A A+ A++

127 grudnia 2020, premier Mateusz Morawiecki

Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności; im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że do końca roku do Polski trafi kolejne 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Szef rządu mówił na niedzielnej konferencji prasowej, że po 300 dniach od pierwszego zdiagnozowanego przypadku koronawirusa w Polsce, możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności. “Ten powrót do normalności może się zdarzyć dzięki szczepionce” – zaznaczył.

Morawiecki wskazywał, że w sobotę do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi kolejne 300 tys. dawek. Zachęcał do udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ – jak mówił – jest to instrument powrotu do normalności.

“Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy” – mówił premier. Dodał, że “może w drugim kwartale to by się mogło udać, aby wystarczająco duża część populacji została zaszczepiona”. Zapewniał jednocześnie, że “szczepionek na pewno wystarczy dla wszystkich”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że “Narodowa Strategia Szczepień jest największą operacją logistyczną od dziesięcioleci”. Zapowiedział, że tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. “15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i również wtedy zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie, zgodnie z harmonogramem, zgodnie z tym, co zostało uzgodnione w ramach Narodowej Strategii Szczepień” – oświadczył szef rządu.

“Jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani, dlatego zachęcamy wszystkich w poszczególnych grupach według strategii do przystępowania do szczepienia” – apelował. Wskazał, że najpierw będą szczepieni medycy, służby mundurowe, a w dalszej kolejności nauczyciele i seniorzy.

Premier podziękował jednocześnie lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia oraz służbom mundurowym za dotychczasową pracę przy zwalczaniu epidemii COVID-19. “Mam też nadzieję, że wraz z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień ten czas wyrzeczeń, czas najtrudniejszy będzie mógł za kilka, kilkanaście tygodni powoli zmierzać do końca” – zaznaczył szef rządu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że COVID-19 działa z “opóźnionym zapłonem” i to, czego dziś doświadczamy – jeśli chodzi o statystyki zachorowań – jest efektem wcześniej nałożonych obostrzeń “z pewnym przesunięciem”. “W związku ze wzajemnymi odwiedzinami Polaków w święta za dwa, trzy, cztery tygodnie spodziewany jest wzrost liczby zakażeń” – wskazał.

“Stąd też trzymamy miejsca w szpitalach, stąd też mamy nadmiar respiratorów, stąd też również nałożone obostrzenia, po to, by trzecia fala, o której mówią epidemiolodzy, że może przyjść w styczniu, lutym – by ona nie dokonała bardzo istotnych zahamowani w funkcjonowaniu służby zdrowia i w gospodarce” – dodał.

Premier podkreślił, że “zagrożenie nie maleje”, a “jedynym remedium” jest szczepionka na COVID-19, która właśnie do Polski dotarła. Zaznaczył, że walka z epidemią trwa nieprzerwanie. Wyraził przy tym wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom, którzy pojechali na granicę brytyjsko-francuską, by pomóc rodakom i osobom innych narodowości w powrocie i przyśpieszyć proces ich testowania.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że rząd chce, żeby “grupa zero” objęła swoim zakresem nie tylko wąsko pojętą grupę medyków, ale również inne zawody związane z leczeniem: m.in. farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i personel administracyjny podmiotów leczniczych – powiedział.

Przyznał, że w tej chwili najważniejsze jest szczepienie grupy, która w ostatnim roku najbardziej odczuła walkę z COVID-19. “To szczepienie dotyczy bardzo szerokiej grupy, ono nie dotyczy tylko wąsko pojętej grupy medyków, czyli lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników. Chcemy, żeby ta +grupa zero+ objęła swoim zakresem również inne zawody związane z leczeniem: chociażby farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ale też personel administracyjny, który pracuje w podmiotach leczniczych” – podkreślił minister.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że do końca tego roku do Polski dotrze 300 tys. dawek szczepionki. “Potem, co tydzień będą takie transporty 300-tysięczne trafiały do Polski, a następnie jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała” – powiedział.

Wyjaśnił, że w odróżnieniu od pierwszego 10-tys. transportu szczepionek, który dotarł do Polski drogą kołową, kolejne przylecą na pokładzie samolotu do Warszawy. Szczepionki trafią do Agencji Rezerw Materiałowych, potem przez hurtownie farmaceutyczne zostaną przekazane do 509 szpitali węzłowych.

“Po zakończeniu sczepień grupy zero, rozpoczniemy już szczepienia nie tylko w tych 509 szpitalach, ale łącznie będzie to ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków” – mówił Dworczyk.

Przekazał też, że w niedzielę rusza kolejny spot telewizyjny informujący i zachęcający do szczepień, a w poniedziałek ruszy akcja bilbordowa. Każdego dnia – jak mówił – będą dochodzić nowe elementy, które będą miały jedno zadanie – dotrzeć z rzetelną informacją do każdego Polaka na temat szczepionki i procesu szczepień.

“A w konsekwencji – przekonać nas, jako społeczeństwo, że jedynie szczepienie daje nadzieję, możliwość powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed czasów pandemii” – podkreślił Dworczyk.(PAP)

227 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 5 048 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (741), zachodniopomorskiego (557), wielkopolskiego (518), pomorskiego (487), kujawsko-pomorskiego (472), warmińsko-mazurskiego (315), śląskiego (285), łódzkiego (280), lubelskiego (268), dolnośląskiego (219), małopolskiego (169 w tym 5 w Nowym Sącz i 3 w powiecie nowosądeckim), podkarpackiego (132), podlaskiego (115), lubuskiego (111), opolskiego (97), świętokrzyskiego (82). 200 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 253 957/ 27 061 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

327 grudnia 2020, Kraków

Fot. MUW

Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko COVID-19.

Bezpośrednie po szczepieniu pani Krystyna uśmiechnęła się i powiedziała: “Nic nie bolało”. Później w rozmowach z dziennikarzami poinformowała, że nie bała się, ponieważ szczepienie przeprowadzała jej doświadczona koleżanka.

Krystyna Matusik zachęciła wszystkich do zaszczepiania się. “To najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobą. Zróbmy to dla siebie i dla innych” – mówiła. Zwróciła też uwagę m.in. na fake newsy – fałszywe informacje przekazywane przez media nt. samej choroby i szczepień. “Trzeba słuchać ekspertów” – podkreśliła i dodała: “Gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak wyglądają pacjenci po COVID-19, to zapraszam na intensywną terapię. Nikt by tam nie chciał wylądować”.

Jak poinformował dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, tylko w niedzielę w placówce tej preparat przyjmie ok. 100 osób. “W poniedziałek będzie to zdecydowanie więcej” – zapowiedział dyrektor placówki, który także się zaszczepi w niedzielę. Wśród pierwszych zaszczepionych w niedzielę osób będzie też m.in. rektor Collegium Medicum UJ prof. Tomasz Grodzicki.

W niedzielę do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafiło 165 fiolek, czyli 825 dawek. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora placówki, w ciągu pięciu dni 825 osób otrzyma preparat. Aby szczepionka była skuteczna, po trzech tygodniach trzeba przyjąć drugą dawkę.

Ponad 3 tys. osób, czyli ok. 60 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego zadeklarowało chęć zaszczepienia się. Oprócz na szczepienia do placówki zgłosiło się jeszcze ponad 6 tys. osób spoza szpitala. Póki co przedsięwzięciu dedykowane są trzy gabinety lekarskie i dwa zabiegowe.

“To (szczepienie-PAP) potrwa tygodnie, miesiące” – mówił dyrektor i zapowiedział, że szpital będzie zwiększał liczbę personelu odpowiedzialnego za zabiegi szczepienia. “To będzie ogromne wyzwanie logistyczne. Musimy sprawnie to zorganizować, a z drugiej strony obalić mit nt. tego, że szczepionka jest niebezpieczna” – powiedział Jędrychowski.

Według informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego Joannę Paździo, małopolskie szpitale otrzymają łącznie 255 fiolek, czyli 1275 dawek. Oprócz Szpitala Uniwersyteckiego preparatami będzie dysponować sześć innych placówek: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do każdej z tych sześciu placówek jedzie po 15 fiolek, czyli po 75 dawek.

Pierwsze 10 tys. sztuk szczepionek przeciwko koronawirusowi wyruszyło do Polski w nocy z czwartku na piątek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Do magazynów w Polsce, w Agencji Rezerw Materiałowych Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, dotarły w sobotę nad ranem i jeszcze w sobotę po południu trafiły do pięciu hurtowni farmaceutycznych znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Szczepionki, które już są w Polsce, transportowane są w niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych, które jako pierwsze będą szczepić, zarówno personel medyczny, jak niemedyczny. Kolejna partia – 300 tys. dawek – przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.(PAP)

426 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 5 048 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (741), zachodniopomorskiego (557), wielkopolskiego (518), pomorskiego (487), kujawsko-pomorskiego (472), warmińsko-mazurskiego (315), śląskiego (285), łódzkiego (280), lubelskiego (268), dolnośląskiego (219), małopolskiego (169 w tym 7 Nowy Sącz i 3 w powiecie nowosądeckim), podkarpackiego (132), podlaskiego (115), lubuskiego (111), opolskiego (97), świętokrzyskiego (82). 200 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób (w tym 1 z powiatu nowosądeckiego). Liczba zakażonych koronawirusem: 1 253 957/ 27 061 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

526 grudnia 2020, prezes ARM

Szczepionki na koronawirusa nad ranem w sobotę dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych – poinformował PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Pierwsza dostawa szczepionek, wynosząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

“W sobotę nad ranem, ok. godz. 6.45, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu” – poinformował PAP Kuczmierowski.

Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godz. 22 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultra niskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza.

Szczepionki, które już są w Polsce trafią do 72 szpitali. Natomiast kolejna partia zostanie dostarczona do ponad 500 szpitali, gdzie szczepiony będzie personel medyczny. Kolejne 300 tys. dawek Pfizer ma dostarczyć w kolejnym tygodniu.

Jak zapowiadał we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Taki podział wynika z tego, że szczepionka jest dwudawkowa. By była skuteczna, należy drugą dawkę przyjąć po 3-4 tygodniach. Agencja w ten sposób zabezpiecza się na wypadek niespodziewanych zdarzeń po stronie producenta, czy logistyki międzynarodowej.

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

625 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 9 077 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1166), wielkopolskiego (1045), zachodniopomorskiego (990), kujawsko-pomorskiego (767), łódzkiego (739), śląskiego (695), pomorskiego (666), warmińsko-mazurskiego (607), dolnośląskiego (474), lubelskiego (357), lubuskiego (351), opolskiego (258), podlaskiego (242), podkarpackiego (212), małopolskiego (210 w tym 7 z Nowego Sącza i 2 z powiatu nowosądeckiego), świętokrzyskiego (89). 209 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 63 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 177 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 249 079 /26 992 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

724 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 13 115 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1824), wielkopolskiego (1605), kujawsko-pomorskiego (1311), pomorskiego (1107), zachodniopomorskiego (1005), śląskiego (1003), łódzkiego (945), warmińsko-mazurskiego (839), dolnośląskiego (742), lubelskiego (598), małopolskiego (409 w tym 8 z Nowego Sącza i 8 z powiatu nowosądeckiego), lubuskiego (402), podlaskiego (325), podkarpackiego (288), opolskiego (281), świętokrzyskiego (166). 265 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 132 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 365 osób (w tym 1 z powiatu nowosądeckiego). Liczba zakażonych koronawirusem: 1 239 998 /26 752 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

823 grudnia 2020, główny doradca premiera ds. COVID-19

Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Jak ochronimy te osoby, czyli osoby najstarsze, a także m.in. kadrę medyczną, to będziemy mogli zdjąć większość obostrzeń – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

W rozmowie z Onet.pl prof. Horban przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami w pierwszych etapach szczepionki szczepieni będą m.in. pracownicy medyczni, a w kolejnych m.in. seniorzy i nauczyciele. O kolejności – mówił – decydowały też będą choroby współistniejące.

“Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Zakładamy, że umierają osoby powyżej 60. roku życia, w związku z czym ich powinniśmy zaszczepić oraz pracowników ochrony zdrowia. Wtedy mamy osiągnięty efekt wtedy możemy powiedzieć, że zwijamy większość zaleceń, bo nie ma ryzyka dla tej grupy” – mówił prof. Horban.

Dopytany, czy to oznacza, że po zaszczepieniu tych grup będzie można zdjąć obostrzenia – otworzyć stadiony, kina, teatry itp., Horban powiedział: oczywiście. Dlatego – tłumaczył – że wtedy zakażenia będą w młodszej grupie, więc ta liczba zacznie maleć, a wzrośnie odsetek ludzi odpornych.

Zapytany, kiedy zaszczepić się będzie mógł zwykły obywatel, prof. Horban powiedział: “myślę, że będzie to połowa przyszłego roku”. Z kolei na pytanie, czy szczepionka przeciw COVID-19 będzie wymagała corocznego powtarzania, odparł, że tego jeszcze nie wiadomo.

“Ten czas obserwacji to jest pół roku. Najpierw musimy zaszczepić jak największą liczbę osób, a potem będziemy patrzyli, na jak długo to działa” – wyjaśnił.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego podstawowym celem jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.

Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie. (PAP)

923 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 12 361 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1509), wielkopolskiego (1391), śląskiego (1269), kujawsko-pomorskiego (1204), zachodniopomorskiego (989), warmińsko-mazurskiego (981), pomorskiego (968), łódzkiego (859), dolnośląskiego (588), lubelskiego (569), małopolskiego (528 w tym 6 z Nowego Sącza i 14 z powiatu nowosądeckiego), lubuskiego (365), podlaskiego (326), opolskiego (250), podkarpackiego (219), świętokrzyskiego (162). 184 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 104 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 368 osób (w tym 1 z Nowego Sącza). Liczba zakażonych koronawirusem: 1 226 883/26 255 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

1023 grudnia 2020, Minister Zdrowia

Zapisy dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia – wyjaśnił w środę zasady zapisów na szczepienia przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister pytany był w Trzecim Programie Polskiego Radia o to, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza grup priorytetowych, czyli nieobjętych pierwszeństwem szczepienia z powodu wykonywania określonego zawodu narażającego w wyższym stopniu na ryzyko zakażenia, np. medyków, farmaceutów, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych czy też ze względu na podeszły wiek.

“Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami – w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać” – wyjaśnił minister.

“Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe” – dodał.

Minister zapewnił też, że cały czas będzie prowadzana kampania medialna w tej sprawie – spoty w telewizji, komunikaty w internecie.

Szef MZ przypomniał, że pierwsze szczepienia zaplanowano na 27 grudnia. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu W MSWiA.

“Ta pierwsza partia, która do nas przyjedzie, mówię tutaj o 10 tys. szczepień, zostanie rozdystrybuowana między 72 szpitale, które w pierwszej kolejności zostały wskazane jako te podmioty, które są na pierwszej linii walki z covidem, stąd wybór tych 72 szpitali” – wytłumaczył.

Minister ostrzegł też przed “widmem trzeciej fali”, która w różnych krajach już się materializuje.

“Przypomnę, że mamy średnio w tygodniu 10 tys. wykrywanych zakażeń, co w porównaniu z sytuacją sprzed drugiej fali jest i tak sytuacją o wiele bardziej niebezpieczną, dramatyczną, jeśli tak można powiedzieć” – oznajmił.

Dodał, że na epidemię należy patrzeć nie tylko przez pryzmat liczby nowych zakażeń, ale również liczby zgonów czy zagrożenia nowym, zmutowanym wirusem, który szybciej się rozprzestrzenia, a także z perspektywy tego, że trzecia fala “wystartuje z poziomu 10 tys. zachorowań dziennie”.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego przybywających z Wielkiej Brytanii pasażerów nie poddano obowiązkowym testom na wykrycie zakażenia, stwierdził, że stosowane są “metody dobrowolności”.

“Odwołujemy się do pewnej odpowiedzialności. Po drugie zrobienie testu na lotnisku wywołałoby więcej chaosu i zamieszania” – podsumował.

Zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej obowiązuje od północy 22 grudnia. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.(PAP)

1122 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 7 192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (884), kujawsko-pomorskiego (768), śląskiego (719), pomorskiego (697), warmińsko-mazurskiego (578), wielkopolskiego (574), lubelskiego (524), łódzkiego (453), dolnośląskiego (409), zachodniopomorskiego (391), podkarpackiego (225), małopolskiego (196 w tym 5 z Nowego Sącza i 5 z powiatu nowosądeckiego), podlaskiego (172), świętokrzyskiego (153), lubuskiego (141), opolskiego (93). 215 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby (w tym 1 z Nowego Sącza i 1 z powiatunowosądeckiego), natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 osób (w tym 1 z Nowego Sącza i 2 z powiatu nowosądeckiego).

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 214 525 /25 783 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

1221 grudnia 2020, Ministerstwo Zdrowia

Mamy 4 633 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (630), zachodniopomorskiego (561), pomorskiego (549), kujawsko-pomorskiego (480), wielkopolskiego (302), łódzkiego (265), lubelskiego (245), śląskiego (240), małopolskiego (207 w tym 15 z Nowego Sącza i 16 z powiatu nowosądeckiego), dolnośląskiego (206), warmińsko-mazurskiego (171), lubuskiego (168), opolskiego (138), podkarpackiego (132), podlaskiego (100), świętokrzyskiego (65). 174 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 34 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 43 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 207 333/ 25 474 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń. Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCały świat podziwia polskich medyków. Gazeta Wyborcza twierdzi, że złamali prawo
Następny artykułWakacje w Hiszpanii – samemu czy z biurem podróży?