A A+ A++

Naukowcy z Hiszpanii opublikowali najnowsze dane, z których wynika, że 25 procent mieszkańców tego kraju ma objawy depresji związane z pandemią koronawirusa. Badanie sondażowe zostało zrealizowane na kilku tysiącach klientów hiszpańskich centrów handlowych.

Ze studium przeprowadzonego przez Główną Radę Psychologii (COP) w Madrycie wynika, że najpowszechniejszymi objawami depresji wśród ankietowanych osób okazały się głęboka apatia, a także poczucie przygnębienia i beznadziei.

– Jeden na trzech Hiszpanów ma też inne objawy, które wynikają z poczucia lęku. Warto tu wymienić takie symptomy jak stałe napięcie nerwowe, niepokój oraz częste zamartwianie się – informują naukowcy.

Zobacz: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy [Wideo]

Jak informuje telewizja Telecinco, głównym powodem nagłego pogorszenia się zdrowia psychicznego obywateli Hiszpanii są surowe restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Dr Silvia Berdullas-Saunders poinformowała, że w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, ponad 41 procent Hiszpanów śpi mniej niż we wcześniejszym okresie. Jedna z głównych autorek ankiety zatytułowanej “Złe samopoczucie psychologiczne w okresie COVID-19” wyjaśnia, że choć problemy ze snem nie są objawem mogącym bezpośrednio wskazywać na depresję, to świadczą o pogarszaniu się zdrowia psychicznego mieszkańców Hiszpanii.

Specjalistkę martwi również wyraźny spadek aktywności fizycznej obywateli Hiszpanii. – Intensywność ta spadła w przypadku ponad 36 proc. osób – wyjaśnia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH i SYNO Poland aż 47 procent obawia się o swoje zdrowie psychiczne z powodu drugiej fali pandemii. Większe obawy wyraziły kobiety. Zdaniem ekspertów wynika to z umiejętności intuicyjnego wyczuwania nadchodzących problemów.

– Obawy o zakażenie czy brak dostępu do lekarzy występowały już podczas pierwszego lockdownu. Wtedy mieliśmy np. kilkanaście zakażeń dziennie, a w ostatnim czasie liczba nowych przypadków drastycznie rośnie – wyjaśnia Damian Markowski cytowany przez serwis TVN24. – Ale problem z dostępem do lekarzy nie pojawił się teraz. System opieki zdrowotnej w Polsce był już wcześniej przeciążony, a COVID-19 tylko sprawił, że stał się on teraz szczególnie widoczny dla społeczeństwa – dodaje ekspert z aplikacji Therapify.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS informuje o rozliczeniu konta [VIDEO]
Następny artykułHiszpania zmienia prawo oświatowe