Dzisiaj, 16 lutego (13:50)
Stolica Korei Południowej – Seul po 14 latach rezygnuje z miejsc parkingowych przeznaczonych tylko dla kobiet. Wprowadzono je w 2009 roku po serii brutalnych przestępstw, do których dochodziło na podziemnych parkingach. Decyzja urzędników spotkała się z krytyką.
W Seulu, największym mieście Korei Południowej, parkingi z ponad 30 miejscami muszą przeznaczyć 10 proc. swojej przestrzeni na miejsca tylko dla kobiet. To oznacza, że prawie 2000 z łącznie 16 640 publicznych miejsc parkingowych jest zarezerwowanych wyłącznie dla pań – podało BBC, zaznaczając, że ze względów bezpieczeństwa miejsca dla kobiet zazwyczaj znajdują się w pobliżu wejść do budynków.
Dane z 2021 roku wykazały, że ponad dwie trzecie brutalnych przestępstw popełnionych na miejskich parkingach to przestępstwa seksualne: gwałty, napaści na tle seksualnym i molestowania.
Burmistrz Seulu Oh Se-hoon, który wprowadził przestrzenie tylko dla kobiet, teraz zmienia swoją politykę. Jak stwierdził, “nadszedł czas, aby zastanowić się nad rodzinami”.
Nowe miejsca rodzinne zostaną udostępnione kobietom w ciąży lub osobom podróżującym z dziećmi. Rada miejska zaznaczyła, że panie, które nie spełniają tych kryteriów, nie będą mogły z nich korzystać.
Decyzja spotkała się z falą krytyki ze strony kobiet, które widzą w niej przykład antyfeministycznej polityki w Korei Południowej.
55-letnia Chung Eun-jung powiedziała BBC, że korzysta z kobiecych przestrzeni, kiedy tylko je znajdzie. – Czuję się bezpieczniej, kiedy z nich korzystam, bo w pobliżu nie ma tak wielu niebezpiecznych ludzi – stwierdziła. – Kiedy wsiadam do samochodu, zawsze od razu zamykam drzwi – powiedziała, dodając, że doskonale zdaje sobie sprawę z przestępstw parkingowych, o których często donoszą media.
– Wydaje się dziwne, że pozbyli się czegoś, co sprawia, że kobiety czują się bezpiecznie – powiedziała 27-letnia Park Young-seo, córka 55-latki. – To nie jest nic wielkiego. To nie tak, że połowa parkingu jest przeznaczona dla kobiet. To tylko kilka miejsc – podkreśliła.
Jak zaznacza BBC, posunięcie władz Seulu wpisuje się w to, co według krytyków jest “kulturą antyfeminizmu”. Ta charakteryzowała południowokoreańską politykę w ciągu ostatnich kilku lat.
Mężczyźni w Korei Południowej coraz częściej argumentują, że polityka mająca na celu uprzywilejowanie kobiet jest dyskryminująca. Z ko … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS