A A+ A++

Lubeka była niegdyś głównym ośrodkiem Hanzy – potężnego związku gospodarczego i politycznego. Dziś to drugie co do wielkości miasto Szlezwiku-Holsztynu, które skrywa bajkową architekturę, klimatyczne uliczki i obłędne, marcepanowe łakocie. Nadbałtyckie miasto zasługuje na szczególne wyróżnienie także pod względem atrakcji – turyści mogą zwiedzać, przemierzać kilometry tras rowerowych, wylegiwać się na piaszczystej plaży czy zagłębić w niesamowitą historię. 

Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Kopia Gdańska, która pachnie marcepanem i onieśmiela bajkową architekturą 

Lubeka (niem. Lübeck) położona jest w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Leży przy ujściu rzeki Trave, tuż nad zatoką Lubecką. Historia tego nadbałtyckiego miasta sięga 1160 roku – wówczas Lubeka zyskała prawa miejskie i zaczęła się energicznie rozwiać. Dzięki temu dziś możemy podziwiać jeden z największych portów morskich w Niemczech z kolorową architekturą, imponującymi zabytkami, bogatą historią dot. handlu czy literatury. Warto dodać, że Średniowieczna Lubeka była miastem bogatym i wpływowym, o czym świadczą zachowane do dziś imponujące perełki takie jak Brama Holsztyńska, katedra czy bajkowa starówka. 

To właśnie na wzorze Lubeki powstał Gdańsk, co zresztą można zobaczyć na wielu przykładach. Niemiecka perełka turystyczna ma sporo do zaoferowania. Wśród najważniejszych zabytków znajdują się pozostałości dawnych fortyfikacji, imponujące kościoły oraz reprezentacyjne budynki handlowe. Absolutnym numerem jeden jest Brama Holsztyńska znana również jako Holstentor. To ważny symbol, który nawiązuje do powstania miasta. 

Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest Katedra w Lubece wybudowana na przełomie XII/XIII w. To pierwsza tak wielka świątynia z cegły wzniesiona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Bryła robi wrażenie jednak znacznie bardziej efektowne jest jej wnętrze – znajdziemy tu wspaniałe artefakty jak Ołtarz Bernta Notke czy Ołtarz Jednorożca. Druga istotną budowlą sakralną jest położony samym sercu miasta Kościół Mariacki (podobnie jak w Gdańsku). 

Lubeka turystyczną perełką Bałtyku? To miasto do złudzenia przypomina Gdańsk

Wśród ważnych zabytków Lubeki można wyróżnić także wybudowany już w XIII wieku ratusz. Budowla łączy kilka styli architektonicznych w tym romański, gotycki, a także renesansowy. Zdaniem wielu turystów, jak i samych mieszkańców to najcenniejszy obiekt miasta. Osoby zainteresowane zwiedzaniem powinny jednak wiedzieć, że odbywa się ono tylko w towarzystwie przewodnika. Ponadto odwiedzając Lubekę, obowiązkowo trzeba spróbować lokalnego specjału – marcepanu

Obfitująca w architektoniczne perełki starówka to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po Lubece. To właśnie tutaj podziwiać możemy imponujące spichlerze solne, dawne fortyfikacje, kościoły i bajkowe uliczki z kolorowymi kamienicami. Miasto Siedmiu Wież oferuje także charakterystyczną zabudowę z czerwonej cegły, która jest znakiem rozpoznawczym miasta. 

Starówka i zabytki to jednak nie wszystko. Lubeka skrywa także idylliczny rezerwat Schellbruch, obejmujący rozległe trzcinowiska, bagna i łąki, a nieopodal podziwiać możemy malowniczą wioskę rybacką Gothmund z kamiennymi domami krytymi strzechą. Wytchnienie po zwiedzaniu da także Travemünde, czyli nadmorski kurort w Lubece. Ten zakątek imponuje turystom piękną, szeroką i przede wszystkim bardzo zadbaną plażą – na miejscu są liczne restauracje, bary czy leżaki i parasole. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Czy sędziowie ustawiają mecze? Insynuacje czy prawda?
Następny artykułKrychowiak strzelił samobója. Z osiemnastu metrów trafił do własnej bramki