A A+ A++

W Urzędzie Miejskim w Ożarowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Pradziejowego Górnictwa Krzemienia nad Kamienną, co jest warunkiem utrzymania Rezerwatu Krzemionki na Liście UNESCO. 

Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego, Rezerwatu Krzemionki, Andrzej Przychodni wprowadził mieszkańców w tematykę spotkania. Janusz Korzeń, projektant parku, przedstawił projekt Planu Ochrony Parku. Zainteresowani otrzymali wersję elektroniczną planu. Spotkanie było połączone z przygotowanymi przez Stowarzyszenie MOST szkoleniami, które dotyczyły dobrych praktyk i możliwości rozwoju na terenach, które objęte zostałyby granicami parku. Prowadzili je Kamil Śladkowski i Pola Benedek,

Rozmowa z architektem, urbanistą, ekspertem Fundacji Karkonoskiej, Januszem Korzeniem

– Jak pan przekonywał mieszkańców do utworzenia parku wokół Rezerwatu Krzemionki? – Najważniejszą sprawą jest pozbycie się pewnego lęku, który ujawnia się przed nowym planem ochrony krajobrazu, dziedzictwa kulturowego. Rzecz dotyczy nie tylko ochrony, ale też umiejętnego zaoferowania zasobów tu istniejących, ich zagospodarowania, udostepnienia z pomocą nowego systemu szlaków pieszych, wędrówek kajakowych po Kamiennej, szlaków rowerowych.

– Czy granice parku nie są za rozległe? Czy nie będą ograniczać działalności gospodarczej mieszkańców? – Krajobraz kulturowy to nie tylko nieliczne obiekty zabytkowe, które jak rodzynki w cieście, tkwią w tym krajobrazie, to także ich najbliższe otoczenie, krajobraz ukształtowany przez wiele pokoleń przed nami. Chodzi o ochronę tych szczególnych obiektów, które i tak są chronione poprzez wpisy do rejestru zabytków światowego dziedzictwa. Chodzi o to, by rozwój osadnictwa rozwijał się w ustalonych granicach i by na tym terenie nie pojawiały się duże, szkodliwe dla krajobrazu inicjatywy gospodarcze, kopalnie, na przykład wapienia czy duże fermy fotowoltaiczne.  

– A co z istniejącą działalnością gospodarczą? – Jeśli istnieje już taka działalność, nie możemy jej zamykać. Nie wchodzi jednak w rachubę uruchomienie nowej kopalni. Ruda Kościelna ma złoże, ale jednak z punktu widzenia ochrony dziedzictwa leży w niekorzystnym miejscu, tuż obok głównego elementu, kopalni w Krzemionkach. 

– A co z rozszerzaniem kopalni należącej do Cementowni Ożarów? –  Park nie ogranicza działalności cementowni. Granice parku są doprowadzone do obrzeży wsi Gliniany.    Tu nie ma żadnego konfliktu.

– Jakie problemy mieszkańcy gminy, władze gminy powinny przemyśleć podczas tworzenia parku? –   Trzeba wiedzieć, po co się tym zajmujemy.  Ja w swojej praktyce myślę zawsze o tym, co będzie jutro. Śródborze, Gliniany mają olbrzymi potencjał, trzeba go udostępniać, promować. Nasze poczynania nie czynią szkody statystycznemu mieszkańcowi. Tu rozbija się temat o kopalnię pana Ryszarda Reczki, która nie spełnia wymogów ekologicznych. Mieszkańcy protestują przeciw jej funkcjonowaniu. Powinny poprzeć poczynania zmierzające do utworzenia parku krajobrazowego z pozostałościami kopani krzemienia pasiastego znajdującego się w Koryciźnie.

Burmistrz Marcin Majcher: – Jesteśmy żywo zainteresowani utworzeniem parku i włączeniem tego terenu pod specjalną ochronę. Niech się utrwala tradycja historyczna. Może jeszcze znajdziemy tereny nieznane na naszym terenie, nieokreślone w badaniach archeologicznych. Musimy przekonywać mieszkańców do tej idei. Nie ma zastrzeżeń, gdy chodzi o poczynania budowlane mieszkańców Śródborza. Byłby problem, gdyby ktoś prowadził działalność gospodarczą zagrażającą ekologii, środowisku naturalnemu. 

Sekretarz gminy Tomasz Sobieraj: Bardzo ciekawy pomysł, godny do rozważenia, przemyślenia, współpracy między samorządami. Powstałaby ścieżka archeologiczna, dydaktyczna przebiegająca przez Śródborze do Glinian. Będziemy się przyglądać  inicjatywie, starać się w montażu finansowym zawrzeć porozumienie między gminami, szukać sposobu na sfinansowanie, realizacje. Tym bardziej, że, jak słyszymy, te elementy dziedzictwa mają współgrać, wspólnie żyć, istnieć, funkcjonować z nową infrastrukturą, nowymi pomysłami budowlanymi na tym obszarze krajobrazowym.

To początek procesu uzgodnień w naszej gminie. Podane informacje powinny uspokoić mieszkańców, którzy mają czas na przemyślenie, zastanowienie się. Wierzę, że uda nam się wypracować taki konsensus, by ścieżka mogła powstać i jednocześnie Park Krajobrazowy nie ograniczałby inwestycji, nie utrudniałby mieszkańcom normalnego życia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdezorientowany rynek
Następny artykułZwycięzcy konkursu „Kosmiczne wakacje w Żaganiu” nagrodzeni