Pracę o wymiarach 130 cm x 520 cm odkryto na jednej ze ścian się w dawnej poczekalni dworca PKS. Zakrywała je boazeria. Na dekoracji z przełomu lat 60. i 70. XX w. po jednej stronie widnieją postaci w strojach wskazujących na czasy, kiedy podróżowano konno,- artysta umieścił tam również dyliżans. Po drugiej stronie przedstawiono osoby z następnej epoki, za którymi stoi autobus.
Ponieważ budynek zostanie zburzony, władze miasta w porozumieniu z Wojewódzkim Biurem Ochrony Zabytków i Muzeum Śląska Opolskiego zdecydowały o zachowaniu malowidła pod postacią repliki w nowym obiekcie.
– Pierwszy etap prac ma obejmować wykonanie dokumentacji fotograficznej, sporządzenie kalki, obmiarów, pobranie próbek do badania składu materiałowego oraz zachowanie dużych fragmentów malowidła, pomocnych w trakcie procesu jego odtwarzania. Prace prowadzone są przez specjalistów z zakresu konserwacji zabytków dr Beatę Wiewiórkę i dr Edwarda Szczapowa – informuje Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Przypomnijmy, że odkryta podczas prac rozbiórkowych polichromia nie jest wpisana do rejestru zabytków.
– Ze względu na konieczność zburzenia budynku dworca urząd podjął działania w zakresie zgromadzenia specjalistycznych opinii dotyczących oryginalnej substancji dekoracji malarskiej. Ochrona dzieł sztuki może być realizowana w różnych aspektach w także jako odtworzenie przesłania twórcy z wykorzystaniem formy, struktury i koncepcji dzieła. Wówczas chroniona jest idea autorskiego projektu, co jest zbieżne z pragmatyką konserwatorską – dodaje Elżbieta Molak.
Władysław Początek urodził się w 1910 roku w Rzeszowie. Artystyczne szlify zbierał najpierw w Poznaniu w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a później w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych. W 1936 roku podjął pracę w Szkole Zawodowej w Rzeszowie, przekazując swą wiedzę o rysunku. Cztery lata później otworzył pracownię usług plastycznych, by po wojnie przyjechać do Opola. Był jednym z organizatorów Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. Przez 11 lat prowadził najpierw opolski oddział, a następnie okręg Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS