A A+ A++

Kopiec Kraka usypany został na wzgórzu Lasoty o wysokości 271 metrów. On sam, licząc od podstawy, mierzy 16 metrów. Średnica podstawy to 57 metrów, natomiast średnica płaskiego wierzchołka to 8 metrów. Jego łączna objętość to 19 100 m sześciennych. I, jak na razie na tym kończą się w pełni sprawdzone informacje na jego temat. Wiele jest natomiast teorii, które zostały wysnute na podstawie wielokrotnych badań archeologicznych oraz legend. Najsłynniejsza legenda, której autorem jest sam Jan Długosz głosi, że kopiec wziął swoją nazwę z tego tytułu, że jest to w istocie grobowiec założyciela miasta Krakowa.

Kopiec Krakusa – badania archeologiczne

Pierwsze próby zbadania kopca podjęto w latach 1934-1937, a patronat nad nimi objęła Polska Akademia Umiejętności. Za kwotę 100 tysięcy złotych ekipa pod wodzą panów Józefa Żurowskiego i Franciszka Jakubika, chciała sprawdzić o co chodzi z tym całym kopcem.

Początkowo zamierzano wykopać lej, który u podstawy kopca miał mieć powierzchnię 8 procent tejże, jednak pod koniec badań podjęto decyzję o rozkopaniu prawie 60 procent podstawy. W efekcie odkryto ślady osadnictwa z okresu ok 500 r p.n.e., co pozwoliło założyć, że właśnie w tym okresie powstał Kopiec. Odkryto także, że wewnętrzna konstrukcja Kopca K … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolska Tarcza Antykryzysowa – 736,5 mln zł na walkę z COVID-19 i jej skutkami
Następny artykułDla rodziców przedszkolaków