Co pracodawca może zrobić z pracownikiem odmawiającym stosowania środków ochrony osobistej – wyjaśnia radca prawny.
Pytanie:
Jakie działania powinien podjąć pracodawca w stosunku do pracownika odmawiającego stosowania środków ochrony osobistej: maseczki i rękawiczek, który jako powód podaje dyskomfort w ich noszeniu i nie podaje przeciwwskazań zdrowotnych?
Odpowiedź:
Należy pamiętać, że wystąpienie epidemii koronawirusa, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy jest okolicznością zupełnie wyjątkową i bezprecedensową. Z tego względu w takim przypadku, jak w pytaniu, sugerujemy w pierwszej kolejności rozmowę z pracownikiem o charakterze edukacyjno-informacyjnym.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: hotel, a izolatorium
Rozwiązaniem może być również przyjęcie modelu pracy zdalnej, jeżeli taki system pracy byłby możliwy i celowy u danego pracodawcy. Jeżeli powyższe nie może przynieść rezultatu należy mieć na względzie obowiązki pracodawcy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy, w tym ochrony innych pracowników oraz klientów/ kontrahentów zakładu pracy, z którymi pracownik ma styczność.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: kwarantanna i auto firmowe
Środki ochrony osobistej wskazane w pytaniu z założenia zmierzają do zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, a więc chronią i inne osoby przed zarażeniem. Odmowa przez pracownika stosowania środków higieny może być więc rozumiana jako naruszanie obowiązków bezpieczeństwa i higieny. W takim przypadku pracodawca może pracownika upomnieć. I, jeżeli jest taka potrzeba, zastosować dalej idące środki … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS