Minister Klimatu przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej koncesję na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów. Kopalnia będzie mogła działać przez najbliższe 6 lat. PGE walczy jeszcze o koncesję na kolejne 25 lat.
Przyznanie przez Ministra Klimatu sześcioletniej koncesji oznacza kontynuację eksploatacji złoża węgla brunatnego przez kopalnię, która na skalę przemysłową prowadzona jest na tym terenie od 1904 r. Obecnie wydobycie ma miejsce w obszarze górniczym „Turoszów-Bogatynia”, który wyznaczony został w koncesji z 1994 r. Jak przekonuje PGE, obszar faktycznie prowadzonej działalności będzie o ponad połowę mniejszy w stosunku do granic określonych w 1994 r.
– Kontynuacja wydobycia oznacza w praktyce zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, które w obecnej sytuacji nabiera dodatkowej wartości. Dzisiaj nasz kraj potrzebuje stałych i niezakłóconych dostaw energii, a turoszowski kompleks energetyczny takie dostawy zapewnia – komentuje Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
PGE GiEK równolegle prowadzi działania zmierzające do uzyskania koncesji pozwalającej na eksploatację złoża Turów przez kolejne 25 lat, czyli do momentu wyczerpania złoża i zakończenia eksploatacji turoszowskiej elektrowni. Wydobywany tu węgiel zasila Elektrownię Turów i jest podstawą jej funkcjonowania (węgla brunatnego nie przewozi się na duże odległości). Otrzymanie koncesji na kolejne lata ma zagwarantować dostawy prądu do ponad 3 mln gospodarstw domowych do 2044 r. Przeciwna kontynuowaniu górniczej działalności w tym miejscu jest natomiast lokalna społeczność sąsiadującego z Polską czeskiego regionu Liberec, a także organizacje ekologiczne.
Aktualnie w Elektrowni Turów eksploatowanych jest sześć bloków energetycznych uruchamianych w latach 1998 – 2005. Od 2014 r. w elektrowni realizowany jest program dostosowawczy do ciągle zaostrzających się norm emisyjnych. W tym celu na terenie zakładu trwa m.in. gruntowna modernizacja bloków 1 – 3 za około 800 mln zł. Inwestycja ta przyczyni się do wydłużenia żywotności jednostek wytwórczych o minimum 20 lat, zwiększenia ich mocy z 235 MW do 250 MW, a także poprawienia ich sprawności i dyspozycyjności. Ponadto trwa tam budowa kolejnego bloku węglowego o mocy 500 MW. Budowany blok zastąpi wycofane już z eksploatacji jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do ok. 2 tys. MW. Inwestycja ma się zakończyć w tym roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS