Korea Południowa i USA chcą likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego i programu zbrojeń jądrowych, ale nie zawsze zgadzają się co do sposobów osiągnięcia tego celu. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zabiegał o nawiązanie współpracy gospodarczej z reżimem w Pjongjangu, a Waszyngton żąda najpierw wymiernych kroków w stronę denuklearyzacji.
Według MSZ w Seulu szefowie dyplomacji Korei Południowej i USA przeprowadzili „konkretne konsultacje na temat metod współpracy z Koreą Północną, w tym współpracy humanitarnej”. Departament Stanu USA przekazał natomiast, że Blinken potwierdził poparcie dla pojednania na Półwyspie Koreańskim i wraz z Czungiem zapowiedział badanie możliwości „inicjatyw humanitarnych”.
Korea Północna mierzy się z poważnym niedoborem żywności, a eksperci szacują, że do wyżywienia jej mieszkańców może w tym roku zabraknąć nawet miliona ton zbóż. Zapaść północnokoreańskiej gospodarki dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa i ubiegłoroczne klęski żywiołowe.
W ubiegłym tygodniu Korea Północna i Korea Południowa przywróciły linie komunikacyjne pomiędzy wojskowymi i cywilnymi urzędnikami po 13-miesięcznej przerwie. Część komentatorów upatrywała w tym nadziei na odwilż i powrót do negocjacji nuklearnych z USA, które pozostają w impasie od lutego 2019 roku.
Według południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS przed powrotem do stołu negocjacyjnego władze Korei Północnej żądają jednak zniesienia części międzynarodowych sankcji zakazujących eksportu metali oraz importu paliw i towarów luksusowych, w tym wykwintnych trunków i eleganckich garniturów – informowali posłowie zapoznani z ustaleniami wywiadu.
Departament Stanu USA zapowiadał natomiast, że Blinken będzie wzywał kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do pełnego stosowania międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS