A A+ A++

Dokładne liczby, które przedstawia Surowiec, to kolejno 40 561 i 36 578. – Nikt w województwie nie wykonał więcej oznaczeń – zaznacza i informuje, że koronawirusa wykryto w ponad 9,5 tys. próbkach. – Więcej ciekawych informacji przedstawimy już wkrótce – zapowiada wiceprezes.

A jak wygląda obecnie sytuacja w gorzowskiej lecznicy? Minionej doby COVID-19 zdiagnozowano w 86 zebranych próbkach.

– W szpitalu przebywa 126 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem, w tym jedno dziecko. Na zakaźnym OIOM-ie jest 16 pacjentów. Niestety pięciu zakażonych pacjentów zmarło – mówi Surowiec.

Koronawirus. Gorzowski szpital przebadał ponad 40 tys. testów w 2020 r. Ile z nich było pozytywnych? Fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

Przypominamy, że wymazy potrzebne do wykonania testu na obecność COVID-19 możemy zrobić w dwóch miejscach w Gorzowie. W punkcie przy Filharmonii Gorzowskiej, czyli przy ul. Dziewięciu Muz (dolny poziom parkingu podziemnego filharmonii), w godz. 14-18 oraz w mobilnym punkcie przy ul. Czartoryskiego (wjazd za marketem budowlanym), otwartym codziennie w godz. 9-13.

Pamiętajmy, że trzy godziny przed pobraniem wymazu nie możemy jeść, palić, ssać tabletek, myć zębów i nie płukać ich płynami do higieny jamy ustnej.

Tuż przed pobraniem musimy wypełnić formularz. Otrzymamy go na miejscu, jest również dostępny w internecie. Podajemy w nim swoje dane: imię i nazwisko, PESEL oraz (ewentualnie) kod podany przez lekarza, od którego dostaliśmy skierowanie na badanie.

CZYTAJ TEŻ: Gdzie można zaszczepić się na COVID-19 w Gorzowie i Lubuskiem? Lista punktów szczepień

Aktualizacja

Szpital przed południem opublikował kolejne statystyki za 2020 r.:

– 12 marca na polecenie wojewody lubuskiego, na bazie budynków Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego utworzony został Jednoimienny Szpital Zakaźny zlokalizowany w zespole szpitalnym przy ul. Walczaka. Od 19 października, także decyzją wojewody, pacjenci byli przyjmowani również w zespole szpitalnym przy ul. Dekerta – mówi rzeczniczka szpitala Agnieszka Wiśniewska.

Od 16 marca do 31 grudnia 2020 r. szpital przyjął  1627 pacjentów zakażonych COVID-19 – 1169 z nich przebywało w budynkach przy ul. Walczaka. Średnia wieku pacjentów z oddziałów zakaźnych to 60,2, a pacjentów z OIOM-u 65,3. Jeśli chodzi o oddziały zakaźne przy ul. Dekerta średnia wynosi 65,7. Pacjenci byli w szpitalu średnio 9 dni.

-Najdłużej, bo ok. 10 dni trwało leczenie na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. A najdłuższy średni czas pobytu, ponad 16 dni, został zanotowany w sierpniu – dodaje Wiśniewska.

Pierwszym pacjentem był 22-letni gorzowianin. Na oddziale zakaźnym spędził 12 dni. Z kolei najstarszym wyleczonym był 92-latek, również mieszkaniec Gorzowa. Do tej pory wypisano ze szpitala 1167 pacjentów “covidowych”.

– W dniach 16 marca – 31 grudnia 2020 r. w gorzowskim szpitalu zmarło 248 osób zakażonych COVID. 80 osób z nich było pacjentami na OIOM – informuje Wiśniewska.

– Wybuch pandemii spowodował, że musieliśmy się uczyć tego, jak prowadzić szpital, by spełniał swoją rolę i służył pacjentom, a jednocześnie zachować wszystkie niezbędne bardzo rygorystyczne wymogi sanitarno-epidemiologiczne – mówi prezes szpitala Jerzy Ostrouch. – Dziś możemy śmiało powiedzieć, że nie tylko udało się nam skutecznie prowadzić działalność leczniczą, bo przecież pracowały nasze oddziały, poradnie i zakłady diagnostyczne. Z powodzeniem realizowaliśmy też ambitny plan inwestycyjny – dodaje.

Co udało się zrobić w szpitalu w 2020 r.?:

– “Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, powołano jednoimienny szpital zakaźny. Mimo braku lekarzy specjalizacji chorób zakaźnych.Lecznica w trybie natychmiastowym musiała przygotować obiekt i personel do nowych zadań. Bez zwłoki zmodernizowano budynki, w których mieściły się do tej pory: Oddział Reumatologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych, a także zakłady opiekuńczo-lecznicze.

W ciągu dwóch dób znaleziono miejsca i przetransportowano dotychczasowych (tu leczonych) 130 pacjentów do innych szpitali. Przygotowano 4 zbiorniki tlenowe. Powiększono liczbę tzw. łóżek tlenowych ze stałym dostępem do tlenu o 170. Zwiększono liczbę łóżek intensywnej terapii z 12 do 30 (w tym 20 przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem). Zwiększono liczbę respiratorów z 30 do 73. Stworzono własną bazę laboratoryjną; w województwie lubuskim szpital jest obecnie największym ośrodkiem, w którym wykonuje się tego typu badania.

Równolegle rozpoczęły się szkolenia personel w zakresie opieki nad pacjentami z COViD, a także w zakresie stosowania środków ochrony osobistej. Utworzono Centralny Punkt Wydawania Wyników. Przygotowano pomieszczenie na potrzeby poczekalni głównej. Rozpoczęto przebudowę parkingu przy SOR na potrzeby rozbudowy poczekalni dla izby przyjęć” – wylicza Wisniewska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłochy: Firma przeprasza za napis na metce męskich spodni. “Żałuję, że kupiłem te spodnie”
Następny artykułRazer prezentuje gamingowy fotel z 60-calowym OLED-em