Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje
Wielki Tydzień to najważniejszy czas dla ludzi wierzących. Ale z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń w każdej uroczystości Triduum Paschalnego będzie mogło wziąć udział tylko pięcioro wiernych.
Dlatego w ekspresowym tempie powstała specjalna strona internetowa, dzięki której wierni mogą znaleźć pomoc w dobrym przeżyciu tego czasu. Każdy znajdzie na niej przewodnik, jak ten czas przeżywać w domu. Są również transmisje online liturgii i nabożeństw.
– Na pomysł wpadliśmy w gronie ludzi świeckich i duchownych. Wiedzieliśmy, że trzeba siedzącym w domach coś zaproponować, żeby mieli chociaż namiastkę świątecznych przeżyć – mówi o. Marcin Wrzos, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia.
To ma być praktyczny przewodnik, a nie teologia
Strona internetowa www.swietawdomu.pl ma umożliwić wiernym dobre przeżycie nadchodzących świąt. W formie infografik i filmów online został przygotowany przewodnik duchowy na ten czas.
Treści koncentrują się na najbardziej interesujących w tym czasie tematach. A więc np., jak przeżyć mszę św. oglądaną w telewizji czy internecie lub jak wzbudzić żal doskonały, który pozwoli nie iść do spowiedzi w tym trudnym dla wszystkich czasie. Wreszcie jak przygotować popularną święconkę, która według badań sondażowych najbardziej kojarzy się Polakom z Wielkanocą.
– Założenie było proste: nie chodzi nam o żadne teologiczne wykłady na temat śmierci i zmartwychwstania Jezusa, tylko o praktyczny przewodnik. Stąd filmiki i teksty w przystępnej formie dla każdego – tłumaczy o. Wrzos.
Na stronie umożliwiono śledzenie transmisji online zarówno mszy św., jak i wielkotygodniowych liturgii. Są też rekolekcje głoszone przez duchownych w pustych kościołach. W dobie również religijnych fake newsów ta strona jest oficjalnym narzędziem przekazywania głosu Kościoła na czas Wielkiego Tygodnia w okresie trwającej epidemii.
Pospolite ruszenie w trzy dni
Przygotowanie tej strony zajęło pomysłodawcom dokładnie trzy i pół dnia. – To było rzeczywiście szaleńcze tempo, ale wiedzieliśmy, że nie możemy z tym zwlekać. A zależało nam, żeby to był profesjonalny produkt, którego nie będziemy się wstydzić. Chyba się udało – cieszy się Paweł Pomin, odpowiedzialny za techniczną stronę przedsięwzięcia.
Projekt powstał pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego. Pomysłodawcami i wykonawcami serwisu są redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, twórcy aplikacji Drogowskaz oraz Radio Emaus. W dzieło zaangażował się też biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.
– Dziennie odwiedza ją ok. 20 tys. osób. Ktoś złośliwy powie, że to niewielki procent katolików z naszej archidiecezji. Ale nie o liczby nam chodzi. W tak krótkim czasie udało się stworzyć coś z niczego i to jest dla nas ważne – podkreśla o. Wrzos. Na koniec zachęca do współpracy. – Każdy może zaproponować nam newsa. Skoro przekonujemy, że mszy św. nie ogląda się z coca-colą w ręce i z nogami na tapczanie, to każdy temat może być ważny – podkreśla duchowny.
Strona www.swietawdomu.pl ma zakończyć działalność w Niedzielę Miłosierdzia, tydzień po Wielkanocy.
Czekamy na wasze opowieści. Jak się żyje w Polsce w czasie epidemii koronawirusa? Z jakimi problemami się stykacie? O czym powinniśmy napisać? Czekamy na sygnały: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS