A A+ A++

– Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W każdy poniedziałek o godz. 18 Teatr Horzycy w Toruniu zaprasza na zwiedzanie online. Podczas wirtualnych spacerów można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni lub wejść pod deski sceny. Po teatrze oprowadza dyrektor do spraw artystycznych Paweł Paszta. Kolejne zwiedzanie 6 kwietnia.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/244252016731091/?active_tab=about

Rozmowy z twórcami

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował wywiady z aktorami. Michał Cyran i Kasia Witkowska odpowiadają na pytania o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale. Obie rozmowy są dostępne tutaj.

Więcej informacji: https://www.youtube.com/channel/UCGFK_mYABSgEr5RS-O5JMtA

Wirtualne zwiedzanie

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza wielbicieli sztuki na wirtualne oprowadzanie po wystawach – w formie zdjęć, filmów i rozmów z twórcami. Wśród dostępnych online znajdują się m.in. prace z Dyplomu 2019 i „Everything’s Fine” Baltazara Fajty. Dla najmłodszych pracownicy przygotowali karty pracy z zadaniami.

W środę 8 kwietnia w mediach społecznościowych CSW odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki o Mai Berezowskiej. Oferta online jest regularnie poszerzana o kolejne propozycje.

Więcej informacji: csw.torun.pl

Biskupin zaprasza

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum. Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Wszystkie archiwalne nagrania z poprzednich tygodni są dostępne tutaj. Wśród nich wywiady z archeologami i transmisje z wystaw. Na najmłodszych czekają na stronie muzeum quiz i kolorowanki.

Więcej informacji: http://www.biskupin.pl/wirtualnemuzeum/

Filharmonia Pomorska i słynni kompozytorzy

We foyer i holach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej można podziwiać na co dzień bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny. Na stronie filharmonii w zakładce „Przeżyjmy to jeszcze raz” będą zamieszczane fragmenty koncertów.

Więcej informacji: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/przezyjmy-to-jeszcze-raz/

Muzeum Etnograficzne i spacery

Na wirtualne spacery możemy się udać do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850–1950)”.

Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego jest udostępniana jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”.

Więcej informacji: www.etnomuzeum.pl

Kujawy w sieci

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych.

Więcej informacji: http://muzeum.wloclawek.pl/serwis/aktualnosci/

Szafarnia i Chopin

Ośrodek Chopinowski w Szafarni przygotował alternatywę dla sobotnich koncertów w postaci internetowego cyklu #zostanwdomuisluchajchopina. Cykl ten prezentuje utwory Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów, w tym laureatów szafarskiego konkursu pianistycznego.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/ChopinCentre

Wystawa słoneczna

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na „Wystawę słoneczną”. Tematem kilkudziesięciu prac jest słońce. Autorami są dzieci m.in. z Tajlandii, Ukrainy, Argentyny, Indonezji, Rosji i Polski. Na stronie galerii znajdziemy także filmy z warsztatów graficznych – monotypia.

Więcej informacji: http://galeriadziecka.com/wystawa-sloneczna/

Senior w domu

W mediach społecznościowych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Toruniu znajdziemy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu. Do starszych adresowany jest cykl „Senior w domu”. Dla rodziców przygotowano zabawy, które mogą wykorzystać na kreatywne działania z dziećmi. Ponadto każdy może zostać jurorem KATAR-u muzycznego. Do 11 kwietnia można głosować na swoich faworytów. Najlepszy zespół otrzyma nagrodę publiczności, która zostanie wręczona podczas koncertu finałowego w klubie Od Nowa.

Więcej informacji: woak.torun.pl/

Stan nieważkości

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczane są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Wśród materiałów znajdziemy katalog wystawy Julii Curyło „Stan nieważkości”. Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki.

Więcej informacji: wozownia.pl/

Książnica zaprasza

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu. Dzieci dowiedzą się z obrazkowych instrukcji, jak wykonać samodzielnie wielkanocne kurki lub skarpetkowego zająca. Dla młodszych i starszych przygotowano testy, krzyżówki i łamigłówki.

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tys. dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

Więcej informacji: ksiaznica.torun.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS: Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców
Następny artykułWytyczne dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów pochodzących od osób przebywających w kwarantannie