Jaki ma być odnowiony Żuraw? To pytanie zada mieszkańcom Narodowe Muzeum Morskie, które zaprasza w środę, 12 lutego, na konsultacje społeczne w sprawie remontu jednego z najważniejszych symboli Gdańska.
Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na konsultacje społeczne dotyczące remontu i modernizacji wnętrz Żurawia do Ośrodka Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej 21/25. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w najbliższą środę.
Żuraw to symbol Gdańska i jedno z najbardziej znanych miejsc na Pomorzu. Każdy wie, jak wygląda, ale nie każdy go odwiedził. Narodowe Muzeum Morskie chce to zmienić. W tym roku planuje pozyskać finansowanie oraz rozpocząć prace związane z przebudową i modernizacją wnętrz Żurawia.
Wielki Żuraw – galeria zdjęć
– Na konsultacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wspólnie zastanowimy się, czego potrzebuje nasze miasto i jaką funkcję powinien spełniać Żuraw – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. – Muzeum z nowoczesną wystawą, a może miejsce sąsiedzkich spotkań i działań edukacyjnych? Zdecydujemy wspólnie. Liczymy się ze zdaniem gdańszczan, bo wychodzimy z założenia, że o ważnych sprawach w Gdańsku się rozmawia – dodaje.
Władze muzeum zapewniają, że wyniki konsultacji społecznych zostaną na pewno uwzględnione przy przygotowaniu ostatecznej koncepcji projektu.
Remont pochłonie ok. 18 mln zł
Szacunkowy koszt projektu “Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” to 18 mln zł. O dofinansowanie prac placówka ubiega się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Rozpoczęcie trzyletniego projektu planujemy na koniec 2020 roku – informuje Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM ds. administracyjnych.
Czy ruszą koła w Żurawiu?
Jednym z poruszanych podczas konsultacji tematów ma być też to, czy w końcu uruchomić koła w Żurawiu.
O tym, że Żuraw może mieć ruchome koła napędzające mechanizm podnoszenia, mówiono już kilka lat temu. Ten pomysł nadal jest aktualny.
– Najważniejsze w Żurawiu są oczywiście koła i możliwość wprawienia ich w ruch. O tym też chcielibyśmy porozmawiać na środowych konsultacjach społecznych – zaznacza Szymon Kulas.
Wystawa stała w Żurawiu ma już 18 lat
Ostatni remont Żurawia, najstarszego zachowanego w Europie dźwigu portowego, przeprowadzono w 2007 roku. Odnowiono wtedy i uszczelniono elewację budynku, wymieniono dachówki nad częścią zadaszenia oraz wyprostowano drewnianą konstrukcję wyciągu, która się wówczas przechylała.
W 2014 roku muzeum przeprowadziło ekspertyzę, która wykazała konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu i renowacji budynku, w tym m.in. pogłębienia piwnic, remontu instalacji.
– Wystawa stała w Żurawiu ma już 18 lat – to w latach muzealnych bardzo sędziwy wiek. Żuraw jest gdańską ikoną i jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów NMM oraz budynków historycznych w całym Gdańsku i zasługuje na nowoczesną, ale zaprojektowaną w zgodzie z prawdą historyczną ekspozycję – mówi wicedyrektor Kulas.
Podczas II wojny światowej Żuraw został zniszczony – konstrukcja drewniana spłonęła doszczętnie, a z części ceglanej pozostało 60 proc. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 r. Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.
Wielkoformatowa projekcja na Żurawiu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS