A A+ A++

Czy podczas otwarcia boiska w Olszance doszło do znieważenia flagi narodowej? Według niektórych tak, bo przecięto tam wstęgę w barwach biało-czerwonych. Wójt gminy Łopiennik Górny sprawę widzi inaczej.

22 sierpnia tuż przed inauguracją rozgrywek w chełmskiej „A” klasie, odbyło się oficjalne otwarcie stadionu w Olszance (gmina Łopiennik Górny). Wstęgę w barwach biało-czerwonych przecięli m.in. wójt Łopiennika Artur Sawa, wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki i przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko. Nie wszystkim ten gest się spodobał. Jeden z mieszkańców powiatu krasnostawskiego, który zdjęcia z imprezy zobaczył w internecie, zwrócił się do nas z zapytaniem, czy przypadkiem nie doszło w Olszance do znieważenia flagi narodowej.

Czytelnik odesłał nas do tekstu „Szanuj flagę jak Wojsko Polskie”, zamieszczonego 28 kwietnia 2021 r., na stronie www.gov.pl.

– Szeregowy Mateusz Masternak, utytułowany bokser, wzywa „nie umieszczaj na polskiej fladze żadnych napisów”. Również inni żołnierze mówią o najczęstszych błędach i przypominają: „nie przykrywaj flagą pomnika, nie przykrywaj tablicy pamiątkowej przed odsłonięciem”, „polska flaga nie jest obrusem, ani opakowaniem prezentu”, „nie przecinaj biało-czerwonej wstęgi na otwarcie – to polskie barwy narodowe” – czytamy w artykule.

Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny, sprawę widzi inaczej.

– Przecięcie wstęgi – symboliczny akt otwarcia, oddania do użytku ukończonego projektu w tym przypadku boiska sportowego w Olszance, miał wymiar podniosły, a wstęga w zamierzeniu miała podkreślać jego charakter i znaczenie dla gminy oraz jej społeczności – mówi Artur Sawa. Wójt dodaje, że zwyczaj przecinania wstęg funkcjonuje powszechnie na wszelkiego rodzaju uroczystościach państwowych i samorządowych. Podkreśla ponadto, że przepisy prawa nie regulują, jakiego koloru powinna być wstęga, więc dlaczego nie może być biało-czerwona?

Wójt powołuje się na art. 137 kodeksu karnego, który mówi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy podlega karze”.

– W Olszance przecięta została wstęga, która nie jest „sztandarem, chorągwią, banderą, flagą oraz znakiem narodowym”, a fakt publicznego przecięcia wstęgi miał całkiem odmienny charakter aniżeli wymienione w artykule – przekonuje wójt gminy Łopiennik Górny.

Trzymając się zasady oraz stosując porównanie to czy można podawać, a w znaczeniu piłkarskim kopać, piłkę o barwach biało-czerwonych, które są powszechne i bardzo popularne na polskim rynku? Reasumując: w trakcie uroczystości w żaden sposób nie został złamany powyższy przepis prawa – dodaje.

Wójt podziękował nam też za zainteresowanie tematem otwarcia nowego obiektu sportowego na terenie gminy, jak również powstaniem Klubu Sportowego GKS Łopiennik.

– Chciałbym podkreślić, że z inicjatywy i zaangażowania mieszkańców gminy, rady gminy oraz pasjonatów piłki nożnej, w gminie powrócono do rozgrywek sportowych po ponad 20 latach. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku funkcjonował klub „Perła Łopiennik”, a teraz po wielu staraniach oraz dzięki nowo powołanemu Zarządowi Klubu, Członkom Klubu i Drużynie od 2021 r. mamy GKS Łopiennik.

Pokładam duże nadzieje, że nowy obiekt jak również Klub służył będzie mieszkańcom, stanie się miejscem aktywności sportowej dla różnych grup wiekowych, bo również w planie mamy utworzenie drużyny juniorów. I nie chciałbym, by kolory barw przecinanej wstęgi zmniejszyły wagę i rangę niedzielnego wydarzenia, gdyż dla większości mieszkańców i samorządu miało ono rangę historyczną. Jednocześnie dostrzegając, że przecięcie wstęgi w kolorach barw narodowych wzbudziło niezamierzone odczucie nieposzanowania i może prowadzić do kontrowersji w kolejnych uroczystościach wzięte zostaną pod uwagę inne rozwiązania nie budzące wątpliwości – napisał do nas wójt. (kg)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlewy w Bielsku-Białej. Dziesiątki interwencji strażaków, stan alarmowy na rzece Białej
Następny artykułDon Vasyl w Łańcucie