Na szczęście północna Korea nie zatraciła do końca świątecznych tradycji sprzed epoki KRLD, na rzecz nowego, komunistycznego obrządku. Nadal obchodzi się tam święta świadczące o bogactwie wielowiekowej kultury półwyspu.
W 1989 roku wskrzeszone zostało przez władzę tradycyjne święto Księżycowego Nowego Roku. Rodziny spotykają się wtedy wspólnie spożywać tradycyjne potrawy jak np. zupa z ciastem ryżowym tteokguk. Grają też w charakterystyczne dla tej kultury gry, np. liczącą niemal dwa tysiące lat planszową yout nori.
Północni Koreańczycy obchodzą także wspólne dla obu krajów półwyspu święto Chunseok. Jest to rodzaj dożynek mający miejsce pod koniec lata lub wczesną jesienią. Tradycja nakazuje odwiedzać wtedy swoje rodzinne miasto i groby przodków (jest to zwyczaj zwany Seongmyo) a takżę spożywać charakterystyczne dla tej kultury potrawy czy wina ryżowe. W zlaicyzowanym (na swój komunistyczny sposób) kraju święto to nie jest już jednak tak powszechnie praktykowane, jak niegdyś.
A z ciekawostek – północni Koreańczycy, świętują dniem wolnym od pracy także rocznicę wynalezienia w 1446 r swojego alfabetu (oczywiście także południowo koreańskiego). Jest to wyraz dumy z własnego języka i chyba jedno z nielicznych świąt KRLD godnych naśladowania 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS