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Stan zdrowia pacjentki jest określany jako dobry. To siódma osoba zarażona koronawirusem w Wielkopolsce, jedna z tych osób zmarła. Obecnie sześć osób – mieszkańców Wielkopolski – przebywa w szpitalu bądź kwarantannie.

Zgodnie z danymi przekazanymi w sobotę po godz. 18, dotychczas kwarantanną objęto 322 osoby, 52 osoby są hospitalizowane. Jak poinformował państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz, pobierane są próby do badań przez laborantów jeżdżących w ambulansach.

“Laboratorium mikrobiologii i parazytologii wykonało ponad 150 badań. Trwają przygotowania do zwiększenia od przyszłego tygodnia wydajności technicznej laboratorium w zakresie badań” – czytamy w komunikacie przesłanym przez rzecznika wojewody.

Szpital przy ulicy Szwajcarskiej jednym wielkim oddziałem zakaźnym

Decyzją wojewody Szpital Miejski im. J. Strusia zajmie się wyłącznie opieką nad pacjentami z koronawirusem. Wszystkie oddziały zostaną zamienione w zakaźne i obserwacyjne. Obecnie trwa przenoszenie pozostałych pacjentów do innych placówek. W poniedziałek szpital ma dysponować 406 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem bądź stwierdzonym zakażeniem.

Zmiany czekają także szpital ginekologiczno-położniczy przy ulicy Polnej. “W ramach zabezpieczenia chorych pacjentek w ciąży, z dniem 16 marca szpital wydzieli dedykowany oddział z wydzielonym personelem lekarskim i pielęgniarskim oraz wyodrębnioną izbą przyjęć służącą segregacji pacjentek. Nie będzie przenoszenia pacjentów szpitala z uwagi na przeprowadzoną wewnętrzną reorganizację szpitala” – czytamy w komunikacie przesłanym przez rzecznika wojewody wielkopolskiego.

Nie będzie śledztwa ws. pacjentki z koronawirusem i rzekomych nieprawidłowości

Prokuratura Rejonowa Poznań Nowe Miasto odmówiła wszczęścia postępowania po anonimowym doniesieniu o rzekomych nieprawidłowości związanych z przyjęciem do szpitala pacjentki z koronawirusem. Wcześniej prokuratura zażądała dokumentacji medycznej ze szpitali w Puszczykowie i Poznaniu, dotyczącej 57-letniej kobiety. Pacjentka w czwartek zmarła. Śledztwa w tej sprawie jednak nie będzie.

“Decyzja ta została podjęta w wyniku analizy złożonego zawiadomienia opartego na informacjach, którym nie można przypisać cechy wiarygodności, co jest niezbędne do wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego. W środkach masowego przekazu w związku z epidemią koronawirusa pojawia się wiele emocjonalnych, niesprawdzonych i zdarza się też, że nieprawdziwych informacji” – czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

“Szereg takich informacji pojawia się zwłaszcza w internecie. Nie mogą one stanowić przesłanki do podejmowania czynności procesowych przez prokuraturę” – zaznacza.

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego pomogą w walce z koronawirusem

W sobotę wojewoda wielkopolski poinformował o podpisaniu porozumienia z rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzejem Tykarskim, w ramach którego studenci medycyny, jako wolonatriusze, będą wspierać działalność szpitali i sanepidu. Zostaną skierowani do pracy w podmiotach leczniczych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa pacjentów w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

Studenci będą wspierać m.in. wstępną segregację chorych. Bardzo cenna jest deklaracja rektora dotycząca możliwości wykonywania badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa. Ta pomoc pozwoli nam przyspieszyć działania związane z badaniem próbek pobranych od osób będących w kwarantannie. To dla nas kluczowe, aby na tym wstępnym etapie zapobiegać niebezpieczeństwu – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Koronawirus w Wielkopolsce. Szpital w Kaliszu ogranicza przyjęcia do ratujących życie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmierć pacjenta w Lublinie zakażonego koronawirusem. Konferencja u wojewody
Następny artykułTransmisje niedzielnych mszy świętych z kościołów powiatu tucholskiego