Wizyta u lekarza wielu z nas kojarzy się z koniecznością wczesnego dzwonienia do przychodni, czekania na linii aż ktoś odbierze telefon, a następnie czekania w kolejce w środku dnia, aż specjalista w końcu nas przyjmie. Jeżeli chcemy uniknąć tego typu sytuacji lub potrzebujemy porady w czasie, gdy publiczne jednostki nie pracują, warto zdecydować się na poradę przez telefon. Jak dokładnie to działa?
1. Lekarz na telefon – jak to działa?
2. Konsultacja lekarska online i na telefon – największe zalety
3. Jak zarejestrować się na konsultację telefoniczną?
4. Internetowe Konto Pacjenta – czy przyda się przy okazji konsultacji online?
5. O czym pamiętać przed zapisaniem się na konsultację na telefon?
Lekarz na telefon – jak to działa?
Obecnie często zdarza się tak, że zapisanie się na wizytę u lekarza w tradycyjnej przychodni kosztuje nas dużo zachodu, a przy okazji także i oczekiwania – szczególnie, gdy mieszkamy na gęsto zaludnionym obszarze lub jesteśmy zapisani do popularnej placówki. Co więcej, usługi oferowane w ramach naszego ubezpieczenia w NFZ zwykle nie są zbyt elastyczne, przez co musimy nieźle się nagłówkować, jak wyjść z pracy wcześniej by dotrzeć na konsultację w środku dnia. W przypadku rozmowy przeprowadzonej przez telefon lub online nie ma takiego problemu – możemy zapisać się do specjalisty wtedy, kiedy chcemy i potrzebujemy, a sama “wizyta” odbędzie się w ciągu godziny od naszej rejestracji. Jest to bardzo wygodna opcja, jeżeli potrzebujemy skorzystać z porady lekarza rodzinnego, przedłużyć receptę czy też otrzymać zwolnienie niezbędne do okazania w pracy.
Konsultacja lekarska online i na telefon – największe zalety
Nie da się ukryć, że konsultacja telefoniczna z lekarzem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musimy również zbyt wiele robić, by się na nią umówić. Z podobnej usługi możemy skorzystać nie tylko w ciągu tygodnia, ale również w weekend, co często bardzo przydatne. Dodatkowo porady udzielane przez lekarza przez telefon mają taką samą wartość i stanowią pełnoprawną konsultację, dokładnie tak samo, jak gdybyśmy pojawili się fizycznie w gabinecie.
Lekarz rodzinny na telefon to świetna opcja także wtedy, gdy nie czujemy się chorzy, ale potrzebujemy skierowania na badanie lub przedłużenia recepty na przyjmowane leki. Dzięki szybkiej rejestracji online nie musimy wisieć cały poranek na telefonie i liczyć, że uda nam się zapisać na często niepasującą nam godzinę. Całość odbywa się szybko, sprawnie i bezproblemowo, dzięki czemu możemy skupić się także na innych rzeczach, jakie planujemy zrobić danego dnia.
Jak zarejestrować się na konsultację telefoniczną?
Pierwszym krokiem jest zawsze wypełnienie odpowiedniego formularza, w którym określamy nasze potrzeby, a także opisujemy pokrótce swój aktualny stan zdrowia. Gdy prześlemy te informacje, jesteśmy oficjalnie zarejestrowani na wizytę, która zwykle odbędzie się w ciągu godziny od naszego zgłoszenia. Lekarz online oddzwoni do nas na drugi dzień tylko w sytuacji, gdy zarejestrujemy się już poza godzinami pracy. Jest to jednak nadal dużo krótszy czas oczekiwania, niż w przeciętnej publicznej przychodni.
Podobną poradę lekarską możemy zamówić z wielu różnych powodów. Do najpopularniejszych niewątpliwie zalicza się sytuacja, gdy po prostu jesteśmy chorzy i potrzebujemy porady, odpowiednio dobranego leczenia oraz zwolnienia dla pracodawcy. W takiej sytuacji opisujemy lekarzowi swoje niepokojące objawy, a on na tej podstawie zaleca nam, co powinniśmy zrobić oraz wystawia e zwolnienie, jeżeli jest taka potrzeba. Z konsultacji telefonicznej skorzystamy z powodzeniem także w sytuacji, gdy chcemy uzyskać receptę na już przyjmowane leki, w tym także te antykoncepcyjne. Lekarz przez telefon może także zadecydować o tym, czy wystawi nam e skierowanie na konkretne badania.
Internetowe Konto Pacjenta – czy przyda się przy okazji konsultacji online?
Podczas rozmowy z lekarzem w pierwszej kolejności otrzymamy informacje słownie, jednak nie jest to jedyna forma, w jakiej specjalista przekaże nam niezbędną wiedzę. W przypadku, gdy chcemy otrzymać jakikolwiek dokument, zostanie on do nas wysłany na adres mailowy lub też SMSem. Jeżeli posiadamy profil Internetowe Konto Pacjenta, otrzymanie recepty jest możliwe również za jego pomocą. Wszystko zależy od tego, jaką formę komunikacji uzgodnimy za najwygodniejszą podczas samej konsultacji. Może jednak zdarzyć się, że specjalista nie będzie mógł wystawić nam skierowania czy recepty na odległość – w takiej sytuacji zostaniemy poinformowani, co powinniśmy zrobić aby otrzymać niezbędny kwitek.
O czym pamiętać przed zapisaniem się na konsultację na telefon?
Decydując się na konsultację przez telefon niewątpliwie oszczędzamy dużo czasu i nerwów, a także jesteśmy w stanie szybko załatwić naszą sprawę, co jest de facto najważniejsze. Pamiętajmy, że lekarz oddzwoni do nas stosunkowo szybko, w związku z czym powinniśmy być w tym czasie dostępni pod telefonem. Warto także przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty i informacje, aby łatwo nam było prowadzić rozmowę i udostępnić specjaliście dane, których ten będzie potrzebował do zaradzenia naszemu zdrowotnemu problemowi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS