W Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu w pierwszy weekend kwietnia otworzono drewniany most z wiatą – Yumedono Bashi – który zimą i jesienią był zamknięty na czas remontu. Naprawę wymusiło pęknięcie jednej podpory.
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zlecił modernizację całej konstrukcji. Zimą przewidywał, że prace potrwają do maja, ale wykonawcy – firmie Tribut – udało się skończyć szybciej. Po remoncie kolor drewna jest jaśniejszy. Koszt to 1,2 mln zł.
W galerii zdjęć obejrzycie zdjęcia gotowego Yumedono Bashi oraz fotografie kwitnących roślin i zwiedzających, wykonane w ogrodzie 1 kwietnia.
Woda, kamienie i ogrodnicy z Japonii
Przechodząc mostem, warto spojrzeć w dół i pomyśleć o wodzie, która w każdym ogrodzie japońskim jest najważniejszym elementem wespół z kamieniami. Symbolizują nieustający ruch i bezruch. — To nawiązanie do pierwotnych, przeciwstawnych sił, znanych z koncepcji yin i yang — tłumaczył nam rok Rafał Wodzicki, pasjonat japońskiej sztuki ogrodowej.
To właśnie siła wody, lecz nie sprawcza, a niszczycielska, przyczyniła się do stworzenia ogrodu w formie, jaką dziś znamy. Powódź stulecia, która zalała miasto w 1997 roku, w znacznym stopniu zniszczyła pierwotne założenie z 1913 roku. Trzeba było zaaranżować je na nowo.
Do Wrocławia przyjechało z Kraju Kwitnącej Wiśni kilkunastu ogrodników, by stworzyć ogród według kanonu japońskiego. Zmienili na przykład układ kaskady męskiej tak, aby woda spływała wartkim nurtem i rozbijała się o kamienie. — Ma demonstrować męską siłę. Zrobili trzy odnogi, jak nakazuje słynna japońska książka mówiąca o zakładaniu ogrodów, możliwych lokalizacjach kaskad i strumieni oraz o sztuce układania kamieni — wskazywał Wodzicki.
Sakuteiki, czyli Zapiski o zakładaniu ogrodów, to najstarsze japońskie a zarazem prawdopodobnie pierwsze w literaturze światowej dzieło poświęcone sztuce ogrodnictwa.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Przewodnik wspominał, że Japończycy jeden kamień potrafili ustawiać dwie godziny. Zależało im, żeby położyć go idealnie, bo on nigdy nie zmieni swojego miejsca. — Żaden nie może być rzucony przypadkowo, bo w Japonii wszystko ma swoją twarz, którą powinniśmy oglądać z odpowiedniej strony — wyjaśniał.
Ogród Japoński we Wrocławiu nawiązuje do różnych epok historii Kraju Kwitnącej Wiśni i do kilku stylów tamtejszych zielonych założeń. Ma ponoć dużo wspólnego z Katsurą, najsławniejszym ogrodem spacerowym z okresu Edo. Wrocławski imponuje porządkiem, szerokim wachlarzem roślin (około 200 gatunków, odmian drzew i krzewów), urokiem i rozmiarem. Przewodnik mawia gościom, że takiej wielkości ogrody mieli w Japonii tylko cesarze i szoguni.
Ceny, godziny otwarcia i mapa
Ogród położony jest w kompleksie Hali Stulecia. Jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października – codziennie w godzinach od 9:00 do 19:00. Bilet normalny kosztuje 21 złotych. Są zniżki Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX. Cennik jest tutaj.
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS