Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły w poniedziałek zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy między ministerstwami.
“Budują w terminie i w budżecie”
We wtorek polscy przedstawiciele przyglądali się budowie nowych reaktorów w jednej z działających już elektrowni w Korei Południowej.
– Jesteśmy na terenie elektrowni atomowej w Korei, gdzie dobudowywane są nowe bloki. Właśnie tak może wyglądać przyszłość Pątnowa – powiedział w Polsat News Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Polsce. Koszt wytwarzania energii kilkukrotnie niższy niż tej z węgla
– Gdy zostaną tam zamknięte bloki na węgiel brunatny, zostanie zlikwidowana ta stara elektrownia, to tego typu bloki mogą być wybudowane właśnie w Wielkopolsce – dodał.
– Oglądamy i śledzimy uważnie dokonania Koreańczyków. To jest imponujące. To jest dostawca technologii, który potrafi realizować te inwestycje w zakładanym czasie i budżecie. To jest ewenement na skalę światową, ponieważ większość inwestycji w energetykę atomową wiąże się z dużymi przekroczeniami, jeśli chodzi o terminy realizacji oraz zainwestowane pieniądze – stwierdził.
Woźny podkreślił, że “dewizą Koreańczyków jest: budujemy w budżecie i budujemy w terminie”.
“To jest polska racja stanu”
Przypomniał, że “dzisiaj bezpieczeństwo gospodarcze Polski opiera się o flotę przestarzałych elektrowni węglowych, które z roku na rok będą sprawiać nam coraz więcej kłopotów eksploatacyjnych”.
– W tym momencie polska racją stanu jest zbudowanie nowego systemu energetycznego dostosowanego do zielonej rewolucji, która dzieje się w systemie energetycznym – powiedział.
ZOBACZ: Elektrownia atomowa w Pątnowie. Komentarz prezesów Zygmunta Solorza i Piotra Woźnego
– Nie ma żadnych wątpliwości, że wielkoskalowa energetyka atomowa, budowa dużych blków ze sprawdzonymi partnerami, to jest coś, co może być gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski – stwierdził.
Przyznał, że nowoczesne elektrownie, mogą pracować dłużej niż ich poprzedniczki. – Oczywiście proces budowy takiej elektrowni trwa kilka lat, ale jest to elektrownia, która może działać i pracować przez 60 lat i jest w stanie produkować energię elektryczną przez 90 proc. czasu w ciągu roku – dodał.
dk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS