A A+ A++

Budynek starej stolarni znajdujący się w Parku Miejskim w Końskich za 6 milionów 737 tysięcy złotych, w tym 4 miliony 400 tysięcy złotych z funduszy europejskich, zostanie przekształcony w Muzeum Ziemi Koneckiej. Pytamy o to kto będzie zarządzał muzeum i co w nim się znajdzie. 

REKLAMA


Nasi widzowie i czytelnicy wielokrotnie pytali o to co znajdzie się w zbiorach nowego muzeum. Ostatnio w naszym TKN Studio na to pytanie odpowiedział burmistrz Końskich Krzysztof Obratański –„Znaczną część eksponatów mamy już zgromadzonych. I my jako gmina i prywatni donatorzy, którzy już zapowiadają się z przekazaniem zbiorów. Mamy też muzeum koneckie prowadzone przez PTTK ze znaczną ilością artefaktów, dokumentów, zbiorów, które tylko częściowo były przedmiotem wystawiania w gablotach w zachodnim skrzydle UMiG. Część zdeponowane jest w skrzyniach, paczkach i one mogą być absolutnie głównym motywem wystaw” – tłumaczył Obratański  i dodawał, że muzeum ma nie być tylko jedną stałą wystawą. Gmina chce by żyło ono zmienianymi czasowo ekspozycjami –„Muzeum ma być o tyle żywe, że będzie organizowało zmienne wystawy, tematyczne związane z rocznicami wydarzeń, z pewnymi wydarzeniami, ale też z historią nazwijmy to wycinkową. Łatwo sobie wyobrazić, że możemy zorganizować wystawę poświęconą odlewnictwu w Polsce, czy harcerstwu koneckiemu. Takich tematów zarówno od strony społecznej jak i gospodarczej myślę, że znajdziemy wystarczająco dużo”  – dodaje Obratański.

Kolejnym pomysłem na zapełnienie muzeum jest tworzenie w tym miejscu czegoś na wzór mini Centrum Nauki Kopernik. Kiedyś to rząd proponował tworzenie takich placówek w każdym z powiatów. Gmina Końskie chciałaby coś podobnego zorganizować na własny rachunek. Centrum służyłoby szkołom i przedszkolom z regionu do celów związanych z urozmaiceniem i udoskonaleniem zajęć.

REKLAMA

Pomysł włodarzy gminy jest taki by Muzeum Ziemi Koneckiej wraz z Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi stworzyły osobną jednostkę organizacyjną –„Gdyby chodziło tylko o Muzeum Koneckie to prawdopodobnie poszlibyśmy po najmniejszej linii oporu, czyli byśmy włączyli je jako część składową, do którejś z instytucji kultury. Mamy jeszcze Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi i to już przekracza ramy zarządzania w obrębie innej jednostki. Dlatego noszę się z zamiarem powołania instytucji kultury, która administrowałaby obydwoma obiektami, czyli Muzeum Ziemi Koneckiej w Końskich i Muzeum Zagłębia  Staropolskiego w Sielpi” 

Dzięki temu oba muzea będą miały np. jedną księgowość, również w przyszłości istniałaby możliwość np. sprzedawania biletów zbiorczych, które uprawniałyby do odwiedzenia obu obiektów. Przypomnijmy, że prace budowlane przy siedzibie Muzeum Ziemi Koneckiej mają zakończyć się do 27 stycznia 2023 roku. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBył nietrzeźwy i uciekł z miejsca zdarzenia
Następny artykułRozpoczęto układanie nitki A gazociągu Nord Stream 2