A A+ A++

27 listopada br. w siedzibie Urzędu Gminy w Izbicy odbył się Konwent Starosty, Burmistrza oraz Wójtów Powiatu Krasnostawskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z terenu całego powiatu oraz zaproszeni goście.

Po przywitaniu wszystkich zebranych przedstawiono program spotkania. Pierwszym zasadniczym punktem posiedzenia było wystąpienie dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie – Bogdana Kawałko. Przedstawił on założenia aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 z perspektywą do 2030 roku. W swym wystąpieniu dyrektor Kawałko omówił także rolę założeń, przesłanki aktualizacji SRWL, model prac nad SRWL do 2030 roku, jak również kluczowe elementy i wymiary aktualizacji. Zwrócił się on także z prośbą do reprezentantów samorządów o przedstawienie oczekiwań miejscowych gmin, które mają być rozważane podczas dalszych prac nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego. Starosta Leńczuk podziękował za przedstawienie założeń aktualizacji wspomnianej strategii i rozpoczął dyskusję na ten temat, zachęcając jednocześnie do zgłaszania sugestii i wniosków. Ponadto pan starosta zasugerował przedstawienie naszego powiatu jako obszaru rolno – przemysłowego, ze względu na potencjalne zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów, a w konsekwencji rozwój przemysłu rolno – spożywczego w naszym regionie. Z kolei wójt Lewczuk podkreślił istotę zagadnień z zakresu demografii i stwarzania warunków do powrotu mieszkańców naszych gmin z zagranicy. Poruszono także zagadnienie budowy obwodnicy Izbicy i Krasnegostawu z punktu widzenia transportu i logistyki, oraz atrakcyjności inwestycyjnej gmin Krasnystaw i Izbica pod tym względem (prócz drogi krajowej obecna jest bowiem linia kolejowa). Omówiono także zagadnienie związane z modernizacją drogi krajowej nr 17.

Na wniosek starosty krasnostawskiego Andrzeja Leńczuka uczestnicy konwentu sformułowali wspólne wnioski, które zostały przesłane do Departamentu Strategii i Rozwoju. Znalazły się wśród nich:

  1. W ramach modernizacji infrastruktury przy drodze krajowej nr 17 uwzględnienie w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego działania skierowanego na infrastrukturę drogową w szczególności połączenia drogowe: droga krajowa – droga wojewódzka w tym w szczególności drogi: nr 842 w kierunku połączenia z drogą krajową nr 19 Via Carpatia, droga nr 846, 843, 837 i 812 w kierunku granicy państwa. Pozwoliłoby to na lepsze skomunikowanie naszego regionu pod kątem logistycznym, co jest podstawą do rozwoju przedsiębiorczości, powstawania nowych miejsc inwestycyjnych, lepszego skomunikowania mieszkańców z siedzibą województwa, jak i Warszawą.
  2. Budowa zbiornika retencyjnego dla miasta Krasnystaw na rzece Wieprz, obejmującego obszar łąk w dorzeczu rzeki Wieprz w mieście Krasnystaw, gminie Krasnystaw, Latyczowie do mostu przy elektrowni wodnej w Tarnogórze gmina Izbica, który będzie miał funkcję przeciwpowodziową. Dodatkowo budowa zbiornika o charakterze retencyjnym na rzece Wolica w miejscowości Topola w Gminie Izbica jako zbiornika wspomagającego, a także budowa retencyjnego „Zbiornika Wodnego Oleśniki” na rzece Wieprz obejmującego teren Gminy Krasnystaw, Łopiennik Górny oraz Trawniki i Rejowiec Fabryczny.
  3. Uwzględnienie nakładów na infrastrukturę alternatywną – kolejową, pozwoli to na dywersyfikację sposobu komunikacji i spedycji co jest bardzo ważnym aspektem dla rozwoju regionu i lokowania firm. Potrzeba stworzenia nowej lub modernizacja obecnej linii kolejowej przebiegającej przez miejscowości Krasnystaw i Izbica wraz z budową miejsc przeładunkowych dla kontenerów towarowych.
  4. W ramach decentralizacji zarządzania państwem przeniesienie jednego z centralnych urzędów państwowych do Krasnegostawu. Zmiana siedziby takiego urzędu pozwoliłaby na obniżenie poziomu bezrobocia w mieście Krasnystaw oraz gminach sąsiednich.
  5. Uwzględnienie programów wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu Krasnostawskiego.
  6. Wsparcie rozwoju przetwórstwa rolno – spożywczego w naszym regionie.
  7. Przygotowanie terenów inwestycyjnych na terenie powiatu krasnostawskiego.

            Kolejnym punktem spotkania było omówienie założeń planu budowy dróg oraz plan rozwoju sieci drogowych. Prezentację zagadnienia przeprowadził dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie Marek Klus. Przedstawił on stan zaawansowania prac na drogach powiatowych w roku w 2019 wraz z kosztami realizacji poszczególnych projektów w każdej z gmin powiatu.

W dalszej części poruszono także inne tematy: propozycję realizacji dożynek powiatowych w roku 2020, budowę stacji meteorologicznej, która dokonywałaby pomiarów warunków atmosferycznych panujących na naszym terenie, czy też zagadnienie scaleń gruntów będącego ważnym aspektem rozwoju gmin.

Natomiast wicestarosta Krasnostawski – Pan Marek Nowosadzki zwrócił uwagę zgromadzonych na fakt, iż powiat dąży do realizacji najbardziej kosztownych zadań, tak aby uzyskać jak największe dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Następnie starosta Leńczuk podziękował wszystkim za udział w konwencie i zakończył obrady.

Organizatorami opisywanego konwentu byli starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz wójt Gminy Izbica Jerzy Lewczuk. Zgodnie z ustaleniami samorządowców kolejne obrady odbędą się w połowie stycznia 2020 roku w Gminie Krasnystaw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Deluxe Ski Jumping” wciąż żywy. Kultowy “Małysz” doczekał się Mistrzostw Polski
Następny artykułNie tylko uszka. Co podać do wigilijnego barszczu?