A A+ A++

Na nową odsłonę Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza 6 kwietnia o godz. 18.30. Zobaczymy arcydzieło światowego kina w reżyserii Akiry Kurosawy – „Tron we krwi”. Będzie, oczywiście, krótka prelekcja na temat japońskiego obrazu z 1957 roku – wygłosi ją Maciej Białous. On też będzie moderował dyskusję po pokazie. Tylko jak to wszystko ma wyglądać, skoro nie ma nas w kinie? Trochę jak wideokonferencja.

Koronawirus. DKF w nowym stylu

– 6 kwietnia spotykamy się na prelekcji via platforma Zoom – link do niej udostępnimy chwilę przed wydarzeniem na Facebooku. Później oglądamy film z darmowej bazy i widzimy się ponownie na dyskusji na Zoom – mówi Maciej Rant, kierownik kina Forum.

Program jest taki:

* godz. 18.30 – prelekcja via ZOOM (link zostanie udostępniony 6 kwietnia o 18 w wydarzeniu na FB)

* godz. 18.50 – start filmu via VOD.PL

* godz. 20.45 – początek dyskusji

6 kwietnia o godz. 18.30. Zobaczymy arcydzieło światowego kina w reżyserii Akiry Kurosawy – ‘Tron we krwi’ Fot. Materiały prasowe

Na wirtualną odsłonę DKF organizatorzy wybrali legendarny film Akiry Kurosawy – „Tron we krwi” sprzed 63 lat. Słynny japoński reżyser przeniósł „Makbeta” Szekspira w realia szesnastowiecznej Japonii. Walka o władzę toczy się więc nie wśród angielskich arystokratów, a bezwzględnych japońskich samurajów.

Krytycy podkreślają uniwersalność filmu, wizualne piękno (poszczególne kadry nawiązują do japońskich grafik), surowość narracji, grę świateł i cieni.

Film. Fabuła

Po wielkim militarnym zwycięstwie dwaj dzielni generałowie, Taketori Washizu i Yoshiaki Miki, zostają zaproszeni przez swego władcę do jego zamku. Po drodze spotykają w lesie tajemniczą kobietę, która przepowiada im przyszłość: Washizu będzie panem posiadłości na ziemiach swego władcy, Miki dowódcą Pierwszej Fortecy, a syn Miki następcą Washizu. Kiedy spotykają się ze swoim władcą, pierwsza część przepowiedni spełnia się. Jednak żona Washizu, Asaji, pragnie jeszcze więcej i namawia męża do zabicia przyjaciela oraz władcy. Washizu zostaje nowym panem na zamku, ale poczucie winy i strach o przyszłość nie dają mu spokoju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPower BI (business intelligence) – sprawdź, w czym pomoże Twojej firmie
Następny artykułBurmistrz odwołał Dni Myszkowa. Pieniądze pójdą na walkę z koronawirusem