Remont, rozbiórka czy budowa zawsze generują multum rozmaitych śmieci, nieestetycznych i często szkodliwych dla środowiska. To ich wytwórca – firma lub osoba prywatna – odpowiada za to by, poszczególne odpady budowlane trafiły w odpowiednie miejsce. Kiedy wynajem kontenera na gruz będzie najlepszym wyjściem? Dowiedz się więcej o wymogach prawnych!
- Odpady budowlane muszą być składowane w kontenerach (lub w specjalnych workach) i wywożone ze względu na zagrożenie dla środowiska.
- W kontenerze na gruz mogą znajdować się odpady betonowe, ceglane, dachówkowe, kamienne, fragmenty murów, tynk, gleba i ziemia.
- Odbiór odpadów od firm wymaga odmiennej segregacji śmieci z budowy.
Większość zdaje sobie sprawę, że pokruszony beton, cegły, ceramika, dachówki itd. nie powinny trafiać do pojemników na zmieszane odpady komunalne. Kontener budowlany również nie jest do wszystkiego – do kontenera na gruz nie wolno wyrzucać m.in. papy, azbestu, mebli, styropianu, wykładzin, baterii, urządzeń elektrycznych okien, folii, taśm czy wszelkiego typu opakowań. Dodatkowo odbiór odpadów od firm budowlanych wymaga, by dzielić je na 6 grup i prowadzić staranną ewidencję.
Wynajem kontenerów na wywóz gruzu to wręcz konieczność wobec przepisów prawa
W materiałach budowlanych mogą znajdować się szkodliwe substancje, dlatego nie wolno dopuścić do skażenia terenu. Szczelny kontener na odpady z budowy to bariera konieczna do ochrony środowiska na czas wykonywania prac, a później środek transportu śmieci do odpowiedniego punktu składowania lub przetwarzania i utylizacji. Kary finansowe za nieprawidłowe postępowanie z odpadami przekraczają 5000 zł. Dla firmy oferującej wywóz gruzu Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i okoliczne miejscowości – takie jak nasz Sulęcin – są specyficznymi rynkami z uwagi na zabudowę i układ ulic. Zamówienie kontenera wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia posesji.
Trzeba pilnować również objętości wyrzucanego gruzu. Kontenery przepełnione ponad limit lub wypełnione nieodpowiednią frakcją śmieci mogą pozostać nieodebrane, a tak podwójnie narazisz się na kary – za przekroczenie terminu i składowanie odpadów na posesji. Do kontenera przeznaczonego na prywatny odbiór odpadów budowlanych można wrzucać:
- beton;
- cegły;
- dachówki;
- kamienie;
- mury;
- tynki;
- glebę;
- ziemię.
Odpowiedni kontener ze względu na rodzaj odpadów
Na pozostałe śmieci potrzebne są pojemniki innego rodzaju. Pozostałe kontenery budowlane to:
- kontener na papę;
- kontener na odpady gabarytowe;
- kontener na zmieszane odpady budowlane;
- kontener na zmieszane odpady opakowaniowe.
Wywóz odpadów budowlanych na PSZOK to opcja tylko na prywatne działania osób fizycznych
Jeżeli np. po remoncie mieszkania powstało niewiele śmieci, które składujesz w odpowiednich workach i jesteś w stanie przewieźć je samodzielnie, możesz udać się do PSZOK-u. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla mieszkańców Gminy Sulęcin znajduje się w Długoszynie, w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych – adres to Długoszyn 80. Trzeba podkreślić, że odpady muszą być posegregowane (wg obowiązującej uchwały na 16 kategorii) i obowiązuje limit – 1 tona odpadów budowlanych i rozbiórkowych na osobę w gospodarstwie domowym w ciągu roku kalendarzowego.
Wywóz gruzu kontenerami przez firmę budowlaną wymaga posegregowania odpadów na:
- materiały mineralne;
- gips;
- metale;
- tworzywa sztuczne;
- drewno;
- szkło.
Wynajem kontenera na gruz warto poprzedzić rozmową ze specjalistą. Pojemniki są dostępne w bardzo różnych rozmiarach (pojemności od 2 do ponad 35 m³), co wpływa zajmowaną przez nie powierzchnię i ciężar po załadunku. Masa zależy także od typu śmieci – a podłoże pod kontener należy ustabilizować i zabezpieczyć adekwatnie do konkretnego zadania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS