A A+ A++

Bezgranicznie ufałaś lekarzowi prowadzącemu ciążę? Podczas wykonywanych badań nic nie wskazywało na jakiekolwiek nieprawidłowości, a w trakcie porodu okazało się, że doszło do konfliktu serologicznego? Niestety, takie sytuacje, pomimo rozwoju medycyny dalej mają miejsce. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy nieco bardziej rozwinąć ten temat. Dowiedz się, z czym wiąże się konflikt serologiczny i czytaj dalej!

Czym jest konflikt serologiczny z medycznego punktu widzenia? Zobacz, co musisz wiedzieć

Najprościej mówiąc, z konfliktem serologicznym mamy do czynienia wtedy, gdy matka ma inną grupę krwi (Rh+) niż jej dziecko, u którego występuje Rh-. W takich przypadkach organizm ciężarnej wytwarza przeciwciała anty-D atakujące czerwone krwinki dziecka. Warto mieć na uwadze, że konflikt serologiczny to zjawisko niosące za sobą poważne konsekwencje. Może doprowadzić do niedotlenienia noworodka, anemii, a w skrajnych przypadkach jego śmierci. Co więcej, konflikt negatywnie wpływa na przebieg ciąży. Często jego efektem jest zbyt wczesny poród. Dodatkowo zdarzają się sytuacje, kiedy konflikt serologiczny doprowadza do utraty ciąży. Kiedy występują tego typu komplikacje zdrowotne, pojawia się kluczowe pytanie – czy tej sytuacji można było zapobiec? Oczywiście, że tak! Lekarz prowadzący ciążę ma za zadanie zlecić jedno z najbardziej podstawowych badań, a mianowicie morfologię krwi. Jeśli pojawią się podejrzenia, że może dojść do konfliktu serologicznego, konieczne jest podanie immunoglobuliny anty-D między 28 a 30 tygodniem ciąży.

Odszkodowanie za konflikt serologiczny? Poznaj stanowisko prawne

Co, jeśli lekarz nie podjął odpowiednich działań, a tym samym naraził dziecko na niebezpieczeństwo? Zgodnie z obowiązującą literą prawa rodzicom przysługuje prawo do starania się o odszkodowanie za wyrządzone krzywdy. Nie zawsze konflikt serologiczny kończy się nieszczęściem. W wielu przypadkach dziecko udaje się uratować i może ono prowadzić normalne życie. Warto jednak mieć świadomość, że występujące na skutek błędu medycznego komplikacje, są przesłanką do otrzymania zadośćuczynienia. Niezbędne w tego typu postępowaniach jest przygotowanie kompletnej dokumentacji medycznej, z której jasno będzie wynikać, że lekarz dopuścił się zaniedbania, a tym samym nie podjął odpowiednich działań zapobiegających konfliktowi serologicznemu.

Myślisz, że walka o odszkodowanie ze szpitalem jest już od samego początku spisana na straty? Tak nie musi być! Zaglądając na stronę https://prawapacjenta.org/ przekonasz się, że i Ty możesz uzyskać godną rekompensatę za poniesione krzywdy. Nie bagatelizuj tematu! Twój lekarz prowadzący ciążę ma w obowiązku wykonywanie wszystkich niezbędnych badań! Konsultując swoją sprawę z Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym, przyjmiesz odpowiednią strategię działania i podejmiesz skuteczną walkę o rekompensatę dla swojej pociechy. Co prawda, żadne pieniądze nie wynagrodzą cierpienia, jednak nie oznacza to, że lekarz nie powinien ponieść konsekwencji! Skorzystaj z dostępnej porady już teraz i zobacz, jakie kroki podjąć!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗаварені укриття у Києві та виробництво ППО в Україні: нове звернення Зеленського
Następny artykułPrzyjechał z Niemiec lawetą. W pojeździe narkotyki za ponad 2,5 mln zł