A A+ A++

Liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie lawinowo. Od soboty cały kraj znalazł się w czerwonej strefie. – Niestety, sytuacja jest niedobra i dynamiczna. Mamy kolejny przyrost zakażonych i zgonów. Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane. Druga fala uderzyła w Europę wszędzie z podobną siłą – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wciąż nie ma szczepionki na koronawirusa, który zdaniem różnych ekspertów może nam towarzyszyć jeszcze nawet przez dwa lata. Chorobę w najostrzejszej formie przechodzą zwłaszcza seniorzy. To w tej grupie wiekowej obserwuje się też największą liczbę zgonów z powodu koronawirusa. Stąd też władze, a także lekarze i specjaliści apelują, by osoby w podeszłym wieku pozostały w domu.

 Koronawirus i impreza dla kilkuset seniorów

W tym kontekście kontrowersyjny wydaje się pomysł organizacji imprezy dla ok. 600 osób, w tym głównie seniorów. Chodzi tu o dancing międzypokoleniowy, który organizowano już w ubiegłych latach w Opolu. Pomysł zgłoszono do budżetu obywatelskiego i dopuszczono do głosowania. Jego autor oszacował, że jednodniowa impreza w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu będzie kosztować ok. 120 tys. zł. W mediach społecznościowych opolanie pytają, czy organizacja wydarzenia dla tylu osób (w tym seniorów) w czasach koronawirusa to dobry pomysł. Podają też w wątpliwość tak duże koszty organizacji wydarzenia.

– Wnioskodawca wskazał zakres realizacji projektu. Wydział merytoryczny ocenił projekt pozytywnie, uwzględniając obowiązujące kryteria oceny, w tym właściwe oszacowanie kosztów i możliwość realizacji. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że ocenę racjonalności sprowadzającej się do uznania potrzeby wydatkowania środków na działania mieszczące się w zgłoszonym projekcie dokonują sami mieszkańcy, wyrażając swe poparcie w drodze głosowania – komentuje Aleksandra Zwarycz, zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego.

 Jaka będzie sytuacja za rok?

Podkreśla też: – W kwestii organizacji tak dużej imprezy w czasie pandemii możemy zapewnić, że każdorazowo, organizując wydarzenia publiczne, kierujemy się obowiązującymi przepisami prawa, uwzględniając wszelkie wynikające z nich ograniczenia.

– Nie wiemy dziś, jakie one będą w 2021 r., tak jak nie wiemy, jaka będzie sytuacja epidemiologiczna. Trudno na etapie składania i oceniania projektów przewidywać, co w tym zakresie będzie się działo za rok. Z całą pewnością jednak będziemy podejmowali starania, aby każdy ze zwycięskich w budżecie obywatelskim projektów zrealizować w możliwie jak najszybszym terminie – dodaje Aleksandra Zwarycz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodopieczne Akopa Szostaka wracają z mistrzostw świata z medalami!
Następny artykułLiczba zgonów spadła tylko w Szwecji