Informację tą oficjalnie ogłosiła 22 kwietnia br. południowokoreańska agencja zakupów uzbrojenia DAPA, która odpowiada za pozyskiwanie nowych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Republiki Korei. Krok ten oznacza, że nowy rozpoznawczy robot bojowy spełnił wymagania operacyjne postawione przez południowokoreańską armię w czasie trwających od grudnia ub.r. do lutego br. prób wojskowych. W marcu tego roku system ten osiągnął poziom gotowości technologicznej (TRL) 6 w kwestii kluczowych zdolności takich jak autonomiczna jazda, wykrywanie i unikanie przeszkód oraz prowadzenie rozpoznania i nadzoru. Osiągniecie poziom TRL 6 to kluczowy warunek do kontynuacji rozwoju wojskowych systemów uzbrojenia na pełną skalę.
Program USV rozpoczął się w 2018 roku i jest kierowany przez powiązaną z DAPA Agencję Rozwoju Obrony (ADD), która współpracuje w tym zakresie z południowokoreańskim koncernem zbrojeniowym Hanwha Defense, będącym jego głównym wykonawcą. Celem tego programu jest opracowanie bezzałogowego pojazdu kołowego 6 × 6 oraz jego integracja z systemem komunikacji i zobrazowania wizualnego. Robot ten może być zarówno zdalnie sterowany jak i działać autonomicznie w trybie “follow me” i inteligentnego omijania przeszkód terenowych, a także poruszać się na po z góry zaplanowanej trasie w przypadku utraty kontaktu z operatorem.
W wersji rozpoznawczej system ten jest wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zaprojektowany i produkowany również przez Hanwha Defense, który może być uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. Jest także wyposażony w liczne sensory rozpoznawcze takie jak głowica optoelektroniczna czy zestaw różnego typu kamer rozmieszczonych dookoła kadłuba. Ze względu na modułowy charakter tej konstrukcji możliwe jest zainstalowanie dodatkowych elementów wyposażania specjalistycznego.
Hanwha Defense może pochwalić się już bardzo bogatym portolio w zakresie bezzałogowych systemów lądowych. Spółka ta brała już udział w co najmniej 15 państwowych projektach badawczo-rozwojowych dotyczących tego typu systemów począwszy od 2006 roku. Wśród nich wymienić można choćby wielozadaniowy bezzałogowy pojazd lądowy Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) 4 × 4, którego rozwój został zakończony w 2019 roku, a celem było opracowanie nowego robota lądowego dla południowokoreańskiej armii. Jego najnowsza wersja 6 × 6 ma przejść cykl prób wojskowych w lipcu br. Obecnie rozwija także rozwój małego robota saperskiego do wykrywania i neutralizacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS