Podczas wczorajszej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w związku z koronawirusem. Mają one na celu opanowanie rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.
- Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie – od 1 kwietnia 2020 r.
– sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
– targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy,
– placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe.
- Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów:
– w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
– we wszystkich sklepach od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
– w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.
- Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe
– hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
– Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
- Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie – dotyczy wszystkich, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
- Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich:
– zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. jako wizyt w domach.
– zawieszone jest wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
- Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego.
- Zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem:
– dojazdu do pracy,
– wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,
– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, takich jak zrobienie niezbędnych zakupów, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi, wyprowadzenie psa.
- Wprowadzenie do odwołania zakazu przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących pełniących funkcje publiczne, a więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.
- Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
- Urzędy na pracy zdalnej. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
- Limit pasażerów również w pojazdach mających więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym w transporcie niepublicznym (np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób czy prywatni przewoźnicy) – od 2.04.2020 r.
- Od 2 kwietnia 2020 r. pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom:
– stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
– pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS