Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się kolejną zwyżką notowań tego surowca. Przyczyniła się do tego wyczekiwana decyzja OPEC+ dotycząca limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu w listopadzie. Na początku bieżącego tygodnia przez rynek przetoczyła się bowiem informacja, że OPEC+ planuje kolejne cięcie wydobycia ropy – i tym razem ma być ono znacznie większe niż to ustalone na wrześniowym posiedzeniu (cięcie o symboliczne 100 tys. baryłek dziennie) i największe od 2020 roku, czyli momentu uderzenia pandemii w ceny ropy.
Niemniej, nawet uwzględniając ten mniejszy wpływ na rynek, decyzja OPEC+ jest kontrowersyjna, zwłaszcza pod kątem politycznym. Jednoznacznie bowiem sprzyja ona Rosji, czyli państwu uwikłanemu w przedłużającą się wojnę w Ukrainie – bowiem wyższe ceny ropy oznaczają dla Rosji większe wpływy do budżetu.
Joe Biden nazwał wczorajszą decyzję „krótkowzroczną” i uderzającą bezpośrednio w działania USA, zmierzające ku obniżkom cen ropy (uwalnianie rezerw strategicznych, podwyżki stóp procentowych). Nie ulega jednak wątpliwości, że relacje na linii USA-Arabia Saudyjska pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Saudyjczycy nie potępili działań Rosji w Ukrainie, a Biden podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie nie zdołał przekonać tamtejszych władz do wspólnych, skoordynowanych działań na globalnym rynku energii.
Decyzja OPEC+ jest wsparciem dla cen ropy naftowej. Chociaż fundamentalnie, w obliczu recesji, trudno będzie o spektakularne zwyżki, to rozszerzony kartel OPEC+ jednoznacznie wysłał sygnał, że jest gotowy bronić notowań ropy przed większymi spadkami. Pikanterii sytuacji na światowym rynku dodaje fakt, że cięcie produkcji sprawia, że w perspektywie kolejnych lat ceny ropy stają się podatne na ewentualne szoki podażowe gdyby sytuacja gospodarcza na świecie by się poprawiła, a popyt na ropę wzrósł. Wynika to m.in. z niskiego stanu światowych zapasów ropy.
KAWA
Spadek eksportu kawy arabica z Brazylii i Kolumbii.
Notowania kawy arabica rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki – jednak już wtorkowa i środowa sesja przyniosły wzrosty, które zniwelowały ją z nawiązką. W rezultacie, cena kawy arabica w USA dotarła z powrotem ponad poziom 2,20 USD za funt.
Wsparciem dla notowań tego gatunku kawy są informacje o spadku jej produkcji i eksportu w krajach będących kluczowymi producentami kawy: Brazylii oraz Kolumbii. Według danych Międzynarodowej Organizacji Kawy (International Coffee Organization, ICO), w okresie od października 2021 r. do sierpnia 2022 r. dostawy kawy z Brazylii spadły o 27,2%, a z Kolumbii o 18,7%. W obu krajach przyczyną tej sytuacji są niekorzystne warunki pogodowe do uprawy kawy.
Powyższe informacje sprawiają, że na rynku kawy sytuacja po stronie podaży może być napięta w najbliższych miesiącach. Niemniej, prognozy zakładają, że trudniejsza sytuacja utrzyma się przez około kwartał, natomiast w dłuższej perspektywie rynek kawy i tak jest dobrze zaopatrzony. Patrząc szerzej na wykres cen kawy arabica, widać, że praktycznie już od marca bieżącego roku cena kawy porusza się w trendzie bocznym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS