A A+ A++

Założenie swojej działalności to ważna decyzja, z którą wiąże się wiele kluczowych postanowień. Decydując się na otwarcie firmy, warto zastanowić się również nad otwarciem dla niej osobnego rachunku bankowego. Na co zwrócić uwagę?

REKLAMA


Konto firmowe – czy trzeba mieć konto firmowe?

Wielu przedsiębiorców często staje przed dylematem czy otwierać konto firmowe. Dlaczego? W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów prawa, które nakładałyby na firmę obowiązek posiadania osobnego rachunku dla działalności. Oznacza to, że można korzystać ze swojego prywatnego rachunku podczas wykonywania transakcji. Jedyna informacja, która pojawia się odnośnie do posiadania konta bankowego, to ustawa o rachunkowości, która mówi o wykonywaniu rozliczeń podatkowych za pomocą przelewu. Jednak nie ma nic o tym, czy ma to być przelew wychodzący z rachunku prywatnego, czy firmowego. Tak samo, gdy obie strony transakcji to przedsiębiorcy, a także, gdy kwota wymiany handlowej przekracza 15 tysięcy złotych, trzeba korzystać z przelewów bankowych.

REKLAMA

Czy to oznacza, że konto firmowe nie jest w ogóle potrzebne? Nie do końca. W co najmniej dwóch przypadkach firma musi posiadać osobne konto bankowe:

  1. Mechanizm podzielnej płatności – mogą korzystać z niego osoby, będące podatnikami VAT, którzy wykonują przelewy w złotówkach. Na czym polega split payment? W momencie, gdy trzeba zapłacić za towar bądź usługę, następuje to za pomocy specjalnej transakcji, która nazywa się komunikatem przelewu. Oznacza to, że cała kwota nie trafia na konto odbiorcy, lecz zostaje rozdzielona na kwotę netto (ona trafia do osoby sprzedającej) i podatek VAT (który zostaje przesłany na specjalny osobny rachunek).
  2. Biała lista podatników VAT – jest to spis organów, które są zarejestrowane jako podatnicy VAT, ale również instytucji, które zostały wykreślone, albo ponownie przywrócone do ewidencji.

Firmowe konto bankowe – na co zwrócić uwagę?

W poszukiwaniu idealnego konta firmowego dla swojej działalności warto przyjrzeć się dostępnym rankingom. Na stronie https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/ można znaleźć listę czołowych polskich banków, które oferują konta firmowe. Klienci mogą sprawdzić niezbędne informacje, które pomogą im wybrać najlepszą opcję dla swojego przedsiębiorstwa. Decydując się na konto firmowe, warto przyjrzeć się kwestiom takim jak:

  • Czy są jakieś opłaty za prowadzenie i utrzymanie konta, a także czy trzeba zapłacić za samo jego już otwarcie;
  • Opłatom za kartę – niektóre banki proponują zero złotych za korzystanie z karty, jeśli wykona się określoną ilość transakcji;
  • Możliwości wypłacania gotówki z automatów nienależących do banku – warto sprawdzić, jaką prowizje narzuca bank, za korzystanie z takich usług;
  • Premiom – instytucje, aby przekonać do siebie nowych klientów, często proponują różne premie, promocje czy rabaty;
  • Konto firmowe, a rodzaj działalności – warto sprawdzić, czy oferta, którą proponuje bank, będzie odpowiednia do rodzaju prowadzonej firmy;
  • Dostępnym formom kredytowania – w niektórych przypadkach może okazać się pomocne zaciągnięcie kredytu, dlatego już na samym początku warto sprawdzić, jakie opcje są przystępne;
  • Jakie są koszta przelewów i czy jest narzucony limit.

Jak założyć rachunek bankowy dla firm?

Kiedy już instytucja i konto firmowe zostały wybrane, należy udać się do jednostki lub skorzystać z opcji zakładania rachunku rozliczeniowego przez internet. Niezbędne okażą się dokumenty, które pozwolą otworzyć konto. Jakie dokładnie? Wszystko zależy od rodzaju działalności, najczęściej wymagane są m.in.:

  • dowód osobisty (niezbędny i główny dokument potrzebny przy zakładaniu konta dla jednoosobowej działalności gospodarczej),
  • wpis do CEIDG lub KRS-u,
  • statut, umowa spółki czy zaświadczenie o nadaniu numeru REGON lub NIP.

Aby założyć konto firmowe, trzeba posiadać już zarejestrowaną działalność. Podczas rejestru przedsiębiorstwa CEIDG z kolei należy podać numer rachunku. W takim przypadku należy podać swój prywatny rachunek, a następnie, po udanym otwarciu konta, można zmienić w systemie nowy numer.

Jak założyć działalność wraz z kontem firmowym?

Istnieje możliwość założenia firmy podczas zakładania konta firmowego. Należy wtedy przygotować nazwę firmy, dane kontaktowe działalności, czyli adres do korespondencji, numer telefonu oraz e-mail, a także adres, gdzie dana aktywność będzie wykonywana. Należy również wybrać czas rozpoczęcia działalności. Sposób opodatkowania jest kolejną ważną kwestią, nad którą warto się zastanowić podczas rejestrowania firmy. Trzeba ustalić główny rodzaj funkcjonowania i wybrać kod z Polskiej Klasyfikacji Działalności – można skorzystać z wyszukiwarki, która ułatwi wybór i wskaże najbardziej pasujący kod do danego typu firmy.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Założenie konta firmowego ma wiele plusów. Pierwszym z nich jest rozdzielenie wydatków firmowych i prywatnych, a dzięki temu lepszą przejrzystość swoich finansów i łatwiejszą księgowość.

Drugi z atutów to to, że w razie kontroli Urzędu Skarbowego, organ nie będzie miał wglądu do finansów osobistych. W niektórych przypadkach – takich jak otrzymanie wpłat od rodziny czy znajomych, a także innych nieopodatkowanych transakcji może wzbudzić podejrzenie instytucji. Również istnieje możliwość, że trzeba będzie udowodnić, które z transakcji są prywatne, a które związane z prowadzoną działalnością.

Kolejne z argumentów – bez posiadania konta firmowego, nie można korzystać z mechanizmu podzielnej płatności, ani trafić na białą listę podatników VAT.

Co więcej, banki często przygotowują specjalne oferty, np. kredyty dla przedsiębiorstw, które można otrzymać jedynie w momencie posiadania rachunku firmowego. Również w niektórych regulaminach instytucji można znaleźć zapis, który mówi o tym, że korzystanie z rachunków prywatnych powinno wiązać się tylko z transakcjami osobistymi, a nie firmowymi.

Z pozytywów posiadania rachunku firmowego do celów biznesowych jest również to, że koszta związane z prowadzeniem konta można odliczyć od wydatków pozyskania przychodów.

Konto firmowe przynosi wiele korzyści dla prowadzonej działalności. Warto przyjrzeć się dostępnym ofertom i skorzystać z opcji najlepszej dla swojego typu przedsiębiorstwa.

artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAssassin’s Creed Mirage z fragmentem rozgrywki i potwierdzoną datą premiery
Następny artykułВибухи пролунали в тимчасово окупованому Криму