Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na Dzień Otwarty Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) może przyjść każdy. Światowy Dzień Choroby Parkinsona jest tylko pretekstem do tego, aby zbadać się, porozmawiać o zdrowiu albo zarejestrować jako dawca szpiku.
Choroba Parkinsona: objawy i diagnoza
Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniem układu nerwowego. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:
- spowolnienie,
- sztywność mięśniowa
- drżenie spoczynkowe.
Choroba ta ma jednak wiele innych nietypowych symptomów, które negatywnie wpływają na jakość życia chorego, m.in.: zaburzenia snu, mikrografię (w trakcie pisania chory kreśli coraz mniejsze litery), zburzenia snu, halucynacje, niewyraźna mowa lub rzadkie mruganie.
Proces diagnozy choroby Parkinsona, jak wskazuje dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. Uniwersytetu Medycznego, kierownik Kliniki Neurologii USK, opiera się głównie na obserwacji objawów klinicznych i reakcji chorego na leczenie lewodopą. Rozpoznanie może być często utrudnione przez brak specyficznych badań dodatkowych.
Wczesne rozpoczęcie terapii może znacząco poprawić jakość życia pacjentów. Rozpoznanie choroby Parkinsona jest ustalane na podstawie kryteriów opracowanych w 2015 roku.
– Patrzymy na objawy kliniczne, które występują u pacjenta. W kryteriach zawarte są też objawy, które nie powinny występować u chorego. Niestety nie dysponujemy obecnie żadnym badaniem diagnostycznym, które pomogłoby nam jednoznacznie rozpoznać chorobę – mówi dr hab. Sławomir Budrewicz. – Wykonywanie tomografii lub rezonansu magnetycznego służy jedynie do różnicowania lub wykluczenia choroby.
Coraz więcej chorych na Parkinsona
Ekspertów niepokoi wzrastająca liczba chorych w populacji. Mówi się już o „pandemii”, bo do 2040 roku zgodnie z prognozami liczba chorych ma się podwoić.
Choroba ta wpływa na jakość życia nie tylko pacjentów – po 80. roku życia diagnozuje się ją u 3 procent populacji; ale też opiekunów rodzinnych i innych osób z najbliższego otoczenia. Staje się wyzwaniem społecznym i medycznym, wymagającym kompleksowej opieki i wsparcia.
Światowy Dzień Choroby Parkinsona – 11 kwietnia
Dzień Otwarty w USK przy ul. Borowskiej 213 zaplanowany jest nie tylko dla osób zdiagnozowanych, ale też dla tych, którzy obserwują niepokojące objawy u siebie lub osób ze swojego otoczenia albo chcą zgłębić wiedzę na temat tej choroby.
Pliki do pobrania
Hol główny USK przy ul. Borowskiej 213 w godz. 9.00–12.00
- Konsultacje z neurologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem, psychologiem i farmaceutą.
- Badania: pomiar ciśnienia i saturacji, pomiar 12 parametrów krwi oraz przeglądu przepisywanych chorym.
Sala konferencyjna (sala 3.48, II piętro) w budynku głównym USK (bud H) w godz. 12.30–14.30
- Wykład prof. Sławomira Budrewicza na temat leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona;
- Wykład dr n. med. Ewy Koziorowskiej-Gawron o najczęstszych problemach pacjentów w chorobie Parkinsona i o tym, jak sobie z nimi radzić;
- Wykład dr n. med. Pauliny Koniecznej o zaburzeniach postawy i przymrożeniach chodu w chorobie Parkinsona.
Każdy wykład potrwa średnio 30 minut. Po zakończeniu bloków tematycznych specjaliści odpowiedzą na pytania słuchaczy.
Stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia
Partnerem wydarzenia jest dolnośląski oddział NFZ. W holu głównym USK w godz. 9.00–14.00 będzie można:
- wykonać bezinwazyjne badanie skład ciała,
- wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- zainstalować aplikację MojeIKP i mojeFizjo+,
- poznać programy zdrowotne realizowane przez NFZ.
Stoisko Fundacja DKMS
Fundacja zachęca do rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. W holu głównym USK w godz. 9.00–15.00 DKMS organizuje rejestrację dawców na rzecz Wioletty Łokaj-Wojtasik, pielęgniarki USK, która zmaga się z chorobą nowotworową, oraz innych osób wymagających przeszczepu szpiku. Zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych będą mogły osoby w wieku 18–55 lat.
Zobacz również
Źródło: materiały prasowe
Pliki do pobrania
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS