Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.
Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny – obniżka wynagrodzenia dochodem utraconym
Czy obniżka mojej pensji o 20% w związku ze skorzystaniem przez pracodawcę z dofinansowania do wynagrodzeń w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej będzie miała wpływ na dochód do świadczeń rodzinnych?
Tak, obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19 będzie stanowiło utratę dochodu.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Dochód utracony zostanie uwzględniony przy ustalaniu prawa do
- świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2021 r.;
- świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe od 1 października 2019 r. do 30 września 2021 r.
Będzie zatem brany pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia zarówno na obecny okres (2019/2020), jak i nadchodzący (2020/2021).
Zmiana ta została wprowadzona ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r., poz. 695) (tzw. Tarcza 2.0) i weszła w życie 18 kwietnia 2020 r.
Zobacz również:
Podstawa prawna:
art. 15oa ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 695)
Zobacz również:
Aktualizacja wywiadu środowiskowego podczas kwarantanny
Zostałam poddana kwarantannie. Jak w takiej sytuacji pracownik socjalny przeprowadzi aktualizację wywiadu środowiskowego?
W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy, u których nie nastąpiła zmiana danych, nie sporządza się aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego pomimo upływu ustawowego terminu. Aktualizacja zostanie sporządzona niezwłocznie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Jeżeli jednak aktualizacja wywiadu jest wymagana, to może mieć formę rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym.
To kolejna zmiana wprowadzona przepisami tzw. Tarczy antykryzysowej 2.0.
Warto pamiętać, iż ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może również nastąpić na podstawie odpowiednich dokumentów lub oświadczenia, w tym elektronicznych. Katalog takich dokumentów został określony w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Przepis ten wymienia m.in. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości wynagrodzenia czy o kontynuowaniu nauki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS