A A+ A++

– Jesteśmy pewni, że tak jak w przypadku innych branż, tak sektor deweloperski będzie miał odczuwalnie mniejszą sprzedaż. Nie oznacza to jednak, że branża wejdzie w kryzys. Największe obawy wzbudza teraz sytuacja na rynku pracy – powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Autor: housemarket.pl 27 marca 2020 08:25

W opinii Konrada Płochockiego sektor nieruchomości odczuje wpływ aktualnej sytuacji, a deweloperzy mogą odczuć spadek sprzedaży mieszkań. Nie oznacza to jednak, że branża wejdzie w kryzys. Jak powiedział, sytuacja na rynku w kontekście ilości sprzedawanych mieszkań, a liczby mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w końcu może się wyrównać, a panująca przez ostatnie lata przewaga popytu nad podażą będzie miała szansę na osiągnięcie stabilizacji.

– Samo postrzeganie nieruchomości w dobie kryzysu jako bezpiecznego kapitału może teraz wzrosnąć. Mieszkania staną się jedną z najbezpieczniejszych inwestycji dla konsumentów. Tym bardziej, że NBP obniżył stopy procentowe, a wzmożony dodruk pieniędzy przez banki centralne może skutkować inflacją – powiedział Konrad Płochocki.

Dodał, że największe obawy nie tylko dla branży deweloperskiej, ale dla wszystkich sektorów gospodarczych wzbudza teraz sytuacja na rynku pracy i zagrożenie rosnącym bezrobociem. Związek monitoruje także podejście banków do kredytobiorców i obsługę zobowiązań konsumentów.

– Uważamy, że obniżenie stóp procentowanych przez Narodowy Bank Polski oraz wakacje kredytowe zapewnią istniejącym klientom pewną ulgę. Koledzy z Włoch raportują, że o ile klienci wstrzymują się z nowymi umowami, te podpisane są normalnie obsługiwane. Ważne będzie również podejście banków do nowych kredytów tak dla osób indywidualnych, jak i firm – wyjaśnił Konrad Płochocki. 

Poinformował, że związek wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Spraw zagranicznych oraz Ambasadą Ukrainy pracuje nad przedłużeniem wiz i pozwoleń na pracę dla zagranicznych pracowników, dzięki którym uniknie dodatkowego przemieszczania się dużej ilości osób oraz umożliwimy pracownikom szybszy powrót na budowy. Na prośbę Ministerstwa Rozwoju zbiera także informację, które posłużą stworzeniu regulacji łagodzących skutki wirusa wobec polskich przedsiębiorców.

– W związku z tym prosimy naszych członków o przekazywanie do nas wszelkich pomysłów oraz zagrożeń, które będą dalej analizowane przez stronę rządową. To niezwykle ważne, aby wspierać naszych członków w sytuacji niepewności. Zbieramy wiedzę z różnych stron kraju i wymieniamy się nią. Dzielimy się najlepszymi praktykami czy przyjętymi strategiami. Od 11.03 tylko codziennie przesyłamy najświeższych informacje do naszych członków – powiedział Konrad Płochocki.

Związek wspólnie z federacjami deweloperskimi z innych krajów europejskich poddaje analizie już popełnione błędy oraz ustala przebieg zdarzeń i możliwości podjęcia odpowiednich kroków. Razem z członkami przeprowadza także videochaty z 10-ma krajami europejskimi, w tym Włochami, odnośnie przebiegu sytuacji.

– Jesteśmy łącznikiem pomiędzy stroną rządową i naszymi członkami. Informujemy o wszelkich regulacjach i postępach w programach rządowych związanych z pandemią wirusa, analizując scenariusze i monitorując realia zagranicznych rynków. Przygotowujemy już analizy prawne dla naszych członków w odpowiedzi na szereg zgłaszanych przez nich zapytań. Cały czas rozszerzamy zakres naszych działań – dodał Płochocki. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻegnaj Polsko, może kiedyś wrócimy
Następny artykułNowe oprawy na ulicy Keplera