A A+ A++

Uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego zakończył się trwający od roku jubileusz 250-lecia kościoła w Mnichowie. Podczas nabożeństwa biskup dokonał koronacji obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Nałożenie koron poprzedzone zostało odczytaniem dekretu koronacyjnego oraz poświeceniem ich przez biskupa. Korony do kościoła wniesione zostały przez ich fundatorów: Bożenę i Jana Sędek z Ossowej.

Podczas mszy ks. Wiesław Kita, proboszcz parafii Św. Szczepana w Mnichowie, przypomniał, że dzisiejsza koronacja obrazu jest aktem powtórzonym, gdyż pierwotne srebrne korony zostały skradzione w nocy z 20 na 21 czerwca 1838 roku, kiedy ograbiono świątynię. Jak dodał – korony, które dziś zostały nałożone na obraz są wykonane z najwyższej próby srebra i pokryte dukatowym złotem. Wśród kamieni umieszczone są białe perły, które będą przypominać padający śnieg. Obraz Matki Bożej Mnichowskiej wzorowany jest bowiem na rzymskim obrazie Matki Bożej Śnieżnej – dodał proboszcz.

– Obraz Matki Bożej Mnichowskiej słynie z obfitych łask, dlatego dla wiernych od wielu pokoleń kościół w Mnichowie, wraz z obrazem, to szczególne miejsce – mówił biskup Jan Piotrowski.

Jak podkreślał, w tym szczególnym dniu obchodów jubileuszu 250-lecia kościoła w Mnichowie oraz koronacji obrazu dziękujemy za to, co dobrego wydarzyło się za przyczyną Matki Najświętszej, która prowadzi nas do Jezusa.

W uroczystości obok wielu księży i parafian udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych.

30.08.2020 Mnichów. Koronacja obrazu Matki Bożej z DzieciątkiemFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Poseł PiS Krzysztof Lipiec powiedział, że kościół w Mnichowie jest perłą świętokrzyskiej ziemi. To wyjątkowe miejsce.

– Jako kolejne w naszym regionie zaświadcza, że Ziemia Świętokrzyska jest ściśle związana z chrześcijaństwem – mówił parlamentarzysta. 

Jak dodał, koronacja obrazu Matki Bożej Mnichowskiej to piękna pamiątka wobec tych którzy otrzymali łaski za pośrednictwem tego obrazu. To wyjątkowe podsumowanie jubileuszu 250-lecia powstania kościoła w Mnichowie – podkreślił poseł.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego stwierdziła natomiast, że to ważny dzień, ponieważ jubileusz świętuje parafia z wyjątkowym kościołem. Drewniany kościół w Mnichowie to ważne miejsce z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego. Kościół ma wielkie znaczenie w skali całej Polski i wpisuje się w szlak drewnianych kościołów.

– Cieszę się, ze biorę udział w tej wyjątkowej duchowej i religijnej uroczystości – podkreśliła marszałek Janik.

Parafianie, którzy wzięli udział w uroczystości nie kryli łez wzruszenia. Jak mówili to dla nich wyjątkowy dzień na który od dawna czekali. Jak podkreślali – wierzą w to, że ta uroczystość jeszcze bardziej zbliży lokalną społeczność.

30.08.2020 Mnichów. Koronacja obrazu Matki Bożej z DzieciątkiemFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony jest w ołtarzu głównym, który zbudowany jest w stylu rokokowym. Przedstawia Maryję podtrzymującą na swym lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, w prawej dłoni trzyma niewielką chustę. Nad głową Maryi widać dwa anioły wkładające koronę na jej skronie. W górnej części obrazu jak na firmamencie nieba umieszczone jest 12 gwiazd. Obraz pochodzi z II połowy XVII wieku.

Kościół pw. świętego Szczepana Diakona w Mnichowie wzniesiony został w latach 1765-1770. Jest to prawdopodobnie jedyny ocalały w Europie kościół drewniany z wystrojem rokokowym. Podając daty powstania świątyni wymienia się rok 1731 i 1754, choć akt fundacji pochodzi dopiero z 13 lutego 1770 roku. Za fundatora kościoła uważa się księdza Macieja Łubieńskiego, archidiakona krakowskiego i dziekana gnieźnieńskiego, właściciela dóbr w Mnichowie. Kościół jest wykonany z drewna modrzewiowego. Wewnątrz znajduje się rokokowy ołtarz wykonany z drewna modrzewiowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejnych osiem osób zakaziło się koronawirusem
Następny artykułUnikalne zdjęcie kościoła w Zasowie. Fotografia przedstawia świątynię ze zniszczoną podczas wojny wieżą.