W Częstochowie i powiecie częstochowskim dodatni wynik testów na obecność koronawirusa stwierdzono do godz. 14 u 55 osób, z czego 33 to mieszkańcy Częstochowy. W kwarantannie na podstawie decyzji administracyjnej przebywają 264 osoby, z czego 138 w Częstochowie. Pod nadzorem epidemiologicznym są łącznie 404 osoby, w tym 265 w granicach miasta.
W powiecie kłobuckim z każdym dniem zmienia się liczba osób będących pod nadzorem epidemiologicznym i objętych kwarantanną domową. Teraz 55 osób przechodzi kwarantannę z nałożoną decyzją administracyjną, a 185 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. U 4 osób wykryto koronawirusa.
W powiecie myszkowskim koronawirusa ma 9 osób, z czego 5 to mieszkańcy gminy Koziegłowy. Przypomnijmy, od kilku dniu myszkowski sanepid apeluje, aby zgłaszały się osoby, które pod koniec marca kontaktowały się z proboszczem parafii w Pińczycach (szczegóły TUTAJ). W kwarantannie przebywają w powiecie myszkowskim 32 osoby, pod nadzorem epidemiologicznym sanepidu pozostają 193 osoby.
8 kwietnia – jak informuje starostwo w Myszkowie – na drogi powiatu wyjechał tzw. wymazobus, którego załoga pobiera wymazy od osób na kwarantannie. Próbki są później sprawdzane na obecność koronawirusa. Specjalny ambulans został wynajęty przez władze powiatu (o takim myśli Częstochowa – szczegóły TUTAJ).
Personel wymazobusa (Fot. Starostwo powiatu myszkowskiego)
Najgorsza sytuacja panuje w powiecie lublinieckim. Z powodu koronawirusa zmarło tam 6 osób – po 2 w gminach Woźniki, Koszęcin i Herby. Koronawirusa stwierdzono u 69 osób, w tym 31 w Koszęcinie i 17 w Woźnikach. W powiecie lublinieckim kwarantannie podlegają 433 osoby, z tego 108 w gminie Lubliniec (głównie w DPS „Zameczek” – szczegóły TUTAJ) oraz 104 w gminie Woźniki.
Stabilizuje się sytuacja w DPS w Koszęcinie, którego dwie podopieczne zmarły po zakażeniem koronawirusem. W koszęcińskim ośrodku sportu na kwarantannie przebywa nadal siedem pensjonariuszek, jedna pracownica i dwóch wolontariuszy. Pozostałe osoby są w szpitalach zakaźnych. Budynek DPS został zdezynfekowany przez brygadę wojsk chemicznych z Tarnowskich Gór i jest gotowy na powrót pensjonariuszek, gdy wyniki ich testów okażą się negatywne.
Według raportu śląskiego sanepidu z 9 kwietnia z godz. 10 w województwie do 667 przypadków wzrosła liczba zakażonych koronawirusem, a 38 osób zmarło.
Z kolei o godz. 17 Ministerstwo Zdrowia i sanepid informowały o 28 nowych zakażeniach w województwie śląskim. To 2 kobiety oraz mężczyzna z powiatu wodzisławskiego, starsza mieszkanka Tychów, trzy kobiety w średnim wieku z powiatu lublinieckiego, mieszkanka Mysłowic, mężczyzna z powiatu raciborskiego, mieszkaniec Świętochłowic, mieszkanka Sosnowca oraz młody mężczyzna z Siemianowic Śląskich. Pozytywne okazały się także próbki pobrane od 16 osób ze szpitala specjalistycznego w Bytomiu – najstarsza ma 94 lata, najmłodsza 46 i są to głównie mieszkańcy Bytomia, Zabrza, Siemianowic Śląskich oraz powiatu myszkowskiego.
Na tę chwilę w województwie śląskim hospitalizowanych jest 200 osób. Nadzorem sanitarnym objętych jest 7027.
O koronawirusie bez sensacji i paniki. Zapisz się na codzienny newsletter zawierający najważniejsze informacje oraz porady dotyczące profilaktyki i higieny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS