A A+ A++

Kamienica/Szczawa. Wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Urząd Gminy Kamienica pokazują, że większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko utworzeniu nowej gminy Szczawa.

W poniedziałek (20 maja) Urząd Gminy Kamienica opublikował protokół z konsultacji społecznych dotyczących podziału gminy Kamienica i utworzenia nowej gminy Szczawa. Konsultacje, które odbyły się w dniach 12 i 19 maja, miały na celu zebranie opinii mieszkańców na temat proponowanego podziału.

Zebrania wiejskie odbyły się we wszystkich sołectwach gminy Kamienica: Szczawa, Zalesie, Zbludza, Zasadne, Kamienica Dolna i Kamienica Górna. Konsultacje były wynikiem uchwały Rady Gminy Kamienica z 24 kwietnia 2024 roku oraz wcześniejszej uchwały z 28 grudnia 2022 roku, które określały zasady i tryb przeprowadzania takich konsultacji.

W konsultacjach uczestniczyło 729 mieszkańców, z czego 726 głosów uznano za ważne. Wyniki przedstawiają się następująco:

Zobacz również:

  • Szczawa: 234 głosy, 185 za, 47 przeciw, 2 wstrzymujące się

  • Zalesie: 75 głosów, 4 za, 70 przeciw, 1 wstrzymujący się

  • Zbludza: 92 głosy, 1 za, 91 przeciw, 0 wstrzymujących się

  • Zasadne: 208 głosy, 0 za, 208 przeciw, 0 wstrzymujących się

  • Kamienica Dolna: 51 głosy, 0 za, 51 przeciw, 0 wstrzymujących się

  • Kamienica Górna: 135 głosy, 5 za, 130 przeciw, 0 wstrzymujących się

Łącznie za utworzeniem gminy Szczawa opowiedziało się 195 osób (26,86%), przeciw było 527 osób (72,59%), a 4 osoby wstrzymały się od głosu (0,55%).

Jak już informowaliśmy, w trakcie trwania konsultacji wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski wyraził przekonanie, że powstanie nowego samorządu jest niemal pewne. 

Ministerstwo dąży do utworzenia gminy Szczawa. Wydaje się, że to prawie przesądzone. Moim zdaniem, na 90% gmina Szczawa powstanie, a przynajmniej takie głosy docierają ze środowisk zbliżonych do Warszawy. Cała sprawa idzie po linii politycznej – stwierdził wójt.

Przypomnijmy, że to za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej zapadła decyzja o powstaniu w Polsce dwóch nowych gmin: Szczawa i Grabówka (woj. podlaskie).

Nowy samorząd na Limanowszczyźnie miał powstać 1 stycznia 2016 roku. Przez kilka miesięcy wyznaczony przez ówczesną premier Ewę Kopacz pełnomocnik, którym został gminny radny Janusz Opyd, prowadził przygotowania, które miały umożliwić funkcjonowanie nowej gminy po 1 stycznia 2016 roku. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczono ponad 600 tys. zł. Część pieniędzy wydano m.in. na adaptację budynku ośrodka zdrowia na urząd gminy.

Rzutem na taśmę, bo 28 grudnia 2015 roku Rada Ministrów – tworzona już przez Prawo i Sprawiedliwość – wydała rozporządzenie uchylające decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu gmin. Gminy Szczawa i Grabówka jednak nie powstały.

Posłowie PO złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, chcąc żeby organ zbadał, czy rozporządzenie Rady Ministrów uchylające utworzenie gmin Szczawa i Grabówka było zgodne z Konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.

W czerwcu 2017 roku w ekspresowym jak na TK tempie zapadł wyrok w tej sprawie. Trybunał uznał, że decyzja obecnej Rady Ministrów była niezgodna z Konstytucją RP oraz Ustawą o samorządzie gminnym. Ówczesny rząd nie podjął jednak żadnych działań w tej sprawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy wynagrodzenie burmistrza Żelechowa
Następny artykułGwiazdor TTV pokazał chrześniaka. “Może pójdzie w ślady wujka”